️ Doha, Qatar – Eron raketalari Fors ko‘rfazi poytaxtlariga yog‘ayotgan bir paytda, Qatarning xavfsizlik xizmatlari boshqa bir tahdidga qarshi harakat qildi. Mamlakat o‘tgan seshanba kuni Eronning Islom inqilobi gvardiyasi korpusi (IRGC) nomidan faoliyat yuritayotgan ikki hujayra bilan aloqadorlikda gumon qilinayotgan 10 shaxsni hibsga olganini e’lon qildi. Da’volarga ko‘ra, ulardan ettitasi mamlakat ichidagi harbiy va muhim ob’ektlarni josuslik qilish vazifasini olgan, qolgan uchtasi esa sabotaj bilan shug‘ullanishi kerak bo‘lgan.
️ Qatar allaqachon misli ko‘rilmagan hujumlar natijasida chayqalib qolgan edi – Eron AQSh va Isroilning birgalikdagi hujumiga javoban shanbadan boshlab o‘z havo fazosiga o‘nlab dron va raketalar uchirilganini aniqladi. Biroq, tahlilchilarning ta’kidlashicha, hibsga olishlar darholgi mojarodan tashqariga chiqib, hatto Fors ko‘rfazida Eronning eng yaqin muloqotchilaridan biri va bu urushning oldini olish uchun haftalar davomida harakat qilgan Qatar ham infiltratsiyaga uchraganligini ochib berdi.
️ Qatar universitetining Fors ko‘rfazi tadqiqotlari markazi direktori Mahjoob Zweiri Al Jazeeraga bergan intervyusida shunday dedi: “Eng qiziqarli jihati – bu Qatarda sodir bo‘lishi. U yillar davomida Eron bilan maxsus munosabatlarga ega bo‘lgan, yadro masalasini hal qilishda ular va amerikaliklar o‘rtasida vositachilik qilgan mamlakat. Bu Eronning boshqa mamlakatlar bilan munosabatlarini qanday tushunishi haqida ko‘plab savollar tug‘diradi.”
️ Qatar rasmiy manbalariga ko‘ra, gumon qilinuvchilarning qo‘lidan sezgirlik darajasi yuqori bo‘lgan inshootlarning koordinatalari, aloqa qurilmalari va maxsus texnologik uskunalar topilgan. So‘roq paytida ular IRGCga mansubligini va o‘z vazifalarini tan olgani aytilmoqda. Doha magistratura tadqiqotlari institutining tanqidiy xavfsizlik tadqiqotlari bo‘yicha dotsenti Muhanad Seloom Qatarning e’lonining o‘ziga xosligi muhim ekanligini ta’kidladi.
️ Seloomning izohlariga ko‘ra, Eronning ikki asosiy razvedka qanoti bor – fuqarolik hukumatiga bog‘liq bo‘lgan Razvedka vazirligi va IRGCning o‘z razvedka apparati. IRGCni aniq nomlash orqali Qatar ataylab farq qilayotganini aytdi. U shuningdek: “Bu shuni ham anglatadiki, Qatar allaqachon bu ishni tergov qilgan, bu odamlarni so‘roq qilgan – va tergov shu darajada aniq bo‘lib qolganki, Qatar buni ommaviy ravishda e’lon qila oldi”, deb qo‘shimcha qildi.
️ Josuslikda gumon qilinayotgan ettita shaxs, ehtimol, muhim infratuzilma haqida ma’lumot to‘plagan. Sabotaj bilan shug‘ullanishi aytilayotgan uchtasi esa, ehtimol, dronlarni boshqarishga o‘qitilgan maxsus kuchlar operativlari bo‘lib, Isroil va AQShning Eron hujumida havo mudofaasini to‘ldirish uchun qo‘llagan taktikasini aks ettirishga urinish bo‘lishi mumkin. Zweiri gumon qilinuvchilarning millati va aniq nishonlari haqida tafsilotlar hali kamligini, tergovlar davom etayotganini ta’kidladi, ammo bu naqsh tanish ekanligini aytdi.
️ 1979 yilgi Islom inqilobidan keyin tashkil etilgan IRGC rejimning o‘zini himoya qilish uchun yaratilgan bo‘lib, to‘g‘ridan-to‘g‘ri Oliy rahbar Ruhulloh Xomeyniyga va keyinroq uning vorisi Ali Xomeneiyga bo‘ysunadi. Qirolicha kolleji (London) o‘qituvchisi Rob Geist Pinfoldning ta’kidlashicha, “Eron hukumati, ochiqchasini aytganda, Eron armiyasiga ishonmasdi. Uni shoh davridan qolgan qoldiqlar bilan to‘la deb hisoblab, an’anaviy armiyaga sodiq qarshilik ko‘rsatadigan o‘z kuchini yaratmoqchi edi.”
