️ Hamilton o'zining Afrikadagi ildizlarini eslatib, "Mening ildizlarim bir necha joylardan, masalan, Togo va Bendan. Men bu dunyo qismidan juda faxrlanaman," dedi. U shuni qo'shdiki, "Bu dunyoning eng go'zal qismi va menga dunyoning qolgan qismi uning ko'p qismiga egalik qilishi va undan ko'p narsa olib ketishi, hech kim bu haqda gapirmasligi yoqmaydi. Men ushbu turli mamlakatlarni boshqarayotgan odamlar birlashib, Afrikani qaytarib olishlarini umid qilaman."
️ U aniq ravishda Fransiya, Ispaniya, Portugaliya va Britaniyani tilga olib, "Ular uni qaytarib olishlari kerak. Bu qit'aning kelajagi uchun juda muhim. Ularda dunyoning eng buyuk va kuchli joyi bo'lish uchun barcha resurslar bor va ehtimol shuning uchun ular hozirgi kabi nazorat qilinmoqda," deya fikrini bildirdi. Hamiltonning bu bayonotlari mustamlakachilik merosi va hozirgi iqtisodiy munosabatlar haqidagi muhokamalarni qayta kuchaytirdi.
️ Afrikada Gran-pri o'tkazish masalasiga kelganda, Hamilton o'zining uzoq vaqtdan beri qo'llab-quvvatlagan g'oyasini takrorladi. U: "O'tgan olti yil, ehtimol yetti yil davomida men Gran-pri o'tkazish uchun kurashdim... manfaatdor tomonlar bilan o'tirib, 'Nega biz Afrikada emasmiz?' degan savolni berdim," dedi. U shuni qo'shdiki, "Men sportni u yerda Gran-pri o'tkazmasdan, u yerda poyga qilmasdan tark etmoqchi emasman, shuning uchun ularni quvmoqdaman. Ular ma'lum sanalarni belgilamoqda, men: 'Jin ursin, vaqtim tugab qolishi mumkin', deb o'ylayman, shuning uchun bu sodir bo'lguncha men bu yerda bo'laman."
️ Hamilton Afrikada keng sayohat qilganini eslatib, potentsial mezbon mamlakatlar haqida o'z g'oyalarini ilgari surdi. U: "Menimcha, ular bir necha turli mamlakatlarga borishgan. Men Keniyani yaxshi ko'rdim – lekin biz Keniyada Gran-pri o'tkazamiz deb o'ylamayman – ammo ayniqsa Ruanda ajoyib edi. Janubiy Afrika hayratlanarli. Menimcha, bu biz borishimiz mumkin bo'lgan yaxshi joylar," dedi. Uning bu izohlari sportning global tarqalishi va qit'aning rivojlanishi uchun imkoniyatlar haqidagi muhokamalarni keltirib chiqardi.

️ Семикратный чемпион Формулы 1 Льюис Хэмилтон накануне нового сезона в Мельбурне, Австралия, выступил с заявлением, призывая к движению за «возвращение Африки» и утверждая, что континент «контролируется» европейскими державами. 41-летний гонщик, первый чернокожий пилот в истории Ф1, также выразил давнюю поддержку идеи проведения Гран-при в Африке, критикуя сохраняющееся влияние бывших колониальных держав.
️ Хэмилтон подчеркнул свои африканские корни, заявив: «У меня есть корни из нескольких разных мест там, например, из Того и Бенина. Я очень горжусь этой частью мира». Он добавил: «Это самая красивая часть мира, и мне не нравится, что остальной мир владеет такой большой её частью и забирает так много от неё, и никто об этом не говорит. Я очень надеюсь, что люди, управляющие этими разными странами, объединятся и вместе вернут Африку».
️ Конкретно упомянув Францию, Испанию, Португалию и Великобританию, он сказал: «Это то, что я хочу видеть. Верните её от французов, верните от испанцев, верните от португальцев и британцев. Это так важно для будущего этого континента. У них есть все ресурсы, чтобы быть величайшим и самым могущественным местом в мире, и, вероятно, поэтому они контролируются так, как есть». Эти заявления возобновили дискуссии о колониальном наследии и современных экономических отношениях.
️ Что касается конкретного вопроса об африканском Гран-при, Хэмилтон повторил свою давнюю поддержку этой идеи. Он заявил: «В течение последних шести лет, может быть, семи, я боролся за проведение Гран-при... сидя с заинтересованными сторонами и задавая вопрос: „Почему мы не в Африке?“». Он добавил: «Я не хочу покидать спорт, не проведя там Гран-при, не участвуя в гонках там, поэтому я преследую их. Они устанавливают определённые даты, а я думаю: „Чёрт, у меня может закончиться время“, поэтому я буду здесь ещё какое-то время, пока это не произойдёт».
️ Хэмилтон, много путешествовавший по континенту, выдвинул свои собственные идеи относительно потенциальных принимающих стран. Он сказал: «Думаю, они побывали в нескольких разных странах. Мне понравилась Кения – не думаю, что у нас будет Гран-при в Кении – но особенно Руанда была впечатляющей. Южная Африка потрясающая. Это те места, которые, я думаю, были бы хорошими для нашего потенциального визита». Его комментарии подчеркивают возможности для глобального расширения спорта и развития континента.