️ Xitoy hukumati 2026-yil uchun Yalpi Ichki Mahsulot (YIM) o‘sish sur’atini 4,5% dan 5% gacha bo‘lgan oraliqda belgiladi. CNN va BBC News xabariga ko‘ra, bu ko‘rsatkich 1991-yildan beri eng past darajani tashkil etadi. So‘nggi uch yil davomida rasmiylar iqtisodiy o‘sish maqsadini “taxminan 5%” darajasida belgilab kelgan edi, 2020-yilda esa pandemiya tufayli maqsadli ko‘rsatkich umuman belgilanmagan edi.
️ Davlat kengashi bosh vaziri Li Syan Butunxitoy xalq vakillari kengashi sessiyasining ochilishida mamlakat iqtisodiy vaziyatini baholab, “Ko‘p yillar davomida biz tashqi zarbalar va chaqiriqlar ichki qiyinchiliklar hamda qat’iy siyosiy qarorlar bilan chirmashib ketgan bu qadar jiddiy va murakkab vaziyatga kamdan kam duch kelgandik”, dedi. U iqtisodiyot hali ham “chuqur ildiz otgan tarkibiy muammolar” sharoitida qolayotganini tan oldi, biroq shu bilan birga, o‘tgan yil davomida “hayratlanarli barqarorlik namoyish etganini” ta’kidladi.
️ BBC News’ning ta’kidlashicha, Pekin iste’molning zaifligi, aholi sonining kamayishi va ko‘chmas mulk bozoridagi inqiroz kabi ichki muammolar, shuningdek, AQSh bilan savdo tarangligi hamda Erondagi urush sababli yuzaga kelgan energetika inqirozi kabi tashqi beqarorliklar fonida o‘z iqtisodiyotini qayta qurishga intilmoqda. Li Syan Xitoyning 2030-yilgacha bo‘lgan iqtisodiy rivojlanish rejasi innovatsiyalar, yuqori texnologik tarmoqlar, ilmiy tadqiqotlarga investitsiyalar kiritishni va uy xo‘jaliklari iste’molini rag‘batlantirish bo‘yicha qo‘shimcha sa’y-harakatlarni o‘z ichiga olishini e’lon qildi.
️ Kelgusi besh yil ichida hukumat Xitoy Xalq Respublikasining sanoat salohiyatini kengaytirish maqsadida ilm-fan va texnologiya, transport hamda energetika sohalarida 100 dan ortiq yirik loyihani amalga oshirishni rejalashtirmoqda. 1970-yillar oxirida boshlangan iqtisodiy islohotlar qariyb uchta o‘nyillik davomida Xitoyning ikki xonali sonlardagi o‘sishini ta’minlab keldi, 2010-yilda esa mamlakat Yaponiyani ortda qoldirib, dunyoning ikkinchi yirik iqtisodiyotiga aylandi.
️ Biroq, CNN’ning tushuntirishicha, so‘nggi o‘n yil ichida o‘sish sur’atlari sekinlashdi, iqtisodiy vaziyat esa rasmiylarning pandemiyaga qarshi kurashdagi qat’iy choralari tufayli yanada og‘irlashdi. Xitoy iqtisodiy o‘sishining asosiy harakatlantiruvchi kuchlari bo‘lgan uy-joy qurilishi, ishlab chiqarish va infratuzilmaga kiritilgan investitsiyalar o‘tgan yili pasayish ko‘rsatdi. Telekanalning qayd etishicha, ko‘chmas mulk sohasidagi inqiroz beshinchi yildirki davom etmoqda, bu esa iqtisodiyotni sekinlashtirib, iste’molchilarning ishonchini pasaytirmoqda.

️ Китайские власти установили прогноз роста Валового Внутреннего Продукта (ВВП) на 2026 год в диапазоне от 4,5% до 5%. По данным CNN и BBC News, этот показатель является самым низким с 1991 года. В последние три года официальные лица устанавливали целевой показатель экономического роста на уровне «примерно 5%», а в 2020 году из-за пандемии целевой показатель вообще не устанавливался.
️ Премьер Госсовета Ли Цян на открытии сессии Всекитайского собрания народных представителей оценил экономическую ситуацию в стране, заявив: «За многие годы мы редко сталкивались с такой серьёзной и сложной ситуацией, когда внешние удары и вызовы переплетаются с внутренними трудностями и жёсткими политическими решениями». Он признал, что экономика по-прежнему находится в условиях «глубоко укоренившихся структурных проблем», но при этом подчеркнул, что в прошлом году продемонстрировала «поразительную стабильность».
️ Как отмечает BBC News, Пекин стремится перестроить свою экономику на фоне внутренних проблем, таких как слабое потребление, сокращение населения и кризис на рынке недвижимости, а также внешней нестабильности, включая торговую напряжённость с США и энергетический кризис, вызванный войной в Иране. Ли Цян объявил, что экономический план развития Китая до 2030 года включает дополнительные усилия по инвестициям в инновации, высокотехнологичные отрасли, научные исследования и стимулирование потребления домохозяйств.
️ В течение следующих пяти лет правительство планирует реализовать более 100 крупных проектов в сферах науки и технологий, транспорта и энергетики с целью расширения промышленного потенциала Китайской Народной Республики. Экономические реформы, начатые в конце 1970-х годов, обеспечивали двузначный рост Китая в течение почти трёх десятилетий, а в 2010 году страна обогнала Японию, став второй по величине экономикой мира.
️ Однако, как поясняет CNN, за последнее десятилетие темпы роста замедлились, а экономическая ситуация усугубилась из-за жёстких мер властей в борьбе с пандемией. Инвестиции в жилищное строительство, производство и инфраструктуру, которые были основными движущими силами экономического роста Китая, снизились в прошлом году. По данным телеканала, кризис в сфере недвижимости продолжается уже пятый год, что замедляет экономику и снижает доверие потребителей.