️ Farg‘ona viloyatida o‘g‘lining sinfdoshi bilan janjallashgan otasi maktabda o‘zini o‘zi sud qilishga urinib, bolani urgan va uning onasini qattiq kaltaklagan. Marg‘ilon shahridagi 25-sonli maktabda 2-mart kuni sodir bo‘lgan voqea mahalliy politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, erkakning o‘g‘li uchun qasos olish istagi natijasida yuz bergan.
️ Voqea jarayoni o‘qituvchilar va o‘quvchilar oldida sodir bo‘lib, erkak avval o‘g‘lining sinfdoshini urgan, so‘ngra bolaning onasi aralashgach, unga qarshi zo‘ravonlikni davom ettirgan. Internetga tarqalgan videolarda erkakning ayolga qattiq zarbalar berayotgani va boshqa ayollar to‘xtatishga urinayotgani, lekin boshqa erkaklar buni oldini olayotgani ko‘rinadi.
️ Jinoyat ishi qo‘zg‘atilgan va gumonlanuvchi hibsga olingan. Ushbu holat uchun unga besh yilgacha ozodlikdan mahrum qilish jazosi qo‘yilishi mumkin. Bu voqea maktablardagi zo‘ravonlik muammosini yana bir bor ochib berdi, chunki yaqinda Izboskan tumanidagi maktabda o‘qituvchi o‘quvchini tayoq bilan urgani haqida ham video tarqalgan edi.
️ O‘qituvchiga nisbatan tergov olib borilayotgani va unga ogohlantirish berilgani ma’lum qilingan. Bu holatlar ta’lim muassasalarida xavfsizlik va intizomni mustahkamlash zarurligini ta’kidlaydi.

️ В Ферганской области мужчина, заступившийся за своего сына, устроил самосуд в учебном заведении, избив одноклассника ребенка и его мать. Инцидент произошел 2 марта в школе №25 города Маргилана, как сообщила пресс-служба УВД Ферганской области, где агрессор явился для разбора конфликта с пятиклассником.
️ В ходе конфликта злоумышленник начал бить ребенка, а когда мать мальчика попыталась вмешаться, переключился на женщину и жестоко избил ее. Вся сцена развернулась на глазах у детей и педагогов, а опубликованные в сети кадры показывают, как крепкий мужчина наносит множественные удары, от которых пострадавшая падает, в то время как другие женщины безуспешно пытаются остановить избиение, а присутствующие мужчины поощряют действия нападавшего.
️ По факту хулиганства возбуждено уголовное дело, подозреваемый взят под стражу и ему грозит до пяти лет лишения свободы. Этот случай высветил проблему насилия в образовательных учреждениях, поскольку ранее в соцсетях распространилось видео, на котором педагог одной из школ Избасканского района бьет школьника палкой.
️ В отношении учителя объявлен выговор и проводится проверка, что подчеркивает необходимость усиления мер безопасности и дисциплины в школах региона.