️ Xitoyning eng yuqori siyosiy maslahat organi doimiy qo'mitasi harbiy tozalash davom etar ekan, bu hafta bo'lib o'tadigan yillik 'Ikki sessiya' yig'ilishidan oldin uch generalni o'z safidan chiqarish to'g'risida ovoz berdi.
️ Maslahat organi chorshanba kuni yig'iladi, o'tgan hafta to'qqiz... generalni lavozimidan chetlatgan qonun chiqaruvchi organ - Milliy Xalq Kongressi (MXK) esa seshanba kuni yillik sessiyasini boshlaydi. Bir vaqtda o'tkaziladigan bu yig'ilishlar 'Ikki sessiya' deb ataladi va bu Xitoyning siyosiy taqvimidagi eng muhim tadbirlardan biri bo'lib, minglab delegatlar Pekinga keladi.
️ MXK konstitutsiyani o'zgartirish, siyosiy lavozimlarga odamlarni tayinlash, qonunlar qabul qilish va byudjetni tasdiqlash huquqiga ega. 2018 yilda MXK prezidentlik muddatlarini bekor qilish uchun Xitoy konstitutsiyasini o'zgartirdi va 2023 yilda Xi Jinpingni bu lavozimga benazir uchinchi muddatga sayladi.
️ Biroq, zamonaviy Xitoyda Xitoy Kommunistik partiyasi (XKP) davlatning biron bir organidan kuchliroq va MXK amalda rezina-muhr parlamentidir, hech qachon kun tartibidagi hech bir masalani rad etmagan. Haqiqiy qaror qabul qilish XKP tomonidan alohida yig'ilishlarda amalga oshiriladi.
️ Harbiy tozalashlar bu haftaning yig'ilishlariga soyasini tashlaydi. Xi yaqinda o'zining bosh generali Jan Youshani korrupsiyada gumon qilinib tergov ostiga olishni buyurdi, bu dunyodagi eng kuchli qurolli kuchlarda yillar davomida ortib borayotgan tartibsizliklardan keyin juda g'ayrioddiy harakat edi. Vashingtondagi Strategik va Xalqaro Tadqiqotlar Markazi tomonidan chop etilgan yaqindagi maqolada 2022 yildan beri 100 dan ortiq yuqori martabali ofitser tozalandi yoki tozalanishi mumkinligi aniqlandi, bu tadqiqotchilar tomonidan 'hayratlanarli' deb ta'riflangan.
️ 'Ikki sessiya'ning chorshanba kuni ochilishi va MXKning seshanba kuni ochilishi tantana va marosim bilan to'la bo'ladi. MXK hukumatning yillik ish hisobotini e'lon qiladigan forum bo'lib, unda yil uchun maqsadlar, jumladan YaIM o'sish maqsadi ko'rsatiladi, bu yil birinchi marta 5% dan pastga tushishi kutilmoqda.
️ Biroq, bu yilgi sessiya 2026-2030 yillar uchun Pekinning ustuvor yo'nalishlarini belgilaydigan iqtisodiy hujjat bo'lgan 15-besh yillik rejaning rasmiy ishga tushirilishi bilan ham alohida muhimdir.
️ 2026-30 yillar oralig'i Xitoyning strategik maqsadlari uchun asosiy vaqt oralig'idir. Xi 2027 yilga kelib harbiylarning Tayvanga muvaffaqiyatli hujum qilish qobiliyatiga ega bo'lishini va bu stsenariyni qo'llab-quvvatlash uchun o'z-o'zini ta'minlaydigan va potentsial sanksiyalarga bardoshli iqtisodga muhtoj. Tayvan Pekin o'z hududining bir qismi deb da'vo qiladigan o'zini o'zi boshqaradigan oroldir va uni XKP boshqaradigan Xitoy Xalq Respublikasi bilan 'qayta birlashtirish' uchun kuch ishlatmaslikni rad etmagan.
️ Shu maqsadda, 15-besh yillik reja sanoat mustaqilligiga qaratilishi kutilmoqda. Xitoy eng ilgari yarimo'tkazgichlarni ichki ishlab chiqarish qobiliyatini oshirishni istaydi, bu Xitoyning texnologik taraqqiyotini, ayniqsa sun'iy intellekt va harbiy qo'llanmalar sohasida to'xtatish uchun mo'ljallangan AQSh sanksiyalarining kuchini pasaytiradi.
