️ Eron ayollar milliy futbol terma jamoasi Avstraliyaga qarshi Osiyo Kubogi o‘yinida o‘z madhiyasi ijro etilayotganda salom berishdi va ko‘pchilik qo‘shiqni aytayotganga o‘xshadi. Bu harakat ularning uch kun oldin Janubiy Koreyaga qarshi o‘yinda madhiya davomida jim turgan harakatlaridan keskin farq qiladi.
️ Sport mutaxassislari va kuzatuvchilarning fikriga ko‘ra, bu o‘zgarish Eron hukumatining sportchilarga siyosiy bosim o‘tkazishining yana bir namunasidir. Avstraliyalik sport huquqi mutaxassisi Ketrin Ordveyning ta‘kidlashicha, o‘yinchilar “vatan bilan ramziy birdamlikni namoyish etish kerak” degan xabarni olganlar va bu bosim natijasida bo‘lishi mumkin.
️ O‘yinchilarning bosim ostida ekanligi ularning matbuot bilan aloqalarini cheklashidan ham ko‘rinadi. Faqat majburiy matbuot anjumanlari o‘tkazilmoqda va muxbirlarga faqat futbol haqida gapirish buyurilgan. Hujumchi Sara Didar matbuot anjumanida ko‘z yoshlarini tiya olmay, “Biz Eron va oilalarimizga bo‘lgan voqealardan xavotirdamiz” deb aytdi.
️ O‘yin oldidan Gold Coast stadioni tashqarisida norozilik namoyishlari bo‘lib o‘tdi. Tomoshabinlar orasida 1979-yil Islom inqilobidan oldin qo‘llanilgan “Sher va Quyosh” bayrog‘i ko‘tarildi, inson huquqlarini qo‘llab-quvvatlovchi bannerlar ham ko‘rindi. Ba‘zi norozilar Avstraliyaning AQSh-Isroil hujumlarini qo‘llab-quvvatlashiga qarshi edi.
️ Eron sportchilari uchun norozilik namoyishlari katta xavf tug‘diradi. “Moviy qiz” laqabli Saxar Xodayariy 2019-yilda ayollarning futbol tomosha qilish taqiqlanganligiga norozilik bildirib, o‘zini yoqib yuborgan edi va keyin vafot etdi. Kurashchi Navid Afkari 2020-yilda qatl etildi. Olimpiada medali sovrindori Kimiya Alizadeh kabi ko‘plab sportchilar mamlakatni tark etishgan.
️ Ketrin Ordveyning ta‘kidlashicha, “Eron hokimiyati sportni axloqiy qoidalarni majburiy qilish va norozilikni bostirish vositasi sifatida ishlatadi, hatto ayol tomoshabinlar uchun ham”. U ayol sportchilar qo‘shimcha nazorat va jazolarga duchor bo‘lishlarini, chunki ularning tanalari siyosatlashgan va qattiq nazorat qilinishini aytdi.
️ Eron terma jamoasi Avstraliya va Janubiy Koreyaga mos ravishda 4:0 va 3:0 hisobida mag‘lub bo‘ldi. 8-mart kuni Filippinga qarshi o‘yin ularga pley-off bosqichiga chiqish imkoniyatini bermasligi kutilmoqda, ammo ularning ishtiroki, jim turishi va salom berishlari muhim ramziy ahamiyatga ega.

️ Iran's women's national football team saluted their national anthem and appeared to sing along before their Asian Cup match against Australia on Thursday, marking a stark contrast to their silence during the anthem in their opening game against South Korea just three days earlier.
️ Observers and experts suggest this shift likely results from pressure by Iranian authorities on athletes to conform politically. Australian sport integrity consultant Catherine Ordway noted that the players seemingly received a "message from home" to demonstrate "symbolic solidarity with their homeland," indicating potential coercion in the interim.
️ The strain on the team is evident in their limited media engagement, with only mandatory press conferences held and reporters instructed to focus solely on football. Striker Sara Didar, holding back tears, stated in a pre-match press conference, "Obviously we're all concerned and we're sad at what has happened to Iran and our families in Iran."
️ Protests gathered outside the Gold Coast Stadium before the match, with fans displaying the pre-1979 Islamic Revolution Lion and Sun flag and banners supporting human rights and the Iranian players. Some protesters opposed Australia's support for the US-Israeli attacks, highlighting broader geopolitical tensions.
️ Expressions of dissent by Iranian athletes carry significant risks. The case of 'Blue Girl' Sahar Khodayari, who self-immolated in 2019 protesting the ban on women attending football matches and later died, wrestler Navid Afkari executed in 2020, and Olympic medalist Kimia Alizadeh who fled the country, underscore the dangers faced by those challenging the status quo.
️ Catherine Ordway emphasized, "The Iranian authorities use sport to enforce moral codes and suppress dissent, even for female spectators." She added that women athletes face additional layers of surveillance and punishment because their bodies are politicized, controlled, and heavily policed.
️ Iran's team suffered 4-0 and 3-0 defeats to Australia and South Korea, respectively. Their upcoming match against the Philippines on March 8 is unlikely to offer a path to the knockout stages, but their presence, silence, and salutes have served as potent symbols of the complex interplay between sport and politics in Iran.