️ Boliviya poytaxti yaqinida harbiy yuk samolyoti qulashi natijasida kamida 20 kishi halok bo‘ldi, o‘nlab odamlar jarohatlandi. Samolyot qulaganida yo‘lda o‘nlab avtomobil shikastlangan, yerda esa banknotalar sochilgan.
️ Mahalliy ommaviy axborot vositalari tasvirlarida odamlar banknotalarni yig‘ishga shoshilayotgani, politsiya esa ko‘z yoshlovchi gaz yordamida ularni tarqatishga urinayotgani ko‘rsatilgan. Keyinchalik, hokimiyat vakillari halokat joyida pulni olovga berishgan.
️ Mudofaa vazirligi bayonotida: "Halokatga uchragan samolyotda tashilgan pulning rasmiy seriya raqami yo‘q... shuning uchun u qonuniy yoki xarid qilish huquqiga ega emas" deb e'lon qildi. "Uni yig‘ish, egalik qilish yoki foydalanish jinoyat hisoblanadi" deb qo‘shimcha qildi.
️ C-130 Hercules transport samolyoti El Alto xalqaro aeroportiga qo‘nayotganda uchish-qo‘nish yo‘lagidan chiqib ketgan va ko‘chada sirg‘alib, dala chetida to‘xtagan.
️ Halokat sababi hozircha noma'lum, lekin guvohlar ob-havo sharoitlari og‘ir bo‘lganini aytishgan. 60 yoshli sotuvchi Kristina Choke: "Shamol va kuchli do‘l bo‘lgan... shinamiz bizning ustimizga tushdi, qizim jarohatlandi, boshida yara bor" dedi.
️ Mudofaa vazirligi halokatni tekshirishni boshlashini aytdi. Politsiya va o‘t o‘chirish xizmati rahbarlari halok bo‘lganlar soni 20 ga yaqin ekanligini tasdiqladi. Sog‘liqni saqlash vazirligi kamida 28 kishi jarohatlanganini xabar qildi.
️ Samolyot markaziy bankdan boshqa shaharlarga yangi banknotalar tashiydi. NAABOL bayonotida samolyot Santa-Krus shahridan uchgan va La-Pas aeroportiga qo‘nayotganda halokatga uchragani, aeroport faoliyati to‘xtatilgani aytildi.

️ Не менее 20 человек погибли и десятки получили ранения в результате крушения военного грузового самолета с банкнотами при посадке недалеко от столицы Боливии в пятницу. Авария повредила около десятка автомобилей на шоссе, а деньги разлетелись по земле.
️ Кадры местных СМИ показали, как люди бросились собирать банкноты, а полиция в спецснаряжении пыталась разогнать их с помощью слезоточивого газа. Позже власти были замечены сжигающими деньги на костре на месте крушения.
️ Министерство обороны заявило в своем заявлении, что «деньги, перевозимые в разбившемся самолете, не имеют официального серийного номера... поэтому они не имеют законной или покупательной способности». В нем добавлено, что «их сбор, владение или использование является преступлением».
️ Самолет C-130 Hercules соскользнул с взлетно-посадочной полосы при посадке в международном аэропорту Эль-Альто и проехал по проспекту, прежде чем остановиться в поле, как показали кадры местных СМИ.
️ Причина крушения пока неизвестна, но свидетели сообщили Agence France-Presse, что погода была опасной. 60-летняя продавщица Кристина Чоке, чья машина была повреждена обломками самолета, описала молнию и сильный град во время посадки самолета.
️ Министерство обороны заявило, что начнет расследование крушения. Полковник полиции Рене Тамбо сообщил, что погибших «около 20, возможно, немного больше». Министерство здравоохранения Боливии сообщило, что по меньшей мере 28 человек получили ранения.
️ Самолет, принадлежащий боливийским ВВС, перевозил новые банкноты из центрального банка в другие города, и большое количество купюр разлетелось по земле на месте крушения.
️ Власти аэронавигации и аэропортов Боливии (NAABOL) заявили, что C-130 вылетел из восточного города Санта-Крус и разбился при посадке в международном аэропорту Ла-Паса, который приостановил свою работу.
️ Генерал боливийских ВВС Серхио Лора сообщил, что двое из шести членов экипажа самолета не были найдены к концу пятницы.