️ Eron ayollar milliy futbol terma jamoasi Avstraliyaga qarshi Osiyo Kubogi o‘yinida o‘z madhiyasi ijro etilayotganda salom berishdi va ko‘pchilik qo‘shiqni aytayotganga o‘xshadi. Bu harakat ularning uch kun oldin Janubiy Koreyaga qarshi o‘yinda madhiya davomida jim turgan harakatlaridan keskin farq qiladi.
️ Sport mutaxassislari va kuzatuvchilarning fikriga ko‘ra, bu o‘zgarish Eron hukumatining sportchilarga siyosiy bosim o‘tkazishining yana bir namunasidir. Avstraliyalik sport huquqi mutaxassisi Ketrin Ordveyning ta‘kidlashicha, o‘yinchilar “vatan bilan ramziy birdamlikni namoyish etish kerak” degan xabarni olganlar va bu bosim natijasida bo‘lishi mumkin.
️ O‘yinchilarning bosim ostida ekanligi ularning matbuot bilan aloqalarini cheklashidan ham ko‘rinadi. Faqat majburiy matbuot anjumanlari o‘tkazilmoqda va muxbirlarga faqat futbol haqida gapirish buyurilgan. Hujumchi Sara Didar matbuot anjumanida ko‘z yoshlarini tiya olmay, “Biz Eron va oilalarimizga bo‘lgan voqealardan xavotirdamiz” deb aytdi.
️ O‘yin oldidan Gold Coast stadioni tashqarisida norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Tomoshabinlar orasida 1979-yil Islom inqilobidan oldin qo‘llanilgan “Sher va Quyosh” bayrog‘i ko‘tarildi, inson huquqlarini qo‘llab-quvvatlovchi bannerlar ham ko‘rindi. Ba‘zi norozilar Avstraliyaning AQSh-Isroil hujumlarini qo‘llab-quvvatlashiga qarshi edi.
️ Eron sportchilari uchun norozilik namoyishlari katta xavf tug‘diradi. “Moviy qiz” laqabli Saxar Xodayariy 2019-yilda ayollarning futbol tomosha qilish taqiqlanganligiga norozilik bildirib, o‘zini yoqib yuborgan edi va keyin vafot etdi. Kurashchi Navid Afkari 2020-yilda qatl etildi. Olimpiada medali sovrindori Kimiya Alizadeh kabi ko‘plab sportchilar mamlakatni tark etishgan.
️ Ketrin Ordveyning ta‘kidlashicha, “Eron hokimiyati sportni axloqiy qoidalarni majburiy qilish va norozilikni bostirish vositasi sifatida ishlatadi, hatto ayol tomoshabinlar uchun ham”. U ayol sportchilar qo‘shimcha nazorat va jazolarga duchor bo‘lishlarini, chunki ularning tanalari siyosatlashgan va qattiq nazorat qilinishini aytdi.
️ Eron terma jamoasi Avstraliya va Janubiy Koreyaga mos ravishda 4:0 va 3:0 hisobida mag‘lub bo‘ldi. 8-mart kuni Filippinga qarshi o‘yin ularga pley-off bosqichiga chiqish imkoniyatini bermasligi kutilmoqda, ammo ularning ishtiroki, jim turishi va salom berishlari muhim ramziy ahamiyatga ega.

️ Женская национальная футбольная сборная Ирана во время исполнения государственного гимна перед матчем Кубка Азии против Австралии отдала ему салют, и большинство игроков, по-видимому, подпевало. Это резко контрастирует с их поведением тремя днями ранее, когда в матче против Южной Кореи они молчали во время гимна.
️ Специалисты и наблюдатели полагают, что эта перемена является ещё одним примером давления иранских властей на спортсменов с политическими целями. Австралийский эксперт по спортивной интеграции Кэтрин Ордуэй отметила, что игроки, вероятно, получили «сообщение из дома» о необходимости демонстрации «символической солидарности с родиной», что указывает на возможное принуждение.
️ Давление на игроков также проявляется в их ограниченных контактах с прессой. Проводятся только обязательные пресс-конференции, а журналистам строго указано фокусироваться исключительно на футболе. Нападающая Сара Дидар на пресс-конференции, сдерживая слёзы, заявила: «Мы, очевидно, обеспокоены и опечалены тем, что происходит с Ираном и нашими семьями в Иране».
️ Перед матчем у стадиона Голд-Кост прошли акции протеста. На трибунах были замечены флаги «Лев и Солнце», использовавшиеся в Иране до Исламской революции 1979 года, а также баннеры в поддержку прав человека и иранских игроков. Некоторые протестующие выступали против поддержки Австралией атак США и Израиля.
️ Проявления недовольства для иранских спортсменов сопряжены с серьёзными рисками. «Голубая девочка» Сахар Ходаяри в 2019 году совершила самосожжение в знак протеста против запрета женщинам посещать футбольные матчи и позже скончалась. Борец Навид Афкари был казнён в 2020 году. Единственная иранская олимпийская медалистка Кимия Ализаде и многие другие спортсмены покинули страну из-за притеснений.
️ Кэтрин Ордуэй подчеркнула: «Иранские власти используют спорт для навязывания моральных норм и подавления инакомыслия, даже для женщин-зрителей». Она добавила, что женщины-спортсменки сталкиваются с дополнительными слоями надзора и наказания, поскольку их тела политизируются, контролируются и строго регулируются.
️ Сборная Ирана потерпела поражения от Австралии и Южной Кореи со счётами 4:0 и 3:0 соответственно. Матч против Филиппин 8 марта вряд ли предоставит им шанс на выход в плей-офф, но их присутствие, молчание и салюты имеют значительное символическое значение.