AQSH prezidenti Donald Tramp tomonidan e’lon qilingan Xurmuz bo‘g‘ozidagi dengiz blokadasi dushanba kuni kuchga kirdi. Bu harakat, Eronning 28-fevralda boshlangan AQSH-Isroil havo hujumlariga javoban bo‘g‘ozni yopishidan so‘ng amalga oshirildi va bu nozik ikki haftalik o‘t ochmaslikni xavf ostiga qo‘yib, allaqachon ko‘tarilgan neft narxlarini yanada oshirdi.
Blokada, Eronning eng yirik neft xaridori bo‘lgan Xitoyda ham sezilarli ta’sir ko‘rsatishi kutilmoqda. Xitoy Tashqi ishlar vazirligi matbuot kotibi seshanba kuni bo‘lib o‘tgan matbuot anjumanida bu harakatni "xavfli va mas’uliyatsiz" deb atadi va blokadaning "faqat ziddiyatni kuchaytirishi, keskinlikni oshirishi va nozik o‘t ochmaslikni buzishi" haqida ogohlantirdi. Xitoy Tashqi ishlar vaziri Van Yi dushanba kuni Pekinda Birlashgan Arab Amirliklari rasmiylari bilan uchrashuvda Xurmuz bo‘g‘ozini blokadaga olish "xalqaro hamjamiyatning umumiy manfaatlariga xizmat qilmaydi" deb ta’kidladi.
Strategik suv yo‘li, Yaqin Sharq energiya eksporti uchun muhim arteriya bo‘lib, odatda global neft ta’minotining taxminan 20% ni tashkil qiladi. Tramp o‘zining Truth Social platformasida yakshanba kuni yozgan xabarda, "Boshqa mamlakatlar ushbu blokadaga jalb qilinadi" deb yozdi, qaysi davlatlarni nazarda tutganini aniqlamasdan. Biroq, Xitoy davlat ommaviy axborot vositalari bu da’voni rad etdi va Vashington "Eronga qarshi AQSH-Isroil harbiy operatsiyasida yotadi" deb ta’kidlab, "ziddiyatga ko‘proq mamlakatlarni tortish orqali masala mantiqini buzgan" deb ta’kidladi.
Parij-Serji universiteti professori Jan Lun DWga bergan intervyusida AQSH blokadasini "o‘xshash javob" deb ta’rifladi. U Vashington harakatining shuningdek, "Xitoyni sahna ortiga majburlash" niyatida ekanligini ta’kidladi. Jan tushuntiradiki, Oq uy, agar Vashington Tehronni AQSH shartlarini qabul qilish uchun bosim o‘tkazishga majbur qilish uchun Pekin bilan bosim o‘tkazsa, ziddiyatdan chiqish yo‘lini topishi va obro‘sini saqlab qolishi mumkin. Biroq, Jan Xitoyning Yaqin Sharqdagi urushga bevosita aralashishiga ishonmaydi, chunki Xurmuz bo‘g‘ozini blokadasi Xitoy manfaatlariga ta’sir qilsa ham, Pekinning ustuvor strategik ustuvorligi barcha ishtirokchi tomonlar bilan barqaror munosabatlarni saqlab, nozik muvozanatni saqlashdir.
Xitoy davlat ommaviy axborot vositalari, shu bilan birga, AQSH blokadasini muzokaralar muvaffaqiyatsiz bo‘lganda kuch ishlatishning "gegemonik mantiqi" ning bir qismi sifatida ko‘rsatdi. Ushbu hikoyaga ko‘ra, Vashington urush boshlanishidan oldin muzokaralar davomida va yaqinda Pokiston vositachiligidagi muzokaralar davomida urushni kuchaytirishga tayyorgarlik ko‘rish doirasida Yaqin Sharqda harbiy jihatdan safarbar qilindi. Xitoy ommaviy axborot vositalari AQShni "ziddiyatdan jozibali chiqishni istayotgan" va hatto "g‘alabani qadoqlash" orqali Eron rejimini o‘zgartirish va nishonlarga muvaffaqiyatli zarbalar berish kabi maqsadlariga erishganini da’vo qilish orqali tasvirlaydi.
