️ AQSh prezidenti Donald Trump ma’muriyati va Afrika mamlakatlari o‘rtasida muzokaralar olib borilayotgan bir qator ikki tomonlama sog‘liqni saqlash kelishuvlari “o‘ta noteng” va “axloqsiz” deb baholanmoqda. Noroziliklar, jumladan, mamlakatlarning biologik resurslar va ma’lumotlarni taqsimlashga majbur qilinishi kabi AQSh talablariga qaratilgan.
️ O‘tgan hafta Zimbabwe AQSh bilan 350 million dollarlik sog‘liqni saqlash moliyalashtirish bo‘yicha muzokaralarni to‘xtatganini e’lon qildi. Mamlakat ushbu takliflar o‘z suvereniteti va mustaqilligini xavf ostiga qo‘yishi mumkinligini ta’kidladi.
️ Zambiya bilan kelishuv hali yakunlanmagan bo‘lsa-da, u AQSh bilan “konchilik sohasidagi hamkorlik” to‘g‘risidagi alohida kelishuv bilan bog‘liq. Health Gap tashkiloti direktori Asia Russell AQShni “mamlakatning mineral boyliklarini talon-toroj qilish uchun hayotni saqlovchi sog‘liq xizmatlarini shart qo‘yish”da aybladi.
️ Kamida 17 ta Afrika mamlakati AQSh bilan kelishuvlar imzoladi, ular jami 11,3 milliard dollar miqdoridagi yordamni olishdi, biroq evaziga berilgan imtiyozlar haqida tashvishlar mavjud.
️ Tanqidchilar Afrika mamlakatlarida ko‘p sog‘liqni saqlash xizmatlarini ko‘rsatadigan jamoat guruhlari bilan maslahatlashuvning yetarli emasligini, shuningdek, ma’lumotlar maxfiyligi va diniy asosdagi sog‘liqni saqlash provayderlariga ustuvorlik berilishi haqidagi tashvishlarni bildirdi.
️ Nigeriyada AQSh bayonotlari mablag‘lar Trump ma’muriyati mamlakatda nasroniylarga nisbatan ta’qiblar deb ataydigan narsalarga qarshi kurashishga bog‘liqligini ko‘rsatmoqda.
️ Trump ma’muriyati bu ikki tomonlama kelishuvlarni “Amerika birinchi” global sog‘liqni saqlash strategiyasining bir qismi sifatida muzokara qilmoqda. Yangi yondashuv AQShning USAID kabi yordam organlarini tarqatib yuborishi va Jahon Sog‘liqni Saqlash Tashkiloti kabi yirik ko‘p tomonlama tashkilotlardan chekinishi bilan bog‘liq.
️ Kelishuvlarga tez sur’atlar bilan erishish AQShning qit’ada o‘z hokimiyatini o‘rnatish va mustahkamlash harakatlarining bir qismi sifatida ko‘rilmoqda. Shartnomalar, shuningdek, Afrika mamlakatlarini yangi dori-darmonlar va texnologiyalarni joriy etishdan oldin AQSh regulyator tasdig‘iga tayanishga majbur qiladi.
️ AQSh-Ruanda kelishuvi mamlakatning sog‘liqni saqlash sohasida AQSh xususiy sektorining ishtirokini oshirishini aniq ko‘rsatadi.
️ Zimbabwe hukumatining matbuot kotibi o‘tgan chorshanba kuni AQSh “patogen namunalarini o‘z ichiga olgan maxfiy sog‘liq ma’lumotlarini” so‘raganini, biroq natijada paydo bo‘lishi mumkin bo‘lgan tibbiy innovatsiyalarga kirish uchun hech qanday kafolat berilmaganini aytdi.
️ U Zimbabwe, shuningdek, ikki tomonlama kelishuvlar kelajakdagi pandemiya javobida adolatni ta’minlash uchun mo‘ljallangan JSST tizimlarini zaiflashtirishidan qo‘rqayotganini qo‘shimcha qildi.
️ AQShning Zimbabwedagi elchisi Pamela Tremont X platformasida mamlakatning qaroridan afsusda ekanligini bildirdi. U “hamkorlik Zimbabve jamoalari, ayniqsa AQSh tomonidan qo‘llab-quvvatlanadigan dasturlar orqali hozirda OIV davolanishini olayotgan 1,2 million kishi uchun favqulodda foyda keltirishi mumkin edi” deb ta’kidladi.
