️ T20 Jahon Chempionatining yarim finali Mumbayda boshlanib, mezbon va amaldagi chempion Hindiston jamoasi dastlabki o‘yinlarda yuqori natijalarni qayd etmoqda. Hindiston terma jamoasi sardori Suryakumar Yadav o‘z jamoasining birinchi bo‘lib zarba berishiga umid qilganini aytib, bu natijadan mamnun ekanligini bildirdi. Abhishek Sharma va darvozabon Sanju Samson maydonga birinchi bo‘lib chiqishdi, biroq ikkinchi o‘yinda Sharma 9 ochko to‘plagan holda maydondan chetlashtirildi. Samson esa 15 zarbada 31 ochko to‘plab, jamoasiga muhim hissa qo‘shmoqda.
️ Nepalda keng ko‘lamli yoshlar noroziliklaridan so‘ng o‘tkazilgan umumiy saylovlar mahalliy vaqt bilan soat 17:00 da yakunlandi, ovozlarni hisoblash jarayoni esa tez orada boshlanishi kutilmoqda. Saylov komissiyasi vakili Narayan Prasad Bhattarai aytishicha, dastlabki natijalar juma kuni ma’lum bo‘lishi mumkin, ammo yakuniy natijalar bir haftagacha cho‘zilishi mumkin. Soat 15:00 holatida, saylovning so‘nggi ikki soatida, mamlakatning 19 million saylovchisining taxminan yarmi ovoz bergan. 2022-yilgi so‘nggi saylovda ishtirok darajasi 61% ni tashkil etgan.
️ Abu-Dabidagi Hindiston elchixonasi mintaqada eron hujumlari haqida xabarlar tarqalgani sababli, mintaqadagi hind jamoatchiligiga "keraksiz sayohatlardan saqlanishni" va "hushyor bo‘lishni" tavsiya qiluvchi ogohlantirish chiqardi. Birlashgan Arab Amirliklarida yashovchi va ishlaydigan yuz minglab hind fuqarolari Eron hujumlari tufayli Hindistonga qaytishga intilmoqda. Hindiston pasporti egasi Valsa (familiyasi oshkor etilmagan) oilasini ziyorat qilayotganda urush boshlanganini va hozir qolib ketganini aytib, tijorat aviakompaniyalari bilan soatlab aloqa qilishga majbur bo‘lganini bildirdi. U va uning oilasi hujumlarning dastlabki ikki kunida derazasi bo‘lmagan xonaga chekinishgan va hozir ham har bir necha daqiqada samolyotlar ovozi eshitilayotganini ta’kidladi.
️ T20 Jahon Chempionatining amaldagi chempioni va mezbonlardan biri bo‘lgan Hindiston jamoasi Angliya bilan Mumbaydagi mashhur Wankhede stadionida mahalliy vaqt bilan soat 19:00 da (13:30 GMT) o‘ynaydi. Bu ketma-ket uchinchi marta bo‘lib, Angliya T20 Jahon Chempionatida Hindiston bilan yarim finalda to‘qnash kelmoqda, har safar bu o‘yinda g‘olib chiqqan jamoa kubokni qo‘lga kiritgan. O‘yin nam havoda, harorat 30 daraja Selsiy atrofida va taxminan 35,000 muxlis ishtirokida o‘tkazilmoqda. Krikketga qiziqqan mamlakat bo‘ylab yuz millionlab tomoshabinlar televizor va internet orqali o‘yinni kuzatishlari kutilmoqda. Angliya kriketchisi Harry Brook Hindistonning uy maydonida chempionlikni qo‘lga kiritishda favorit ekanligini tan oldi, biroq Angliyaning "mukammal o‘yini" yaqin ekanligi haqida ogohlantirdi.

️ Полуфинал Чемпионата мира по крикету T20 начался в Мумбаи, где хозяева и действующие чемпионы, сборная Индии, демонстрируют высокие результаты на ранних этапах игры. Капитан Индии Сурьякумар Ядав заявил, что надеялся на то, что его команда будет бить первой, и доволен таким исходом. Абхишек Шарма и вратарь Санжу Самсон вышли на поле первыми, но во втором овере Шарма был удален после набора 9 очков. Самсон продолжает уверенную игру, набрав 31 очко за 15 подач, включая шесть границ.
️ В Непале всеобщие выборы, последовавшие за массовыми молодежными протестами, завершились в 17:00 по местному времени, и подсчет голосов должен начаться в ближайшее время. Представитель избирательной комиссии Нараян Прасад Бхаттараи сообщил, что предварительные результаты могут появиться в пятницу, но окончательные итоги могут занять до недели. На 15:00, за два часа до закрытия голосования, около половины из 19 миллионов имеющих право голоса избирателей страны уже проголосовали. На последних выборах в 2022 году явка составила 61%. 275 членов парламента будут избраны по смешанной избирательной системе, отчасти схожей с немецкой.
️ Посольство Индии в Абу-Даби выпустило рекомендацию для индийской общины в регионе, призвав "избегать ненужных поездок" и "оставаться бдительными" в связи с сообщениями об иранских ударах. Сотни тысяч индийцев, проживающих и работающих в ОАЭ, стремятся вернуться в Индию на фоне атак Ирана. Держательница индийского паспорта Вальса (фамилия не разглашается) рассказала DW, что застряла в регионе, пытаясь вернуться к семье, и провела первые два дня атак в кладовой своей квартиры, единственной комнате без окон. Она и другие индийцы сообщили о часах ожидания на линии с коммерческими авиакомпаниями в попытке найти способ возвращения.
️ Действующие чемпионы мира T20 и со-хозяева турнира, сборная Индии, сыграют с Англией сегодня в 19:00 по индийскому времени (13:30 GMT) на знаменитом стадионе Ванкхеде в Мумбаи. Это уже третий подряд полуфинал Чемпионата мира T20, в котором Англия встречается с Индией, причем победитель каждого из этих матчей в итоге завоевывал трофей. Матч пройдет во влажной атмосфере, при температуре около 30 градусов по Цельсию и с участием примерно 35 000 болельщиков. Ожидается, что сотни миллионов зрителей по всей крикет-одержимой стране будут следить за игрой по телевидению и через стриминговые сайты. Английский крикетчик Гарри Брук признал, что Индия является фаворитом для победы на домашней земле, но предупредил, что "идеальная игра" Англии не за горами.