Biroq, davlat ommaviy axborot vositalari Xurmuz bo‘g‘ozini AQSH uchun "o‘limga olib keladigan zaiflik" deb ta’riflaydi, bu aylantirib bo‘lmaydi: Erondagi muvaffaqiyatsizlik, bo‘g‘oz ustidan nazoratni yo‘qotish, neft narxlarining oshishi va inflyatsiya bilan birgalikda Tramp ma’muriyati uchun noyabr oyidagi AQSH o‘rtasidagi saylovlarda bevosita oqibatlarga olib kelishi mumkin. Xitoyning rasmiy hikoyasi Eronning bo‘g‘ozni blokadasi AQSH va Isroil Tehron tomonidan "ortda qoldirilganligi" dalili sifatida talqin qilinadi. Eron nuqtai nazaridan, Vashingtonning ultimatum berishdan muzokaralar stoliga qaytishga o‘tishi uning chidamliligi va Amerika harbiy bosimiga bo‘ysunishdan bosh tortishini aks ettiradi.

Морская блокада Ормузского пролива, объявленная президентом США Дональдом Трампом, вступила в силу в понедельник. Этот шаг последовал после того, как Иран в ответ на начавшиеся 28 февраля воздушные атаки США и Израиля фактически закрыл узкий морской проход, что поставило под угрозу хрупкое двухнедельное перемирие и вызвало дальнейший рост уже взлетевших цен на нефть.
Блокада иранских судов и нефти также остро ощущается в Китае, крупнейшем покупателе иранской нефти. На пресс-конференции во вторник представитель министерства иностранных дел Китая назвал этот шаг "опасным и безответственным", предупредив, что блокада "лишь усугубит противостояние, обострит напряженность и подорвет хрупкое перемирие". Министр иностранных дел Китая Ван И, выступая в Пекине в понедельник на встрече с официальными лицами из Объединенных Арабских Эмиратов, заявил, что блокирование Ормузского пролива "не служит общим интересам международного сообщества".
Стратегический водный путь, являющийся критической артерией для экспорта энергоресурсов с Ближнего Востока, обычно обеспечивает примерно 20% мировых поставок нефти. Трамп, написав на своей платформе Truth Social в воскресенье, заявил, что "другие страны будут вовлечены в эту блокаду", не уточняя, какие именно нации он имел в виду. Однако китайские государственные СМИ отвергли это заявление, утверждая, что Вашингтон "исказил логику проблемы, втягивая больше стран в конфликт, поскольку коренная причина блокады Ормуза лежит в военной операции США и Израиля против Ирана".
Профессор Университета Сержи-Париж Жан Лун в интервью DW описал блокаду США как "ответный шаг". Он утверждал, что действия Вашингтона также направлены на то, чтобы "вынудить Китай выйти на сцену". Жан пояснил, что Белый дом может найти выход из конфликта и сохранить лицо, если Вашингтон сможет заставить Пекин оказать давление на Тегеран с целью принятия условий США. Однако Жан не верит, что Китай будет напрямую вмешиваться в войну на Ближнем Востоке, поскольку, хотя блокада Ормузского пролива затронет китайские интересы, первостепенный стратегический приоритет Пекина — сохранить хрупкий баланс, поддерживая стабильные отношения со всеми вовлеченными сторонами.
Тем временем китайские государственные СМИ изображают блокаду США как часть "гегемонистской логики" применения силы при провале переговоров. Согласно этому нарративу, Вашингтон мобилизовал военные силы на Ближнем Востоке в рамках подготовки к эскалации войны как до начала конфликта, так и во время недавних переговоров при посредничестве Пакистана. Китайские СМИ изображают США как "стремящихся к изящному выходу" из конфликта, даже прибегая к "упаковке победы", заявляя о достижении своих целей в Иране, включая смену режима и успешные удары по целям.
Однако государственные СМИ описывают Ормузский пролив как "смертельную уязвимость" для США, которую нельзя скрыть: провал в Иране в сочетании с потерей контроля над проливом, ростом цен на нефть и инфляцией может иметь прямые последствия для администрации Трампа на промежуточных выборах в США в ноябре. Официальная китайская трактовка рассматривает блокаду Ираном пролива как доказательство того, что США и Израиль были "переиграны" Тегераном. С иранской точки зрения, переход Вашингтона от ультиматумов к возвращению за стол переговоров отражает его устойчивость и отказ подчиниться американскому военному давлению.