️ O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoev o‘z vaqtida yaratilgan va yuqori talabga ega bo‘lgan dori-darmonlarni qisqa muddatda ishlab chiqarishga tayyor bo‘lgan korxonalarni qo‘llab-quvvatlash mexanizmini taklif qildi. Davlat texnologiya transferi xarajatlarining yarmini qoplaydi, bu esa xorijiy dorilarning narxini bir necha baravar pasaytirish imkonini beradi.
️ Prezident matbuot kotibi Sherzod Asadovning ma’lum qilishicha, rahbar yig‘ilishda jeneriklar – ya’ni original dori yaratilganidan 20-30 yil o‘tgach boshqa kompaniyalar tomonidan ishlab chiqarilishi mumkin bo‘lgan preparatlar ishlab chiqarishni rag‘batlantirishni buyurdi. Bunday dorilar ichki bozorga import analogidan besh baravar arzonroq narxlarda yetkazib berilishi mumkin.
️ Bir yil ichida ishlab chiqarishni boshlagan kompaniyalar uchun davlat Farmatsevtika fondi orqali texnologiya transferi xarajatlarining 50 foizini qoplaydi. Eng ko‘p import qilinadigan 100 ta dori nomini ishlab chiqarishni oshirishga tayyor bo‘lgan tadbirkorlar uchun “Toshkent farma park” klasteri hududi yana 100 gektarga kengaytiriladi.
️ Shuningdek, davlat rahbari Janubiy Koreya hamkorlari qo‘shimcha 60 gektar yerni boshqarishni taklif qilganliklarini, infratuzilmaga 40 million dollar sarmoya kiritishga va Koreyaning yetakchi kompaniyalarini jalb qilishga tayyor ekanliklarini ta’kidladi. Mas’ul shaxslarga muzokaralarni yakunlash va biofarmatsevtika va kosmetika sohasida kamida 400 million dollarlik loyihalarni shakllantirish vazifasi yuklangan.
️ Ilgari prezident eng yirik dori importchilarini O‘zbekistonda preparatlar ishlab chiqarishni yo‘lga qo‘yishga chaqirgani haqida xabar berilgan edi.

️ Президент Узбекистана Шавкат Мирзиёев предложил механизм поддержки предприятий, готовых в короткие сроки освоить выпуск лекарств, оригиналы которых были созданы десятилетия назад и пользуются высоким спросом. Государство компенсирует половину затрат на трансфер технологий, что позволит снизить стоимость зарубежных препаратов в разы.
️ Как сообщил пресс-секретарь лидера Узбекистана Шерзод Асадов, президент на совещании поручил стимулировать производство дженериков – препаратов, которые другие компании могут выпускать спустя 20-30 лет после создания оригинала. Такие лекарства будут поступать на внутренний рынок по ценам, которые могут быть в пять раз ниже импортных аналогов.
️ Для компаний, запустивших производство в течение года, государство через Фармацевтический фонд компенсирует 50 % расходов на трансфер технологий. Для предпринимателей, готовых нарастить выпуск 100 наиболее импортируемых наименований, территория кластера «Ташкент фарма парк» будет расширена еще на 100 гектаров.
️ Также глава государства уточнил, что южнокорейские партнеры предложили взять в управление дополнительные 60 гектаров, готовы вложить 40 миллионов долларов в инфраструктуру и привлечь ведущие компании Кореи. Ответственным лицам поручено завершить переговоры и сформировать проекты в сфере биофармацевтики и косметики на сумму не менее 400 миллионов долларов.
️ Ранее сообщалось, что президент призвал крупнейших импортеров лекарств наладить производство препаратов в Узбекистане.