️ Gumonli o‘limlar bemorlar bu haydovchi haydagan tez yordam mashinasida yoki undan keyin darhol sodir bo‘lgan, deb qurbonlarning advokatlari Guardian gazetasiga aytishdi.
️ Tergov manbalari ANSA davlat axborot agentligiga aytishicha, Italiya Qizil Xochi uchun ishlagan, ammo hozir ishdan chetlashtirilgan bu shaxs Emiliya-Romanya mintaqasidagi kasalxonalar va parvarish uylari o‘rtasida bemorlarga zararli moddalar bergan bo‘lishi mumkin.
️ Rasmiylar qo‘shimcha ishlarni ham ko‘rib chiqmoqda, bu tergov kengaygan sari potentsial qurbonlar soni oshishi haqida tashvish uyg‘otmoqda.
️ Tergov qilinayotgan eng so‘nggi ish 2025-yil noyabrda yurak to‘xtashidan vafot etgan 85 yoshli ayolga tegishli.
️ Barcha bemorlar Forli yaqinidagi Forlimpopolidan ishlaydigan tez yordam mashinasida tashilayotganda yurak to‘xtashidan aziyat chekishgan. Biri yo‘lda, qolganlari esa keyin yoki keyingi kunlarda vafot etishgan.
️ Oylar davomida hech bir qarindosh – ularning ko‘pchiligi yaqinlarining og‘ir kasal ekanligiga ishongan – shubha bildirmagan. Faqat bitta qurbonning oilasi autopsiya so‘ragach, gumonlar paydo bo‘la boshlagan.
️ “Muhimi shundaki, bu kasalxonaga shoshilayotgan bemorlar uchun sirenasi chalayotgan oddiy tez yordam mashinalari emas,” – deb aytishdi noyabrda vafot etgan bemorning oilasini himoya qiluvchi advokatlar Maks Starni va Massimo Mambelli.
️ Ular qo‘shimcha qilishdi: “Bu tez yordam mashinalari odatda oddiy tashish uchun ishlatiladi… masalan, bemorni parvarish uyidan kasalxonaga uchrashuv uchun olib borishda. Shuning uchun bortda faqat ikkita haydovchi bor, hamshira yo‘q.”
️ Starni va Mambelli ishini ko‘rgan holatda, keksa ayol rezident parvarish muassasidan fizioterapiya seansiga ketayotganda tez yordam mashinasida vafot etgan.
️ Prokurorlar haydovchini og‘irlashtirilgan qotillikda gumon qilib tergovga qo‘ygan, ular oldindan rejalashtirish va zaharli moddalar yoki boshqa hiyla-nayrang vositalaridan foydalanishni da‘vo qilmoqda. U hibsga olinmagan yoki qamoqqa olinmagan.
️ Italiya Qizil Xochining mahalliy bo‘limi tergov haqida to‘rt kun oldin xabardor qilingan va haydovchi vazifasidan chetlashtirilgan.
️ Tashkilot bayonotida “bizning operatorlarimizdan birining jiddiy jinoyat ishiga aloqadorligi haqidagi xabarlardan zarba yeganimizni” aytib, tergov bu fojiali voqeani – “Italiya va butun dunyo bo‘ylab bizning uyushmamizning missiyasiga va har kuni muhtojlarga yordam berayotgan 150 000 ko‘ngillining ishiga butunlay begona” – nima uchun yoritishini umid qilishdi.
️ Gumonlanuvchining advokati Gloriya Parigi la Repubblica gazetasiga aytishicha, uning mijozi ayblovlarni rad etgan va “chuqur hayratda qolgan”. U prokurorlarga darhol o‘zini topshirgan, deb qo‘shimcha qildi.

️ Прокуроры в североитальянском городе Форли расследуют дело 27-летнего водителя скорой помощи, подозреваемого в убийстве пяти пожилых пациентов.
️ Все подозрительные смерти произошли во время или вскоре после перевозки пациентов в машине скорой помощи, которой управлял этот мужчина, сообщили адвокаты потерпевших газете Guardian.
️ Источники в следственных органах заявили государственному агентству ANSA, что, по их мнению, мужчина, работавший в Итальянском Красном Кресте, но ныне отстраненный от должности, мог вводить пациентам вредные вещества во время перевозок между больницами и домами престарелых в регионе Эмилия-Романья.
️ Власти также изучают дополнительные случаи, что вызывает опасения, что число потенциальных жертв может возрасти по мере расширения расследования.
️ Последний рассматриваемый случай касается 85-летней женщины, умершей от остановки сердца в ноябре 2025 года.
️ Все пациенты страдали от остановок сердца во время перевозки в машине скорой помощи, базирующейся в Форлимпополи близ Форли. Один умер в пути, другие — вскоре после этого или в последующие дни.
️ В течение нескольких месяцев ни один из родственников — большинство из которых считали, что их близкие были тяжело больны — не выражал беспокойства. Подозрения возникли только после того, как семья одной из жертв, как сообщается, потребовала вскрытия.
️ «Важно подчеркнуть, что это не обычные машины скорой помощи с включенными сиренами для пациентов, спешащих в больницу», — заявили Макс Старни и Массимо Мамбелли, адвокаты, представляющие семью пациента, умершего в ноябре.
️ Они добавили: «Эти машины скорой помощи обычно используются для плановых перевозок… например, для доставки пациентов из дома престарелых в больницу на прием. Вот почему на борту только два водителя и нет медсестры».
️ В деле, которое ведут Старни и Мамбелли, пожилая женщина умерла в машине скорой помощи во время поездки из дома престарелых на сеанс физиотерапии.
️ Прокуроры предъявили водителю обвинение в убийстве при отягчающих обстоятельствах, утверждая о предварительном сговоре и использовании ядовитых веществ или других коварных средств. Он не был арестован или взят под стражу.
️ Местное отделение Итальянского Красного Креста было уведомлено о расследовании четыре дня назад, и водитель был отстранен от должности.
️ В заявлении организация сообщила, что «с шоком узнала о сообщениях, касающихся вовлечения одного из наших сотрудников в серьезное уголовное дело», и выразила надежду, что расследование прольет свет на то, что она назвала трагическим эпизодом, «совершенно чуждым миссии нашей ассоциации в Италии и по всему миру, а также работе 150 000 добровольцев, которые ежедневно поддерживают нуждающихся».
️ Адвокат подозреваемого Глория Париджи сообщила газете la Repubblica, что ее клиент отрицает обвинения и «глубоко потрясен». Она добавила, что он немедленно предоставил себя в распоряжение прокуроров.
️ «Мы говорим о пожилых людях, которые были неизлечимо больны», — сказала Париджи. «Только один умер в машине скорой помощи; другие скончались в последующие дни, в одном случае через 13 дней после перевозки. Все пятеро пережили дыхательный криз во время поездки, но в каждом случае вмешивалась машина медицинского реагирования».