️ Prezident Shavkat Mirziyoyev 5-mart kuni farmatsevtika sohasini rivojlantirishga bag‘ishlangan yig‘ilishda mamlakatda qalbaki dori vositalarining tarqalishi sababli ayrim nufuzli xorijiy kompaniyalarning O‘zbekistonga original preparatlarni yetkazib berishni to‘xtatganini ma’lum qildi. Uning ta’kidlashicha, bu kompaniyalar 21 turdagi original dori vositalarini yetkazib berishni to‘xtatgan, bu esa bemorlar sog‘lig‘i va farmatsevtika tarmog‘i rivojiga jiddiy tahdid solmoqda.
️ Davlat rahbari mamlakatda farmatsevtika tarmog‘iga yangi texnologiyalar va yirik xalqaro kompaniyalarni jalb qilish bo‘yicha ishlar olib borilayotganini aytdi, biroq bunday kompaniyalar ishlab chiqarishni boshlashdan oldin ichki bozorda dori vositalari sifati va xavfsizligini nazorat qiluvchi samarali tizim mavjudligi haqida haqli savollar qo‘yayotganini tan oldi. O‘tgan yilning o‘zida mamlakatda 57 mingdan ortiq nomdagi ro‘yxatdan o‘tmagan va kontrafakt dori vositalari aniqlanganligi bu muammoning qanchalik jiddiy ekanligini ko‘rsatadi.
️ Prezident mas’ul idoralarga dori vositalarining noqonuniy aylanishiga qarshi xuddi giyohvandlik va psixotrop moddalar aylanishiga qarshi kurash kabi murosasiz kurash olib borish zarurligini ko‘rsatib o‘tdi. Bundan tashqari, u sifatsiz va qalbaki dori vositalarini ishlab chiqarish hamda sotish uchun javobgarlikni keskin kuchaytirishni ko‘zda tutuvchi qonun loyihasini ishlab chiqish muhimligini alohida ta’kidladi.
️ Yig‘ilishda Prezident hokimlarni bo‘sh turgan farmatsevtika zonalari va loyihalar yo‘qligi uchun tanqid qildi. 1-apreldan boshlab O‘zbekistondagi dori vositalari ishlab chiqaruvchilari, joylashgan yeridan qat’i nazar, yer solig‘idan ozod etilishi va farmatsevtika loyihasi ishga tushirilgandan keyingi uch yil davomida foyda solig‘i va mol-mulk solig‘i undirilmasligi e’lon qilindi.
️ Shavkat Mirziyoyev, shuningdek, dori vositalari ishlab chiqarishni mahalliylashtirish bo‘yicha yangi chora-tadbirlarni e’lon qildi. Bunga xorijiy farmatsevtika kompaniyalarini jalb qilish uchun royaltidan soliqni 5% gacha tushirish, Tashkent Pharma Park hududini Janubiy Koreya kompaniyalarini jalb qilgan holda yana 100 gektarga ko‘paytirish va mahalliy ishlab chiqaruvchilarning davlat xaridlaridagi ishtirokini kengaytirish kiradi.

️ Президент Шавкат Мирзиёев на совещании по развитию фармацевтической отрасли 5 марта сообщил, что из-за распространения фальсифицированных лекарственных средств некоторые авторитетные иностранные компании прекратили поставки оригинальных препаратов в Узбекистан. По его словам, эти компании остановили поставки 21 вида оригинальных лекарств, что создает серьезную угрозу для здоровья пациентов и развития фармацевтического сектора.
️ Глава государства отметил, что в стране ведутся работы по привлечению новых технологий и крупных международных компаний уровня Big Pharma в фармацевтическую отрасль, однако признал, что такие компании задают обоснованные вопросы о наличии эффективной системы контроля качества и безопасности лекарственных средств на внутреннем рынке перед началом производства. Тот факт, что только за прошлый год в стране было выявлено более 57 тысяч наименований незарегистрированных и контрафактных лекарств, показывает серьезность этой проблемы.
️ Президент указал ответственным органам на необходимость вести непримиримую борьбу с незаконным оборотом лекарственных средств, аналогично борьбе с оборотом наркотиков и психотропных веществ. Кроме того, он особо подчеркнул важность разработки законопроекта, предусматривающего резкое усиление ответственности за производство и продажу некачественных и фальсифицированных лекарств.
️ На совещании Президент подверг критике хокимов за отсутствие свободных фармацевтических зон и проектов. Было объявлено, что с 1 апреля производители лекарственных средств в Узбекистане, независимо от места расположения, будут освобождены от земельного налога, а в течение трех лет после запуска фармацевтического проекта не будут взиматься налог на прибыль и налог на имущество.
️ Шавкат Мирзиёев также объявил новые меры по локализации производства лекарственных средств. К ним относятся снижение налога на роялти до 5% для привлечения иностранных фармацевтических компаний, расширение территории Tashkent Pharma Park еще на 100 гектаров с привлечением компаний из Южной Кореи и расширение участия местных производителей в государственных закупках.