O'zgidromet agentligi xabariga ko'ra, 15-22 may kunlari respublikaning tog'oldi va tog'li hududlarida kutilayotgan yomg'irlar sababli sel-suv toshqin hodisalari yuzaga kelishi mumkin.
Mutaxassislarning ta'kidlashicha, ayniqsa tog'li hududlarda yashovchi fuqarolar, dam oluvchilar va haydovchilar ehtiyotkorlik choralarini kuchaytirishlari zarur. Yomg'ir suvlarining to'planishi natijasida ayrim hududlarni suv bosishi mumkin.
Agentlik fuqarolarni ogohlantirib, sel va toshqin xavfi mavjud bo'lgan joylardan uzoqroq turishni, daryo va soylar bo'yida dam olishdan saqlanishni tavsiya qilmoqda. Shuningdek, haydovchilarga tog'li yo'llarda ehtiyotkorlik bilan harakatlanish va ob-havo ma'lumotlarini muntazam kuzatib borish tavsiya etiladi.

Агентство Узгидромет сообщает, что в связи с ожидаемыми дождями 15-22 мая в предгорных и горных районах республики возможны селевые паводки и наводнения.
Ведомство призывает граждан, проживающих в предгорных и горных районах, отдыхающих и водителей, передвигающихся по горным дорогам, соблюдать меры предосторожности. Скопление дождевой воды может привести к подтоплению отдельных территорий.
Специалисты рекомендуют избегать нахождения вблизи рек и ручьев, не отдыхать в потенциально опасных зонах, а водителям — быть внимательными на горных дорогах и следить за прогнозом погоды.