Vengriyada konservativ siyosatchi Peter Magyar shanba kuni bosh vazir sifatida qasamyod qildi. Uning markaz-o‘ng Tisza partiyasi o‘tgan oy bo‘lib o‘tgan saylovda Viktor Orbanni mag‘lub etib, 16 yillik hukmronlikka chek qo‘ydi.
Magyar saylovdagi g‘alabasidan so‘ng keng ko‘lamli islohotlarni amalga oshirishga va’da berdi. Uning dasturi korrupsiyaga qarshi kurash, sud tizimini mustaqillashtirish va iqtisodiy barqarorlikni ta’minlashga qaratilgan.
Tahlilchilarning fikricha, Magyar hokimiyatga kelishi Vengriya siyosiy manzarasida muhim o‘zgarishlarni anglatadi. Biroq, uning oldida murakkab iqtisodiy vaziyat va Yevropa Ittifoqi bilan munosabatlarni yaxshilash kabi jiddiy muammolar turibdi.

Консервативный политик Петер Мадьяр в субботу был приведен к присяге в качестве премьер-министра Венгрии. Его правоцентристская партия «Тиса» одержала убедительную победу на выборах в прошлом месяце, положив конец 16-летнему правлению Виктора Орбана.
Мадьяр пообещал провести масштабные реформы после своей победы. Его программа включает борьбу с коррупцией, укрепление независимости судебной системы и обеспечение экономической стабильности.
Аналитики отмечают, что приход Мадьяра к власти знаменует значительные изменения в политическом ландшафте Венгрии. Однако перед ним стоят серьезные вызовы, включая сложную экономическую ситуацию и необходимость улучшения отношений с Европейским союзом.