️ Siyosiy intrigalardan tashqari, bu yilgi 'Ikki sessiya' kelgusi yil uchun bir qator iqtisodiy ko'rsatkichlarni ochib beradi. Eng muhimi yillik YaIM o'sish maqsadi bo'lib, bu yil taxminan 4,5% bo'lishi kutilmoqda, bu birinchi marta 5% dan pastga tushishi. Tahlilchilar buni tez o'sish hisobiga bo'lsa ham, Pekinning texnologik mustaqillik tomon o'zgarayotgan ustuvor yo'nalishlarini aks ettiradi deb aytishadi.

️ Постоянный комитет высшего политического консультативного органа Китая проголосовал за отстранение трех генералов от своих рядов, поскольку масштабная чистка... в армии продолжается перед ежегодным собранием 'Двух сессий' на этой неделе.
️ Консультативный орган соберется в среду, в то время как законодательный орган Китая, Всекитайское собрание народных представителей (ВСНП), которое отстранило девять генералов на прошлой неделе, начнет свою ежегодную сессию в четверг. Совместно эти параллельные собрания называются 'Двумя сессиями', одним из важнейших событий политического календаря Китая, когда тысячи делегатов прибывают в Пекин.
️ Из двух собраний ВСНП является более важным. Оно имеет право вносить поправки в конституцию, назначать людей на политические должности, принимать законы и утверждать бюджет. В 2018 году именно ВСНП внесло поправки в конституцию Китая, отменив ограничения по срокам для президента, а в 2023 году ВСНП впоследствии избрало Си Цзиньпина на этот пост на беспрецедентный третий срок.
️ Однако в современном Китае Коммунистическая партия Китая (КПК) более могущественна, чем любой государственный орган, и ВСНП фактически является парламентом-штамповщиком, никогда не отклонявшим ни один пункт своей повестки дня. Реальные решения принимаются КПК на отдельных собраниях.
️ Призрак военных чисток будет висеть над собраниями этой недели. Си недавно отдал под расследование по подозрению в коррупции своего главного генерала Чжан Юся, что является весьма необычным шагом, предпринятым после многих лет усиливающейся нестабильности в крупнейших вооруженных силах мира. Недавняя статья, опубликованная Центром стратегических и международных исследований в Вашингтоне, показала, что с 2022 года было отстранено или потенциально отстранено более 100 старших офицеров, что исследователи охарактеризовали как 'ошеломляющее'.
️ Открытие 'Двух сессий' в среду и ВСНП в четверг будет полным помпезности и церемоний. ВСНП является форумом, на котором правительство публикует свой ежегодный рабочий отчет, определяя цели на предстоящий год, включая целевой показатель роста ВВП, который в этом году, как ожидается, впервые упадет ниже 5%.
️ Однако сессия этого года также особенно важна, поскольку она знаменует официальный запуск 15-го пятилетнего плана, экономического документа, определяющего приоритеты Пекина на 2026-2030 годы.
️ Период 2026-30 годов является ключевым временным промежутком для стратегических целей Китая. Си хочет, чтобы к 2027 году военные были способны на успешное нападение на Тайвань, и нуждается в экономике, которая была бы самодостаточной и устойчивой к потенциальным санкциям для поддержки этого сценария. Тайвань - самоуправляемый остров, который Пекин считает частью своей территории, и он не исключил использование силы для 'воссоединения' с управляемым КПК Китаем.
️ С этой целью ожидается, что 15-й пятилетний план будет сосредоточен на промышленной самодостаточности. Китай хочет повысить свою способность производить самые передовые полупроводники внутри страны, ослабляя силу санкций США, предназначенных для сдерживания технологического прогресса Китая, особенно в области искусственного интеллекта и военных применений.
️ Помимо политических интриг, 'Две сессии' этого года раскроют ряд экономических показателей на предстоящий год. Наиболее важным является ежегодный целевой показатель роста ВВП, который, как ожидается, составит около 4,5% в этом году, впервые опустившись ниже 5%. Аналитики говорят, что это отражает сдвиг в приоритетах Пекина в сторону технологической самодостаточности, даже если это происходит за счет быстрого роста.