Xalqaro Valyuta Jamg‘armasi (IMF) jahon iqtisodiy o‘sish bashoratini pasaytirdi, buning sababi sifatida AQSh va Eron o‘rtasidagi keskinlik energiya va oziq-ovqat narxlarini global miqyosda oshirganligini ko‘rsatdi. IMF seshanba kuni jahon iqtisodiyoti 2026 yilda 3,1 foiz o‘sishini kutayotganini e’lon qildi, bu avvalgi 3,3 foizlik bashoratdan past va 2025 yildagi 3,4 foizlik o‘sishdan sekinroq. Pasayish asosan 28 fevralda AQSh va Isroilning Eronni bosib olish urushi boshlanganidan keyin yuz bergan voqealar bilan bog‘liq.
Eron javoban Hormuz bo‘g‘ozini yopdi va mintaqadagi energiya infratuzilmasiga hujumlar uyushtirdi, bu neft narxlarini ko‘tarib, neft va gaz yetkazib berishini qiyinlashtirdi. Bu rivojlanishlar ayniqsa importga ko‘proq bog‘liq bo‘lgan mamlakatlarni og‘ir zarba berdi. IMF hisobotida, jumladan, Eron uchun bashorat 2026 yilda 6,1 foiz qisqarishga o‘zgartirildi, bu dastlabki kichik o‘sish bashoratidan 7,2 foizga past. Saudiya Arabistoni uchun YaIM o‘sish bashorati 4,5 foizdan 3,1 foizga qisqartirildi.
IMF bosh iqtisodchisi Pyer-Olivye Gurincha e’lon qilganidek, ziddiyat O‘rta Sharq, tovar importi qiladigan past daromadli mamlakatlar va rivojlanayotgan bozor iqtisodiyotlarini eng qattiq urmoqda. O‘rta Sharq va Shimoliy Afrika uchun 2026 yil o‘sish bashorati 2,8 foizga pasayib, 1,1 foizga tushdi, O‘rta Sharq va Markaziy Osiyo uchun esa 2 foizga qisqarib, 1,9 foizga yetdi. Yevrozona uchun o‘sish 2025 yildagi 1,4 foizdan 2026 yilda 1,1 foizga sekinlashishi kutilmoqda.
Pasaygan bashoratlar neft, gaz va o‘g‘it narxlarining keskin ko‘tarilishi va dunyo neftining taxminan 20 foizi o‘tadigan Hormuz bo‘g‘ozidagi trafikning sekinlashuvi fonida chiqarildi. Boston kolleji strategiya, innovatsiya va texnologiya bo‘yicha dekan o‘rinbosari Aleksandar Tomich Al Jazeeraga bergan intervyusida, urush o‘sish traektoriyasini o‘zgartirishini va kengayishi mumkinligini ta’kidladi. IMF global inflyatsiya 4,4 foizga ko‘tarilishini kutmoqda, bu yanvar bashoratidan 0,6 foiz yuqori.
Ekspertlar Hormuz bo‘g‘ozidagi davom etayotgan muammolar inflyatsiya bosimini yanada kuchaytirishi mumkinligini ta’kidladilar. Amerika universiteti xalqaro biznes professori Bobak Hafezining hisob-kitoblariga ko‘ra, har bir barrel uchun 10 dollarlik doimiy gaz narxi oshishi YaIM o‘sishini 0,4 foizga kamaytiradi, bu esa AQShni retsessiya hududiga olib kelishi mumkin. AQShda benzin narxlari oshishda davom etmoqda, fevral oyidagi 2,98 dollardan 4,11 dollargacha ko‘tarilgan, ammo neft narxlari Eron va AQSh o‘rtasida muzokaralar umidlari tufayli seshanba kuni pasaydi, garchi ular urushdan oldingi darajadan ancha yuqori bo‘lsa ham.

Международный валютный фонд (МВФ) снизил прогноз роста мировой экономики, указав, что напряженность между США и Ираном привела к росту цен на энергоносители и продовольствие в глобальном масштабе. Во вторник МВФ заявил, что ожидает роста мировой экономики на 3,1 процента в 2026 году, что ниже предыдущего прогноза в 3,3 процента и замедляется по сравнению с ростом в 3,4 процента в 2025 году. Снижение в значительной степени связано с событиями после начала войны США и Израиля против Ирана 28 февраля.
Иран в ответ закрыл Ормузский пролив и атаковал энергетическую инфраструктуру в регионе, что подняло цены на нефть и усложнило поставки нефти и газа. Эти события особенно сильно ударили по странам, наиболее зависимым от импорта. В отчете МВФ, например, прогноз для Ирана был пересмотрен до сокращения на 6,1 процента в 2026 году, что на 7,2 процентных пункта ниже первоначального небольшого роста. Прогноз роста ВВП для Саудовской Аравии снижен с 4,5 процента до 3,1 процента.
Главный экономист МВФ Пьер-Оливье Гуринша заявил в релизе, что конфликт ударит сильнее всего по странам региона Ближнего Востока, импортирующим товары странам с низким доходом и развивающимся рыночным экономикам. Прогноз роста для Ближнего Востока и Северной Африки на 2026 год снижен на 2,8 процентных пункта до 1,1 процента, а для Ближнего Востока и Центральной Азии — на 2 процентных пункта до 1,9 процента. В еврозоне рост, как ожидается, замедлится с 1,4 процента в 2025 году до 1,1 процента в 2026 году.
Сниженные прогнозы были опубликованы на фоне резкого роста цен на нефть, газ и удобрения, а также замедления трафика в Ормузском проливе, через который проходит около 20 процентов мировых поставок нефти и сжиженного природного газа. Заместитель декана по стратегии, инновациям и технологиям Бостонского колледжа Александр Томич в интервью Al Jazeera отметил, что война меняет траекторию роста и может расшириться. МВФ ожидает роста глобальной инфляции до 4,4 процента, что на 0,6 процентных пункта выше январского прогноза.
Эксперты утверждают, что продолжающиеся проблемы в Ормузском проливе могут усугубить инфляционное давление в ближайшие месяцы. Профессор международного бизнеса Американского университета Бабак Хафези в интервью Al Jazeera заявил, что каждое устойчивое повышение цены на газ на 10 долларов за баррель снижает рост ВВП примерно на 0,4 процента, что может привести США к рецессии. Цены на бензин в США продолжают расти, достигнув в среднем 4,11 доллара за галлон, но цены на нефть упали во вторник на надеждах на переговоры между Ираном и США, хотя они остаются значительно выше, чем до войны.