Ikkinchi britaniyalik, 56 yoshli ekspeditsiya gidi Martin Ansti, MV Hondius kemasidan chorshanba kuni olib tashlangan va Niderlandiyaga maxsus tibbiy yordam olish uchun yuborilgan. JSST vakili doktor Mariya Van Kerkxovening aytishicha, Niderlandiyadagi ikki bemor (shu jumladan bir britaniyalik) kasalxonada qolmoqda, Janubiy Afrikadagi bir britaniyalik esa reanimatsiyada.
Doktor Van Kerkxove JSST matbuot anjumanida: "Janubiy Afrikadagi bemorning ahvoli yaxshilanmoqda, Niderlandiyadagi ikki bemor esa barqaror. Bu juda yaxshi yangilik", dedi. Payshanba holatiga ko'ra, sakkizta gumon qilinadigan holat mavjud bo'lib, ulardan beshtasi laboratoriya tahlillarida hantavirus (kemiruvchilar orqali yuqadigan noyob viruslar oilasi) ekanligi tasdiqlangan.
Uch o'lim bilan bog'liq bo'lgan ushbu epidemiya, ikki yo'lovchi kemaga chiqishdan oldin Argentina, Chili va Urugvayga qush kuzatish safariga borganligi bilan bog'liq. Ispaniya hukumati, mahalliy aholi va rasmiylarning xavotirlariga qaramay, kemaga Kanar orollarida langar tashlashga ruxsat bergan. Tur operatori Oceanwide Expeditions ma'lumotlariga ko'ra, kema chorshanba kuni mahalliy vaqt bilan soat 15:15 da Kabo-Verde qirg'oqlarini tark etgan va yakshanba kuni erta tongda Tenerifedagi Granadilla portiga yetib borishi kutilmoqda.
Kema Tenerifega yo'l olganidan beri bortdagi ruhiy holat yaxshilangan. Bortda ikki shifokor, shuningdek, JSST va Yevropa Kasalliklarni Oldini Olish va Nazorat Qilish Markazidan yuqumli kasalliklar bo'yicha mutaxassislar bor, ular bortdagi har bir kishining tibbiy ko'rigidan o'tkazmoqda. JSST Bosh direktori doktor Tedros Adhanom Ghebreyesus, epidemiya bilan bog'liq hantavirusning Andes shtammi inkubatsiya davri olti haftagacha bo'lishi mumkinligi sababli qo'shimcha holatlar yuzaga kelishi mumkinligini aytdi.
U: "Bu jiddiy hodisa bo'lsa-da, JSST aholi salomatligi uchun xavfni past deb baholaydi", dedi va kema operatori, yo'lovchilar va ekipajga og'ir va qo'rqinchli vaziyatni boshdan kechirayotganlari uchun minnatdorchilik bildirdi. JSSTning ogohlantirish va javob choralarini muvofiqlashtirish departamenti direktori doktor Abdirahman Mahamudning so'zlariga ko'ra, tashkilot epidemiyaning pandemiyaga aylanishini kutmaydi. U 2018-19 yillarda Argentinada 34 holatga olib kelgan shunga o'xshash epidemiyani eslatib o'tdi.
O'n ikki davlatdan 30 kishi (shu jumladan yetti britaniyalik) kema uzoq Janubiy Atlantika oroli Sent-Helenaga qo'nganida kemani tark etgan. Ulardan biri, gollandiyalik ayol, keyingi sayohat paytida kasal bo'lib vafot etgan. Ayol 11 aprel kuni kemada vafot etgan erining jasadini kuzatib ketayotgan edi. Payshanba kuni Amsterdamda bir ayol (vafot etgan ayol bilan aloqada bo'lgan styuardessa ekanligi aytiladi) potentsial alomatlar bilan murojaat qilgan.
Oceanwide Expeditions kemani tark etgan mehmonlar bilan bog'langanini ma'lum qildi. Buyuk Britaniya Sog'liqni Saqlash Xavfsizligi Agentligi (UKHSA) 24 aprel kuni kemani tark etgan yetti britaniyalikning barchasi bilan bog'langanligini tasdiqlash so'ralgan. Agentlik avvalroq kemadan qaytgan ikki britaniyalik uyda izolyatsiyada ekanligini va ularda alomatlar yo'qligini e'lon qilgan. Uyga parvozda ularning yonida o'tirgan har bir kishi bilan aloqa qidirilmoqda.
MV Hondius kemasida 19 britaniyalik yo'lovchi va to'rt britaniyalik ekipaj a'zosi ro'yxatga olingan. Buyuk Britaniya sog'liqni saqlash mutaxassislari kemadagi britaniyalik yo'lovchilardan Buyuk Britaniyaga qaytgach, 45 kun davomida o'z-o'zini izolyatsiya qilishni so'rashlarini aytdi. UKHSA bosh ilmiy xodimi professor Robin Mey: "Keng jamoatchilik uchun, ushbu kruiz kemasiga bevosita aloqador bo'lmaganlar uchun xavf juda past", dedi.
Tashqi ishlar vazirligi alomatlari bo'lmagan qolgan britaniyaliklarni Tenerifega qo'nganidan keyin bir necha kun ichida vataniga qaytarish uchun charter reysini tashkil qilmoqda. UKHSA ma'lumotlariga ko'ra, kemadagi britaniyaliklarning hech birida alomatlar kuzatilmayapti, ammo ular diqqat bilan kuzatilmoqda. Mey hantavirusning "eng ekstremal inkubatsiya holati" sakkiz haftagacha bo'lishi mumkinligini, ammo umumiy konsensusga ko'ra, odamlar "ehtimol olti hafta" izolyatsiyada bo'lishi kerakligini aytdi.
