️ AQSh-Isroilning Eron urushi Janubiy dunyoning ko'p qismida noqonuniy deb qoralandi, Xitoy esa "suveren davlat rahbarini ochiqchasiga o'ldirish"ni qabul qilib bo'lmasligini aytdi.
️ Ko'plab mamlakatlar AQSh va Isroil bombardimon qilishni boshlashidan oldin Eronning yadro dasturi va raketa qobiliyati bo'yicha muzokaralariga imkon berilmaganligiga e'tiroz bildirdi, tahlilchilar esa urushni mustamlakachilik uslubidagi kuch ko'rsatish sifatida ko'rdi.
️ Pokiston Bosh vaziri Shehbaz Sharif Eron oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeniyning o'ldirilishi haqida hamdardlik bildirib, xalqaro huquq davlat rahbarlarini nishon olishni taqiqlashini eslatdi. Janubiy Afrika prezidenti Cyril Ramaphosa urush uchun berilgan "oldindan himoya" asosini shubha ostiga olib, o'zini himoya qilish faqat qurolli bosqinga javoban ruxsat etilganligini va "asosan siyosiy muammolarga harbiy yechim bo'lmasligini" aytdi.
️ Braziliya jiddiy tashvishlarini bildirib, "hujumlar tomonlar o'rtasidagi muzokaralar jarayonida sodir bo'ldi, bu tinchlikning yagona amaliy yo'lidir" dedi.
️ Turkiya prezidenti Rajap Tayyip Erdo'gon Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu tomonidan "qo'zg'atilgan" deb aytgan hujumlarni qoraladi. Ummon tashqi ishlar vaziri Badr Albusaidi hujum arafasida kelishuv yaqin ekanligini aytgan edi: "Men AQShni yana chuqurroqqa tortilmaslikka chaqiraman. Bu sizning urushingiz emas."
️ Kuba "Yana bir bor, AQSh va Isroil mintaqaviy va xalqaro tinchlik, barqarorlik va xavfsizlikni tahdid qilmoqda va jiddiy xavf ostiga qo'ymoqda" dedi. Malayziya hujumni qoralab, "nizo muloqot va diplomatiya orqali hal qilinishi kerak" dedi.
️ Indoneziya "Eron muzokaralarining muvaffaqiyatsizligidan chuqur afsusda" ekanligini aytdi, prezidenti esa Tehronga muloqotni qayta ochish uchun borishni taklif qildi.
️ Tahlilchilar mojaroni Iroq va Liviyadagi o'tmishdagi rejim o'zgartirish urushlari, Isroilning 2023-yildan beri G'azo urushi uchun jazosiz qolishi va mustamlakachilik kontekstida tushunish kerakligini aytdi.
️ Yoxannesburg universiteti siyosatshunosi Siphamandla Zondi: "Bu hukmronlik va bo'ysunish urushi, shuning uchun u imperialistik ohanglar va motivlarga ega. Bu dunyoni hammamiz uchun xavfli qiladi."
Sharhlovchilar Yevropaning ikki tomonlama standartlarini ko'rsatganini aytdi - Grönlandni anneksiya qilishga urinishlar haqida xalqaro huquqni qat'iy himoya qilgan, ammo bu urushda jim qolgan.
Amitav Acharya: "Ko'plab Janubiy dunyo mamlakatlari AQShga qarshi turish uchun kuchlar koalitsiyasini izlaydi, chunki AQSh juda tajovuzkor, juda imperial deb qaraladi."
Ba'zi sharhlovchilar urushni tanqid qilish Eron rejimini qo'llab-quvvatlash degani emasligini ta'kidladi.
Chili sobiq tashqi ishlar vaziri Heraldo Muñoz: "Men Eron teokratik rejimini diktatorlik va repressiv tabiati uchun qoralayman, ammo bu davom etayotgan hujumlar xalqaro huquqni buzishdir."

️ Война США и Израиля против Ирана была осуждена как незаконная во многих странах глобального юга, Китай заявил, что "открыто убивать лидера суверенного государства" неприемлемо.
️ Многие страны возражали, что переговоры между США и Ираном по его ядерной программе и ракетным возможностям не получили шанса на успех до начала бомбардировок Вашингтоном и Израилем, аналитики часто рассматривали войну как колониальное проявление силы.
️ Премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф выразил соболезнования в связи с убийством верховного лидера Ирана аятоллы Али Хаменеи, заявив, что международное право запрещает нацеливаться на глав государств. Президент ЮАР Сирил Рамафоса подверг сомнению "превентивное" обоснование войны, заявив, что самооборона разрешена только в ответ на вооруженное вторжение и что "не может быть военного решения фундаментально политических проблем".
️ Бразилия заявила о серьезной озабоченности, добавив, что "атаки произошли в ходе переговорного процесса между сторонами, который является единственным жизнеспособным путем к миру".
️ Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган осудил атаки, которые, по его словам, были "спровоцированы" премьер-министром Израиля Биньямином Нетаньяху. Министр иностранных дел Омана Бадр Альбусаиди, который накануне атаки заявил, что соглашение близко, сказал: "Я призываю США не втягиваться дальше. Это не ваша война."
️ Куба заявила: "В очередной раз США и Израиль угрожают и серьезно подвергают опасности региональный и международный мир, стабильность и безопасность." Малайзия, осуждая атаку, заявила, что "споры должны решаться через диалог и дипломатию".
️ Индонезия "глубоко сожалеет" о провале иранских переговоров, ее президент предложил поехать в Тегеран для возобновления диалога.
️ Аналитики заявили, что конфликт следует понимать в контексте прошлых войн за смену режима в Ираке и Ливии, безнаказанности Израиля за войну в Газе с 2023 года и колониализма.
️ Профессор политики Университета Йоханнесбурга Сифамандела Зонди: "Это война доминирования и подчинения, поэтому она имеет империалистические нотки и мотивы. Это делает мир небезопасным для всех нас."
️ Комментаторы заявили, что Европа проявила двойные стандарты, яростно защищая международное право в случае попыток Трампа аннексировать Гренландию, но храня молчание по поводу этой войны.
️ Амитав Ачарья: "Многие страны глобального юга будут искать коалицию сил, которая противостоит Соединенным Штатам, поскольку США воспринимаются как столь агрессивные, столь имперские."
️ Некоторые комментаторы подчеркнули, что критика войны не означает поддержки иранского режима.
Бывший министр иностранных дел Чили Эральдо Муньос: "Я осуждаю иранский теократический режим за его диктаторскую и репрессивную природу, но эти продолжающиеся атаки являются нарушением международного права."