️ AQSh-Afrika kelishuvlarining aksariyati ommaviy ravishda mavjud emas, ammo Guardian loyiha shablonini va yakuniy kelishuvlarga o‘xshash bir nechta hujjatlarni ko‘rgan.
️ Besh yillik kelishuvlar Afrika mamlakatlarini sog‘liqni saqlash xodimlarining maoshlari va uskunalarini o‘z ichiga olgan holda ko‘proq ichki mablag‘larni ta’minlashga majbur qiladi – bu har yili kamayib boradigan AQSh investitsiyalarini almashtiradi. Agar mamlakatlar ushbu majburiyatlarni bajarmasa, AQSh moliyalashtirishi bekor qilinishi mumkin.

️ Серия двусторонних соглашений о здравоохранении, которые в настоящее время обсуждаются между африканскими странами и администрацией президента США Дональда Трампа, были названы «явно односторонними» и «аморальными» на фоне растущего возмущения требованиями США, включая принуждение стран к обмену биологическими ресурсами и данными.
️ На этой неделе стало известно, что Зимбабве приостановила переговоры с США о финансировании здравоохранения в размере 350 миллионов долларов, заявив, что предложения могут подорвать её суверенитет и независимость.
️ Сделка с Замбией, которая связана с отдельным соглашением с США о «сотрудничестве в горнодобывающем секторе», ещё не завершена. Директор организации по защите прав ВИЧ-инфицированных Health Gap Азия Рассел обвинила США в «обусловливании жизненно важных медицинских услуг разграблением минеральных богатств страны. Это бесстыдная эксплуатация, которая аморальна».
️ По меньшей мере 17 африканских стран подписали соглашения с США, получив в совокупности 11,3 миллиарда долларов помощи в сфере здравоохранения, но это вызвало обеспокоенность по поводу уступок, сделанных взамен.
️ Критики отмечают отсутствие консультаций с общественными группами, которые предоставляют значительную часть медицинских услуг в африканских странах, а также выражают обеспокоенность по поводу конфиденциальности данных – США запрашивают данные медицинских карт пациентов в рамках сделок – и приоритизации религиозных поставщиков медицинских услуг.
️ В Нигерии заявления США предполагают, что финансирование зависит от действий властей по борьбе с тем, что администрация Трампа называет преследованием христиан в стране.
️ Администрация Трампа ведёт переговоры по двусторонним соглашениям со странами в рамках своей глобальной стратегии здравоохранения «Америка прежде всего». Этот новый подход следует за демонтажом USAID, бывшего флагманского агентства по оказанию помощи, и отходом от крупных многосторонних организаций, таких как Всемирная организация здравоохранения.
️ Стремительное продвижение сделок рассматривается как часть манёвров США по установлению и укреплению власти на континенте. Сделки также обязывают африканские страны полагаться на одобрение США новых лекарств и технологий перед их внедрением.
️ Соглашение США с Руандой прямо указывает на увеличение участия американского частного сектора в системе здравоохранения страны.
️ Пресс-секретарь правительства Зимбабве в среду заявил, что США запросили «конфиденциальные медицинские данные, включая образцы патогенов», но без каких-либо соответствующих гарантий доступа к возможным медицинским инновациям.
️ Он добавил, что Зимбабве также опасается, что двусторонние соглашения подорвут системы ВОЗ, предназначенные для обеспечения справедливости в случае будущей пандемии.
️ Посол США в Зимбабве Памела Тремонт на платформе X выразила сожаление по поводу решения страны. Она отметила, что «сотрудничество принесло бы исключительную пользу сообществам Зимбабве, особенно 1,2 миллионам мужчин, женщин и детей, в настоящее время получающим лечение от ВИЧ через программы, поддерживаемые США».
️ Большинство новых соглашений США с африканскими странами не являются общедоступными, хотя The Guardian видела проект шаблона, и несколько документов, похожих на окончательные соглашения, находятся в обращении.
️ Пятилетние сделки обязывают африканские страны постепенно увеличивать объём внутреннего финансирования, включая зарплаты медицинских работников и оборудование, заменяя инвестиции США, которые будут уменьшаться каждый год. Если страны не выполнят эти обязательства, финансирование США может быть прекращено.