️ Tahlilchilarning tushuntirishicha, IRGCning ta’siri har doim Eron chegaralaridan tashqariga, Quds kuchlari deb nomlanuvchi maxfiy tarmoq orqali cho‘zilgan. Seloomning aytishicha, “Quds kuchlari asosan Al-Quds – Quddusni ozod qilish vazifasini olgan kuch edi. Ular an’anaviy maxfiy xizmat ishlarini olib boradi: josuslik, ma’lumot to‘plash, josuslarni yollash, dushman deb hisoblagan mamlakatlarda sabotaj, Eron uchun strategik makonlarda proksilarni yaratish va boshqarishga yordam berish.”

️ Доха, Катар – В то время как иранские ракеты обрушивались на столицы стран Персидского залива, службы безопасности Катара сосредоточились на другой угрозе. Во вторник страна объявила об аресте 10 подозреваемых, обвиняемых в связях с двумя ячейками, действующими от имени Корпуса стражей исламской революции (КСИР) Ирана. Согласно утверждениям, семерым было поручено шпионить за военными и жизненно важными объектами внутри страны, а оставшимся троим – заниматься саботажем.
️ Катар уже был потрясен беспрецедентным натиском: с субботы, когда Иран начал ответные действия на совместное нападение США и Израиля, министерство обороны страны зафиксировало запуск десятков дронов и ракет в направлении своего воздушного пространства. Однако, как отметили аналитики, аресты выявили нечто большее, чем непосредственный конфликт: даже Катар, один из ближайших собеседников Ирана в Заливе и страна, которая неделями пыталась предотвратить эту войну, оказался инфильтрирован.
️ Махджуб Звеири, директор Центра исследований Персидского залива в Катарском университете, заявил Al Jazeera: «Что действительно интересно, так это то, что это происходит с Катаром – страной, которая годами имела особые отношения с Ираном, посредничала между ними и американцами для решения ядерного вопроса. Это поднимет много вопросов о характере понимания Ираном своих отношений с другими странами».
️ По данным Катарского информационного агентства, у подозреваемых были обнаружены координаты чувствительных объектов, средства связи и специализированное технологическое оборудование. Во время допроса они, как сообщается, признали свою принадлежность к КСИР и полученные задания. Муханад Селум, доцент кафедры критических исследований безопасности в Институте магистратуры Дохи, отметил, что сама конкретность объявления Катара значима.
️ Селум пояснил, что у Ирана есть два основных разведывательных органа – Министерство разведки, связанное с гражданским правительством, и собственный разведывательный аппарат КСИР. Называя именно КСИР, Катар делает преднамеренное различие. Он добавил: «Это также говорит о том, что Катар уже провел расследование, уже допросил этих людей – и расследование достигло уровня определенности, который позволил Катару публично [объявить об этом]».
️ Семь обвиняемых в шпионаже, по словам Селума, почти наверняка собирали разведданные о критической инфраструктуре. Трое, предположительно tasked с саботажем, вероятно, были оперативниками спецназа, обученными управлению дронами – возможно, в попытке повторить тактику, использованную Израилем и США в их нападении на Иран, где рои дронов применялись для подавления ПВО. Звеири отметил, что подробности о национальностях подозреваемых и точных целях остаются скудными, поскольку расследования продолжаются, но схема знакома.
️ КСИР, созданный после исламской революции 1979 года, был образован для защиты самого режима, подчиняясь непосредственно Верховному лидеру Рухолле Хомейни, а затем его преемнику Али Хаменеи. Роб Гейст Пинфолд, преподаватель Королевского колледжа Лондона, заявил: «Иранское правительство, откровенно говоря, не доверяло иранской армии. Оно считало ее слишком переполненной остатками эпохи шаха, поэтому хотело создать собственную силу как лояльный противовес традиционной армии».
️ Аналитики пояснили, что влияние КСИР всегда выходило далеко за пределы границ Ирана через секретное подразделение, известное как Силы «Кудс». Селум сказал: «Силы „Кудс“ были basically силами, tasked с освобождением Аль-Кудса – Иерусалима. Они [занимаются] традиционной работой секретных служб: шпионаж, сбор данных, вербовка шпионов, саботаж в странах, которые они считают врагами, помощь… в создании и управлении прокси для Ирана в стратегических пространствах».