Somaliya poytaxti Mogadishoda juma kuni kechqurun Guardian gazetasi muxbiri Muhammad Bulbul va yana ikki jurnalist – Abdihafid Nor Barre hamda Abdishakur Mohamed Mohamud hibsga olindi. Ular restoranda bo‘lganlarida, AQSh tomonidan o‘qitilgan aksilterror politsiya bo‘linmasi xodimlari tomonidan to‘pponcha bilan urib, kaltaklangan.
Hibsga olinganlar shanba kuni erta tongda qo‘yib yuborilgan. OAV va deputatlarning ta’kidlashicha, bu hibslar noqonuniy va siyosiy sabablarga ko‘ra amalga oshirilgan. Bu voqea hukumatga nisbatan norozilik kuchayib borayotgan bir paytda, prezidentlik muddati 15 mayda tugashi arafasida sodir bo‘ldi.
Muxolifatdagi Wadajir partiyasi rahbari, deputat Abdirahman Abdishakur hibslarni qoralab, prezident ma’muriyati “qo‘rquv va sarosimaga botganini” yozdi. Uning so‘zlariga ko‘ra, hukumat majburiy ko‘chirish va yer egallash bo‘yicha norozilikni hal qilish o‘rniga jurnalistlar, faollar va yoshlarni bostirishni kuchaytirmoqda.
Bulbulning hibsi 27 yoshli riksha haydovchisi Sadia Moalim Alining ishi bilan bog‘liq. U tinch norozilik namoyishi va ijtimoiy tarmoqlardagi faolligi uchun qamalgan. Guardian nashrining payshanba kungi maqolasida Ali Mogadisho markaziy qamoqxonasida qiynoqqa solingani haqida gapirgan edi.
Politsiya boshqarmasida jurnalistlarga Mogadisho politsiya boshlig‘i Mahdi Omar Mumin tomonidan tahdid qilingan. U ularga norozilik namoyishlari haqida xabar berishni to‘xtatmasalar, “o‘lim” bilan tahdid qilgan.

В пятницу вечером в центре Могадишо, столицы Сомали, были задержаны журналист Guardian Мохамед Бульбуль и двое других репортеров — Абдихафид Нор Барре и Абдишакур Мохамед Мохамуд. По их словам, они находились в ресторане, когда их атаковали сотрудники подготовленного США антитеррористического полицейского подразделения, избивая пистолетами.
Все трое были отпущены рано утром в субботу. СМИ и депутаты назвали аресты незаконными и политически мотивированными. Это происходит на фоне усиления репрессий и роста общественного недовольства правящим режимом, чей президентский срок истекает 15 мая.
Депутат и лидер оппозиционной партии Wadajir Абдирахман Абдишакур осудил аресты, заявив, что администрация президента «охвачена страхом и замешательством». Он отметил, что вместо решения проблем принудительного выселения и захвата земель режим усиливает репрессии против журналистов и активистов.
Задержание Бульбуля, вероятно, связано с его репортажами о деле 27-летней водителя рикши Садии Моалим Али, которая находится в тюрьме за мирный протест и активность в соцсетях. В статье Guardian, опубликованной в четверг, Али рассказала о пытках в центральной тюрьме Могадишо.
В полицейском управлении журналистам угрожал начальник полиции Могадишо Махди Омар Мумин, заявив, что если они не замолчат, их ждет «смерть». Ранее на этой неделе были арестованы еще несколько журналистов, двое из которых пропали без вести.
Сомали занимает 126-е место из 180 в Индексе свободы прессы. По данным «Репортеров без границ», страна является одной из самых опасных для журналистов в Африке: с 2010 года убито более 50 медиаработников.