️ O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev o‘z vaqtida yaratilgan va yuqori talabga ega bo‘lgan dori-darmonlarni qisqa muddatda ishlab chiqarishga tayyor bo‘lgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmini taklif qildi. Davlat texnologiya transferi xarajatlarining yarmini qoplaydi, bu esa xorijiy dorilarning narxini bir necha baravar pasaytirish imkonini beradi.
️ Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovning ma’lum qilishicha, rahbar yig‘ilishda jeneriklar – ya’ni original dori yaratilganidan 20-30 yil o‘tgach boshqa kompaniyalar tomonidan ishlab chiqarilishi mumkin bo‘lgan preparatlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirishni buyurdi. Bunday dorilar ichki bozorga import analogidan besh baravar arzonroq narxlarda yetkazib berilishi mumkin.
️ Bir yil ichida ishlab chiqarishni boshlagan kompaniyalar uchun davlat Farmatsevtika fondi orqali texnologiya transferi xarajatlarining 50 foizini qoplaydi. Eng ko‘p import qilinadigan 100 ta dori nomini ishlab chiqarishni oshirishga tayyor bo‘lgan tadbirkorlar uchun “Toshkent farma park” klasteri hududi yana 100 gektarga kengaytiriladi.
️ Shuningdek, davlat rahbari Janubiy Koreya hamkorlari qo‘shimcha 60 gektar yerni boshqarishni taklif qilganliklarini, infratuzilmaga 40 million dollar sarmoya kiritishga va Koreyaning yetakchi kompaniyalarini jalb qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidladi. Mas’ul shaxslarga muzokaralarni yakunlash va biofarmatsevtika va kosmetika sohasida kamida 400 million dollarlik loyihalarni shakllantirish vazifasi yuklangan.
️ Ilgari prezident eng yirik dori importchilarini O‘zbekistonda preparatlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga chaqirgani haqida xabar berilgan edi.

️ President Shavkat Mirziyoyev of Uzbekistan has proposed a support mechanism for enterprises ready to quickly master the production of in-demand medicines whose original versions were created decades ago. The state will compensate half of the costs for technology transfer, which is claimed to reduce the price of foreign drugs by several times.
️ According to the press secretary of the Uzbek leader, Sherzod Asadov, the president instructed at a meeting to stimulate the production of generics—drugs that other companies can produce 20-30 years after the original creation. Such medicines, in high demand, will be supplied to the domestic market at prices that could be five times lower than imported equivalents.
️ For companies that launch production within a year, the state, through the Pharmaceutical Fund, will compensate 50% of the expenses for technology transfer. For entrepreneurs ready to increase the production of the 100 most imported items, the territory of the "Tashkent Pharma Park" cluster will be expanded by another 100 hectares.
️ The head of state also clarified that South Korean partners have offered to take over an additional 60 hectares for management, are prepared to invest $40 million in infrastructure, and attract leading Korean companies. Responsible officials have been tasked with completing negotiations and forming projects in biopharmaceuticals and cosmetics worth at least $400 million.
️ It was previously reported that the president called on the largest drug importers to establish drug production in Uzbekistan.