️ 2026-yilgi AQSh o‘rta muddatli saylovlariga tayyorgarlik bosqichida respublikachilar va demokratlar partiyalari vakillarini aniqlash uchun Texas, Shimoliy Karolina va Arkansas shtatlarida ovoz berish jarayoni boshlandi.
️ Saylovlar AQSh va Isroilning Eron ustiga hujumidan to‘rt kun o‘tgach bo‘lib o‘tmoqda, bu mintaqaviy urushga sabab bo‘lib, Eronga qarshi javobiy zarbalar berildi. Hozirgacha yuzlab odamlar halok bo‘ldi, jumladan, Eronda kamida 787 kishi, AQSh harbiylarining olti a‘zosi va Fors ko‘rfazi bo‘yidagi bir necha fuqarolar.
️ Urush AQSh o‘rta muddatli saylov mavzusiga aylangan bir qator masalalarga ta‘sir ko‘rsatdi: demokratlar AQShning moliyaviy imkoniyatlari haqida tashvish bildirsa, respublikachlar prezident Donald Trumpning “Amerika birinchi” va‘dasi bilan so‘nggi harbiy harakatlarni muvofiqlashtirishga intilmoqda.
️ Seshanba kuni bo‘lib o‘tgan saylov natijalari noyabr oyidagi asosiy saylov oldidan saylovchilar kayfiyatini ko‘rsatadi, bu respublikachlarning Senat va Vakillar palatasidagi ozchilik nazoratini saqlab qolish yoki yo‘qotishini belgilaydi.
️ Eng katta sinov Texasda bo‘lib o‘tadi, bu yerda demokratlar 1994-yildan beri shtat darajasidagi lavozimni qo‘lga kiritish umidida. Demokrat James Talariko va respublikachi Ken Paxton o‘rtasidagi kurash Senatda o‘rin egallash imkoniyatini berishi mumkin.
️ Talariko urush haqida ehtiyotkorona fikr bildirib, “Boshqa abadiy urushlar yo‘q” deb yozgan, Paxton esa Trumpning harakatlarini himoya qilgan. Shimoliy Karolinada esa Nida Allam urushni raqibi Valerie Fousheening mudofaa shartnomalari va AIPACdan olgan qo‘llab-quvvatlashi bilan bog‘lagan.
️ Urush saylov mavzularini o‘zgartirmasdan, ularga qo‘shilib qoldi, jumladan, yashash xarajatlari, immigratsiya, sun‘iy intellekt va sog‘liqni saqlash masalalari.

️ Праймериз промежуточных выборов 2026 года в США, в ходе которых избиратели определяют кандидатов от Республиканской и Демократической партий, начались с голосования в Техасе, Северной Каролине и Арканзасе.
️ Голосование стартовало всего через четыре дня после атак США и Израиля на Иран, что спровоцировало региональную войну с ответными ударами Ирана на Ближнем Востоке. В результате боевых действий погибли сотни людей, включая не менее 787 в Иране, шестерых военнослужащих США и нескольких гражданских лиц в Персидском заливе.
️ Война затронула ряд вопросов, которые, как ожидается, будут доминировать в ходе промежуточных выборов: демократы выражают озабоченность по поводу финансовых возможностей США, а республиканцы пытаются согласовать обещание президента Дональда Трампа «Америка прежде всего» с последними военными действиями.
️ Результаты выборов во вторник дадут раннюю оценку настроений избирателей перед ноябрьскими выборами, которые определят, сохранят ли республиканцы свой небольшой контроль над Сенатом и Палатой представителей.
️ Один из ключевых тестов пройдет в Техасе, где демократы давно надеются завоевать государственную должность, чего не случалось с 1994 года. Борьба между демократом Джеймсом Таларико и республиканцем Кеном Пакстоном может дать демократам шанс завоевать место в Сенате.
️ Таларико осторожно высказался о войне с Ираном, опубликовав лозунг «Больше никаких вечных войн», в то время как Пакстон защищал действия Трампа. В Северной Каролине прогрессивный кандидат Нида Аллам связала войну с поддержкой её оппонента Валери Фуши от оборонных подрядчиков и AIPAC.
️ Война не изменила, а лишь дополнила основные темы выборов, такие как стоимость жизни, иммиграция, искусственный интеллект и здравоохранение.