Venesuelaning amaldagi prezidenti Delci Rodriges ertaga Gaagadagi Xalqaro Sudga (ICJ) yo‘l oladi. U Gayana bilan neftga boy Essekibo hududi ustidagi asrlar davom etgan bahsni hal qilish uchun sudda ishtirok etadi.
Rodrigesning ushbu safari uning Nikolas Maduro AQSh kuchlari tomonidan o‘g‘irlab ketilganidan keyin birinchi marta mamlakatni tark etishi hisoblanadi. U televizion nutqida: “Vatanimizni himoya qilish uchun kelgusi soatlarda sayohat qilish menga nasib etdi”, dedi.
Birlashgan Millatlar Tashkilotining Gaagadagi oliy sudi Venesuela-Gayana ishi bo‘yicha dalillarni eshitmoqda. Bu ish Essekibo mintaqasi ustidagi asrlar davom etgan bahs bilan bog‘liq. Venesuela hozirda Gayana tomonidan boshqariladigan bu hududga da’vo qiladi.
Essekibo Venesuelaning sharqiy chegarasiga tutashgan keng hudud bo‘lib, Gayana hozirgi hududining uchdan ikki qismini tashkil qiladi. ExxonMobil tomonidan Essekiboda dengizdagi neft konlarining topilishi Gayana (aholisi bir milliondan kam) dunyodagi eng katta jon boshiga to‘g‘ri keladigan xom neft zaxiralariga ega bo‘lishiga olib keldi.
Ish 1899-yilda Britaniya mustamlakachilik davrida ikki davlat o‘rtasida o‘rnatilgan hozirgi chegaraning haqiqiyligi yoki chegarani Gayana mustaqillikka erishishidan oldin imzolangan 1966-yildagi hujjatga muvofiq belgilash kerakligiga qaratilgan.
Rodriges, Maduroning vitse-prezidenti bo‘lgan va u qo‘lga olinib, sud qilinish uchun AQShga olib ketilganida, uzoq vaqt AQSh sanksiyalari ostida edi. U amaldagi prezident bo‘lgach, sanksiyalar bekor qilindi. Biroq, ICJ protsesslarida qatnashadigan amaldorlar odatda maxsus huquqiy himoyaga ega.
Rodriges, Maduroning Chavismo harakati tarafdori, AQSh talablari ro‘yxatiga, jumladan, Kubaga neft yetkazib berishni to‘xtatish, Venesuelaning davlat neft sanoatini xorijiy kompaniyalar uchun ochish va siyosiy mahbuslarni ozod qilishni bajarib kelmoqda. Shu bilan birga, u Venesuelaning nufuzli ichki xavfsizlik apparati va harbiylari bilan ehtiyotkor muvozanatni saqlashga intilmoqda.
AQShga Tramp ma’muriyati tomonidan taklif qilinganiga qaramay, u hozirgacha bu safarni amalga oshirmagan. Ammo yaqin atrofdagi Grenada va Barbados orollariga tashrif buyurgan.

Исполняющая обязанности президента Венесуэлы Дельси Родригес отправляется в Гаагу для участия в слушаниях Международного Суда ООН по делу о территориальном споре с Гайаной из-за богатого нефтью региона Эссекибо.
Эта поездка в Нидерланды станет первым выездом Родригес за пределы страны после похищения президента Николаса Мадуро силами США в январе. В телевизионном обращении она заявила: «Мне выпала честь в ближайшие часы отправиться защищать нашу родину».
Высший гражданский суд ООН в Гааге уже заслушивает аргументы по делу Венесуэлы и Гайаны, которое касается многовекового спора о регионе Эссекибо. Венесуэла претендует на эту территорию, которая в настоящее время управляется Гайаной. Обширный регион, граничащий с восточной Венесуэлой, составляет две трети нынешней территории Гайаны.
Открытие ExxonMobil морских месторождений нефти в Эссекибо дало Гайане (с населением менее миллиона человек) крупнейшие в мире запасы сырой нефти на душу населения.
Дело сосредоточено на вопросе, должна ли действующая граница, установленная между двумя странами в 1899 году во времена британского колониального правления, оставаться в силе, или граница должна быть проведена в соответствии с более поздним документом 1966 года, подписанным до обретения Гайаной независимости.
Родригес, которая была вице-президентом Мадуро, когда его захватили и доставили в США для суда, долгое время находилась под санкциями США. Они были сняты, когда она стала исполняющей обязанности президента. Тем не менее, должностные лица, участвующие в разбирательствах Международного Суда, обычно пользуются специальной правовой защитой.
Родригес, сторонница движения Мадуро «чавизм», выполняет ряд требований США, включая прекращение поставок нефти на Кубу, открытие государственной нефтяной промышленности Венесуэлы для иностранных компаний и освобождение политических заключенных. В то же время она стремится сохранить осторожный баланс с влиятельными силами безопасности и военными Венесуэлы.
Несмотря на заявления о том, что она была приглашена в США администрацией Трампа, она пока не совершила этой поездки. Однако она посетила близлежащие Карибские острова Гренада и Барбадос.