Isroil tomonidan bosib olingan G‘arbiy Sohilda bir falastinlik oila isroillik ko‘chmanchilar tomonidan, harbiylar himoyasida, otalarining qabrini qazib, boshqa joyga dafn etishga majbur qilindi. Birlashgan Millatlar Tashkiloti bu harakatni “dahshatli va insoniylikdan tashqari” deb qoraladi.
80 yoshli Husayn Asasa juma kuni tabiiy sabablar tufayli vafot etdi va Jenin yaqinidagi Asasa qishlog‘idagi qabristonga dafn qilindi. Uning o‘g‘li Muhammadning so‘zlariga ko‘ra, dafn marosimi Isroil xavfsizlik kuchlari bilan oldindan kelishilgan va barcha ruxsatnomalar olingan edi.
Biroq dafndan so‘ng ko‘chmanchilar Asasa oilasiga tahdid qilib, jasadni qazib olishni buyurdilar, chunki go‘yo qabr isroil aholi punkti yerida joylashgan edi. Xalqaro huquqqa ko‘ra, bunday aholi punktlari noqonuniy hisoblanadi.
Muhammad Asasa: “Ular bu yer aholi punkti uchun, dafn qilish mumkin emas, dedilar. Biz bu qishloq qabristoni, aholi punktining bir qismi emas, deb aytdik.” Oilaga buldozer bilan qabrni o‘zlari qazish bilan tahdid qilishgan.
Falastin axborot agentligi Wafa’ga ko‘ra, isroil askarlari to‘qnashuv paytida hozir bo‘lgan va oilani marhumini boshqa joyga dafn etishga bosim o‘tkazgan. Isroil harbiylari oilaga qayta dafn qilish bo‘yicha ko‘rsatma berganini rad etib, askarlar ko‘chmanchilar bilan to‘qnashuv haqida xabar olgach yuborilganini aytdi.
BMT Inson Huquqlari Bo‘limi bu voqeani qoraladi. OHCHR Falastin bo‘limi rahbari Ajith Sunghay: “Bu dahshatli va falastinliklarning insoniylikdan mahrum qilinishining timsolidir. Bu hech kimni, tirik yoki o‘likni, ayamaydi.”
Isroilning G‘azodagi genotsid urushi boshlangan 2023 yil oktabridan beri ko‘chmanchilar hujumlari keskin oshgan. Juma kuni ko‘chmanchilar G‘arbiy Sohilda bir bolaga hujum qilib, uylar va mashinalarni yoqib yubordi.
Fevral oyida Amnesty International global jazosizlik Isroilning G‘arbiy Sohilni noqonuniy anneksiya qilishini kuchaytirayotgani haqida ogohlantirgan edi. Tashkilot Isroilni noqonuniy aholi punktlarini “dabdaba bilan” kengaytirishda aybladi.

На Западном берегу реки Иордан, оккупированном Израилем, палестинская семья была вынуждена под защитой военных выкопать могилу своего отца и перезахоронить его. ООН осудила этот акт как «возмутительный и обесчеловечивающий».
80-летний Хусейн Асаса скончался в пятницу от естественных причин и был похоронен на кладбище в деревне Асаса близ Дженина. Его сын Мухаммед заявил, что захоронение было заранее согласовано с израильскими силами безопасности, которые выдали все необходимые разрешения.
Однако вскоре после похорон поселенцы пригрозили семье Асаса, приказав эксгумировать тело, утверждая, что могила находится на земле, принадлежащей израильскому поселению. Согласно международному праву, такие поселения считаются незаконными.
Мухаммед Асаса: «Они сказали, что эта земля для поселения, и захоронение запрещено. Мы ответили, что это деревенское кладбище, а не часть поселения». Поселенцы угрожали сами выкопать тело бульдозером.
По данным палестинского агентства Wafa, израильские солдаты присутствовали при конфликте и также оказывали давление на семью, требуя перезахоронить родственника в другом месте. Израильские военные отрицают, что давали указания о перезахоронении, утверждая, что солдаты были направлены после сообщений о столкновении с поселенцами.
Управление ООН по правам человека осудило произошедшее. Глава палестинского офиса УВКПЧ Аджит Сунгай: «Это возмутительно и символизирует обесчеловечивание палестинцев, которое мы наблюдаем на оккупированных территориях. Оно не щадит никого, ни живых, ни мертвых».
Нападения поселенцев резко возросли с начала геноцидной войны Израиля в Газе в октябре 2023 года. В пятницу поселенцы совершили несколько нападений на Западном берегу, напав на ребенка и поджигая дома и автомобили.
В феврале Amnesty International предупредила, что глобальная безнаказанность подпитывает незаконную аннексию Израилем Западного берега. Правозащитная организация обвинила Израиль в «наглом» расширении незаконных поселений.