Chorshanba kuni uch kishi davolanish uchun Niderlandiyaga olib ketilgan, ular orasida ekspeditsiya gidi va sobiq politsiyachi Ansti ham bor. Kasalxonadan gapirgan Ansti Sky News telekanaliga: "Men yaxshiman. O'zimni unchalik yomon his qilmayapman. Hali ko'p tekshiruvlar o'tkazilishi kerak. Qancha vaqt kasalxonada yotishimni bilmayman. Hozir izolyatsiyadaman", dedi.

По данным Всемирной организации здравоохранения (ВОЗ), состояние двух британцев, эвакуированных с круизного лайнера, зараженного хантавирусом, улучшается. Один из них, 69-летний мужчина, был доставлен в Южную Африку 27 апреля и получает лечение в частном медицинском учреждении в Сандтоне, Йоханнесбург.
Второй британец, 56-летний гид экспедиции Мартин Ансти, был снят с судна MV Hondius в среду и доставлен в Нидерланды для получения специализированной медицинской помощи. Представитель ВОЗ доктор Мария Ван Керкхове сообщила, что два пациента (включая одного британца) остаются в больнице в Нидерландах, а один британец находится в реанимации в Южной Африке.
На брифинге ВОЗ она заявила: «Я очень рада сообщить, что пациенту в Южной Африке становится лучше, а два пациента в Нидерландах, по имеющимся данным, стабильны. Это действительно хорошие новости». По состоянию на четверг зарегистрировано восемь подозрительных случаев, пять из которых подтверждены лабораторными тестами как хантавирус — редкое семейство вирусов, переносимых грызунами.
Вспышка, связанная с тремя смертельными случаями, связана с поездкой по наблюдению за птицами в Аргентину, Чили и Уругвай, в которой двое пассажиров участвовали перед посадкой на судно. Испанские власти разрешили судну встать на якорь на Канарских островах, несмотря на опасения местных жителей и чиновников. По данным туроператора Oceanwide Expeditions, судно покинуло берега Кабо-Верде в 15:15 по местному времени в среду и, как ожидается, прибудет в порт Гранадилья на Тенерифе ранним утром в воскресенье.
Моральный дух на борту улучшился с тех пор, как судно начало свой путь к Тенерифе. На борту находятся два врача, а также специалисты по инфекционным заболеваниям из ВОЗ и Европейского центра профилактики и контроля заболеваний, которые проводят медицинское обследование всех находящихся на борту. Генеральный директор ВОЗ доктор Тедрос Адханом Гебрейесус заявил, что возможно появление дополнительных случаев из-за инкубационного периода вируса Андес — варианта хантавируса, связанного со вспышкой, который может достигать шести недель.
Он сказал: «Хотя это серьезный инцидент, ВОЗ оценивает риск для общественного здоровья как низкий». Он поблагодарил оператора судна за сотрудничество, а также пассажиров и экипаж, «которые переживают очень трудную и пугающую ситуацию». По словам доктора Абдирахмана Махамуда, директора департамента координации оповещения и реагирования ВОЗ, организация не ожидает, что вспышка перерастет в эпидемию. Он отметил аналогичную вспышку в Аргентине в 2018-2019 годах, которая привела к 34 случаям.
Семь британцев были среди 30 человек из 12 стран, покинувших судно, когда оно пришвартовалось на отдаленном южноатлантическом острове Святой Елены, включая голландскую женщину, которая заболела во время дальнейшего путешествия и умерла. Женщина сопровождала тело своего мужа, которое репатриировали после его смерти на судне 11 апреля. В четверг в Амстердаме женщина, предположительно стюардесса, контактировавшая с умершей, обратилась с потенциальными симптомами.
Oceanwide Expeditions сообщила, что связалась с высадившимися гостями. Агентство по безопасности здравоохранения Великобритании (UKHSA) попросили подтвердить, что оно связалось со всеми семью британцами, покинувшими судно 24 апреля. Ранее агентство объявило, что двое британцев, уже вернувшихся с судна, находятся на домашней изоляции и не имеют симптомов. Проводится отслеживание контактов для всех, кто мог сидеть рядом с ними на рейсе домой.
На судне MV Hondius, следовавшем из Аргентины в Кабо-Верде, было зарегистрировано 19 британских пассажиров и четыре члена экипажа из Великобритании. Эксперты здравоохранения Великобритании заявили, что британским пассажирам на борту будет предложено самоизолироваться в Великобритании на 45 дней. Главный научный сотрудник UKHSA профессор Робин Мэй сказал: «Для широкой публики, не имеющей прямого отношения к этому круизному лайнеру, риск здесь действительно незначителен».
Министерство иностранных дел организует чартерный рейс для репатриации оставшихся британцев на борту, у которых нет симптомов, после того как они прибудут на Тенерифе в ближайшие дни. По данным UKHSA, ни у кого из британских граждан на борту не наблюдается симптомов, но они находятся под тщательным наблюдением. Мэй сказал, что «самый экстремальный случай инкубации» хантавируса «может составлять до восьми недель», но общий консенсус заключается в том, что людям необходимо изолироваться «вероятно, на шесть недель, и поэтому мы, скорее всего, будем рекомендовать период изоляции в 45 дней».
В среду трое человек были доставлены в Нидерланды для лечения, включая Ансти, гида экспедиции и бывшего полицейского. Говоря из больницы, он сказал Sky News: «Я чувствую себя нормально. Я не чувствую себя слишком плохо. Предстоит еще много анализов. Я понятия не имею, как долго я буду в больнице. Сейчас я нахожусь в изоляции».