Hindiston 14-15 may kunlari BRICS davlatlari tashqi ishlar vazirlari yig'ilishini o'tkazmoqda. Ushbu uchrashuv sentyabr oyida Nyu-Dehlida bo'lib o'tadigan 18-BRICS sammitiga tayyorgarlik ko'rish maqsadida tashkil etilgan.
BRICS — bu Braziliya, Rossiya, Hindiston, Xitoy va Janubiy Afrikadan iborat yirik rivojlanayotgan iqtisodiyotlar guruhi bo'lib, ular G'arb hukmronlik qiladigan xalqaro tashkilotlarda Global Janubning manfaatlarini himoya qilishga intiladi. 2023-yilda guruh Misr, Efiopiya, Eron, Saudiya Arabistoni va Birlashgan Arab Amirliklarini a'zolikka taklif qilgan, 2025-yilda Indoneziya ham qo'shilgan.
Ushbu yig'ilish AQSh prezidenti Donald Trampning Xitoyga uch kunlik tashrifi bilan bir vaqtga to'g'ri kelmoqda. Shu sababli Xitoy tashqi ishlar vaziri Van Yi Nyu-Dehlidagi uchrashuvda qatnasha olmaydi, uning o'rniga Xitoyning Hindistondagi elchisi Syu Feyxun ishtirok etadi. Rossiya tashqi ishlar vaziri Sergey Lavrov, Janubiy Afrika vaziri Ronald Lamola va Braziliya vaziri Mauro Veyra yig'ilishda qatnashishi kutilmoqda.
Yig'ilishning asosiy mavzusi — "Barqarorlik, innovatsiya, hamkorlik va barqaror rivojlanish uchun qurish" bo'lib, sog'liqni saqlash masalalariga alohida e'tibor qaratiladi. Biroq kuzatuvchilarning fikricha, Erondagi urush va G'azodagi genotsid kabi dolzarb muammolar muhokamalarda asosiy o'rin egallaydi. Aprel oyida bo'lib o'tgan BRICS kichik vazirlar yig'ilishi Eron va BAA o'rtasidagi kelishmovchiliklar tufayli qo'shma bayonot qabul qilmasdan yakunlangan edi.
Hormuz bo'g'ozining yopilishi tufayli yuzaga kelgan energiya inqirozi BRICS a'zolariga jiddiy ta'sir ko'rsatmoqda. Hindiston va Xitoy ko'rfaz neftiga katta bog'liq bo'lsa, Saudiya Arabistoni va BAA neftni aynan shu bo'g'oz orqali eksport qiladi. Ekspertlarning fikricha, BRICS sammiti umumiy bayonot qabul qilishda qiyinchiliklarga duch kelishi mumkin, chunki a'zolar o'rtasida turli xil pozitsiyalar mavjud.

Индия 14-15 мая проводит встречу министров иностранных дел стран БРИКС, которая предшествует 18-му саммиту БРИКС, запланированному на сентябрь в Нью-Дели. Мероприятие совпадает с трехдневным визитом президента США Дональда Трампа в Пекин.
БРИКС — это группа крупных развивающихся экономик, стремящихся координировать политику в области безопасности и экономики для усиления голоса Глобального Юга в международных организациях, где традиционно доминирует Запад. В 2023 году в группу были приглашены Египет, Эфиопия, Иран, Саудовская Аравия и ОАЭ, а в 2025 году присоединилась Индонезия.
Ожидается, что во встрече примут участие министры иностранных дел России Сергей Лавров, ЮАР Рональд Ламола и Бразилии Мауро Виейра. Глава МИД Китая Ван И не приедет из-за визита Трампа, его будет представлять посол Китая в Индии Сюй Фэйхун. Министр иностранных дел Ирана Аббас Арагчи уже прибыл в Нью-Дели.
Тема встречи — «Строительство для устойчивости, инноваций, сотрудничества и устойчивого развития», с акцентом на здравоохранение. Однако, по мнению наблюдателей, доминировать будут вопросы войны в Иране и геноцида в Газе. На апрельской встрече заместителей министров БРИКС не удалось принять совместное заявление из-за разногласий между Ираном и ОАЭ.
Энергетический кризис, вызванный закрытием Ормузского пролива, серьезно влияет на членов БРИКС. Индия и Китай сильно зависят от нефти из Персидского залива, а Саудовская Аравия и ОАЭ экспортируют нефть через этот пролив. Эксперты полагают, что саммит БРИКС вряд ли примет консенсусное заявление, выходящее за рамки общих осуждений нарушений суверенитета.