AQSh prezidenti Donald Tramp va Xitoy raisi Si Szinpin o'rtasidagi ikki kunlik davlat tashrifi doirasida Pekinda muzokaralar boshlandi. Uchrashuvning asosiy mavzusi, kutilayotganidek, savdo-iqtisodiy hamkorlik bo'ladi.
Amerika rahbari Xitoy poytaxtiga yetib kelgach, harbiy paradni qabul qildi, so'ngra Xalq majlislari uyiga yo'l oldi. U yerda matbuot uchun dastlabki bayonotlar berildi va muzokaralar boshlandi.
Trampning so'zlariga ko'ra, u va Xitoy rahbari o'rtasida avvalgi kelishmovchiliklarga qaramay, yaxshi ish munosabatlari o'rnatilgan. "Biz yaxshi til topishamiz, qiyinchiliklar bo'lgan, ammo ularni yengdik. Agar muammolar yuzaga kelsa, ularni tezda hal qildik", dedi AQSh prezidenti.
Si Szinpin o'z navbatida uchrashuvning alohida ahamiyatini ta'kidladi. "Bizning uchrashuvimizni butun dunyo kuzatmoqda. Hozir butun dunyoda bir asr davomida bo'lmagan o'zgarishlar ro'y bermoqda, xalqaro vaziyat esa beqarorligicha qolmoqda", dedi Xitoy rahbari.
Tramp Vashington va Pekin o'rtasidagi munosabatlar "har qachongidan ham yaxshiroq" bo'lishi mumkinligiga ishonch bildirdi, Si Szinpin esa Xitoy va AQSh raqobatchi emas, balki sherik bo'lishi kerakligini ta'kidladi.
AQSh prezidentining ikki kunlik davlat tashrifi 2017 yildan beri amaldagi amerika rahbarining Xitoyga birinchi tashrifi bo'ldi. Safar ikki yirik iqtisodiyot o'rtasida bir necha yillik savdo qarama-qarshiligidan keyin davom etayotgan keskinlik fonida o'tmoqda.
Tramp bilan birga Pekinga yuqori martabali AQSh ma'muriyati amaldorlari, shuningdek, Ilon Mask va Tim Kuk kabi yirik amerika kompaniyalari rahbarlaridan iborat vakolatli delegatsiya yetib keldi.
Muzokaralarning asosiy mavzularidan biri 2025 yil oktyabr oyida Janubiy Koreyaning Pusan shahridagi APEC sammitida erishilgan savdo sulhini uzaytirish bo'ladi. Shuningdek, tomonlar amerika qishloq xo'jaligi mahsulotlari yetkazib berishni kengaytirish, AQShdan energiya resurslari eksportini oshirish va Xitoyga bir necha yuzta Boeing samolyotlarini yetkazib berish bo'yicha yirik shartnoma tuzishni o'z ichiga olgan yangi iqtisodiy kelishuvlar paketini muhokama qilishi mumkin.

Президент США Дональд Трамп и председатель КНР Си Цзиньпин начали переговоры в Пекине в рамках двухдневного государственного визита американского лидера в Китай. Одной из ключевых тем встречи, как ожидается, станет торгово-экономическое сотрудничество.
После прибытия в центр китайской столицы лидеры приняли военный парад, а затем направились в Дом народных собраний — здание китайского парламента, где выступили с первыми заявлениями для прессы и приступили к переговорам.
Трамп заявил, что между ним и китайским лидером сложились хорошие рабочие отношения, несмотря на прежние разногласия. "Мы хорошо ладим, у нас были трудности, но мы с ними справились. Если у нас возникали проблемы, мы очень быстро их решали. Я вам звонил, а вы звонили мне. Я всем говорю, что вы прекрасный лидер", — сказал американский президент.
Си Цзиньпин в ответ подчеркнул особую значимость встречи. "За нашей встречей следит весь мир. Сейчас по всему миру все быстрее происходят изменения, которых не было целый век, а международная ситуация остается нестабильной", — отметил председатель КНР.
Во время торжественной церемонии встречи Трамп выразил уверенность, что отношения между Вашингтоном и Пекином могут стать "лучше, чем когда-либо прежде", а Си Цзиньпин подчеркнул, что Китай и США должны быть партнерами, а не соперниками.
Президент США прибыл в Китай с двухдневным государственным визитом, который стал первым посещением страны действующим американским лидером с 2017 года. Поездка проходит на фоне сохраняющейся напряженности в отношениях между двумя крупнейшими экономиками мира после нескольких лет торгового противостояния.
Вместе с Трампом в Пекин прибыла представительная делегация, в которую вошли высокопоставленные чиновники администрации США, а также руководители крупнейших американских компаний, включая Илона Маска и Тима Кука.
Одной из центральных тем переговоров станет продление торгового перемирия, достигнутого в октябре 2025 года на саммите АТЭС в южнокорейском Пусане. Кроме того, стороны могут обсудить новый пакет экономических договоренностей, включая расширение поставок американской сельхозпродукции, увеличение экспорта энергоресурсов из США и возможное заключение крупного контракта на поставку в Китай нескольких сотен самолетов Boeing.