️ Bir necha haftalik noaniqlikdan so'ng, Afrika futbolining boshqaruv organi Afrika Futbol Konfederatsiyasi (CAF) Ayollar Afrika Millatlar Kubogining (WAFCON) jadvaldan keyinga qoldirilganini e'lon qildi. Musobaqa dastlab mart oyining o'rtalarida Marokashda boshlanishi rejalashtirilgan edi, ammo endi u yoz oylariga ko'chirildi.
️ CAF o'z veb-saytida chiqargan bayonotida, "CAF va uning hamkorlari, FIFA va boshqa manfaatdor tomonlar o'rtasidagi muzokaralardan so'ng, CAF 2026-yilgi TotalEnergies CAF WAFCON sanalarini 2026-yil 25-iyuldan 16-avgustgacha qayta jadgallashtirishga qaror qildi, bu muhim ayollar musobaqasining muvaffaqiyatini ta'minlash uchun" deb yozdi. Tashkilot harakatning sababini aniq ko'rsatmadi, faqat "ba'zi kutilmagan holatlar" ga ishora qildi.
️ Bayonot ijobiy ohangni saqlashga harakat qilib, "2026-yilgi TotalEnergies CAF WAFCON uchun tayyorgarliklar davom etmoqda va barcha tomonlar uning juda muvaffaqiyatli bo'lishiga ishonch bildirmoqda" deb qo'shdi. Biroq, bu e'lon CAF prezidenti Patris Motsepe jadvalga hech qanday o'zgartirish kiritilmasligini aytganidan deyarli uch hafta o'tgach keladi, chunki turnir shuningdek Braziliyada bo'lib o'tadigan 2027-yilgi Ayollar Jahon Kubogi saralash bosqichi vazifasini ham o'taydi.
️ Haftalar davomida mezbon Marokashning turnirni o'tkazish majburiyatidan chiqishga intilayotgani haqida mish-mishlar tarqaldi, hatto bir vaqtlar Janubiy Afrikaning sport bo'yicha o'rinbosar vaziri o'z mamlakatining almashtiruvchi mezbon sifatida ishtirok etishini aytgan edi, ammo bu keyinchalik Janubiy Afrikaning sport vaziri tomonidan rad etildi. Hozirgi holatda, Marokash turnirni mezbonlik qilishni davom ettirishi kutilmoqda, faqat rejalashtirilganidan bir necha oy keyinroq. Bu Marokashning ketma-ket uchinchi marta WAFCON mezbonligi bo'ladi.

️ После нескольких недель неопределенности руководящий орган африканского футбола, Конфедерация африканского футбола (КАФ), объявила о переносе Женского Кубка африканских наций (ЖКАН), который изначально должен был стартовать в Марокко в середине марта. Вместо этого турнир перенесен на летние месяцы.
️ В заявлении, опубликованном на сайте КАФ в четверг, говорится: «После обсуждений между КАФ и ее партнерами, ФИФА и другими заинтересованными сторонами, КАФ решила перенести даты TotalEnergies CAF ЖКАН 2026 на период с 25 июля по 16 августа 2026 года, чтобы обеспечить успех этого важного женского соревнования». Организация не указала конкретную причину переноса, сославшись лишь на «некоторые непредвиденные обстоятельства».
️ В заявлении также была предпринята попытка сохранить позитивный тон: «Подготовка к TotalEnergies CAF ЖКАН 2026 продолжается, и все стороны уверены, что турнир будет очень успешным». Однако это объявление последовало почти через три недели после того, как президент КАФ Патрис Моцепе исключил любые изменения в расписании, поскольку турнир также служит отборочным этапом к Женскому чемпионату мира 2027 года в Бразилии.
️ Тем временем в течение недель ходили слухи о том, что страна-организатор Марокко стремится отказаться от обязательств по проведению турнира, и в какой-то момент заместитель министра спорта ЮАР заявила, что ее страна готова выступить в качестве замены, что позже было опровергнуто министром спорта ЮАР. На данный момент Марокко по-прежнему планируется в качестве принимающей стороны, только на несколько месяцев позже запланированного. Это будет третий раз подряд, когда Марокко примет ЖКАН.