Isroilning o‘tgan hafta Livanga qilgan hujumi natijasida 300 dan ortiq kishi halok bo‘ldi va 2000 dan ziyod kishi yaralandi. Ba’zi konservativ sharhlovchilar bu hujum Livon hukumatini ag‘darishga qaratilgan siyosiy fitnani to‘xtatganini da’vo qilmoqda. Amerikalik sharhlovchi Erik Stekelbek o‘zining YouTube kanalida: “Isroil Hizbulloh tomonidan Livon hukumatini ag‘darish rejasini ochib berdi va Livon Isroil havo kuchlari tufayli katta falokatdan qutuldi”, deb e’lon qildi.
Biroq, Hizbullohning hukumatni ag‘darish rejasi haqidagi da’volarni na Hizbulloh, na Livon, na Isroil hukumatlari tasdiqlamadi. DWning Isroil mudofaa vazirligi va harbiy qismlariga murojaatlari nashr vaqtigacha javobsiz qoldi. Bu mish-mishlar dastlab Isroil ommaviy axborot vositalarida paydo bo‘lgan, lekin aslida ular ijtimoiy tarmoq foydalanuvchisi Sufyon as-Samarraiy tomonidan tarqatilgan, u esa 225 mingga yaqin obunachisi bilan tanilgan.
Livonda “Beirut to‘ntarishi” haqidagi xabarlar mintaqaviy ommaviy axborot vositalari, jumladan Livondagi arab va fransuz tilli nashriyotlar tomonidan yanada keng tarqaldi. MTV Livon bir kundan keyin: “Ma’lum manbalarga ko‘ra, Hizbulloh vazirlar, parlament a’zolari va siyosiy shaxslarni hibsga olishni, bosh vazirni Grand Serail yoki uning qarorgohini portlatish orqali nishonga olishni rejalashtirgan edi”, deb yozdi.
To‘ntarish haqidagi mish-mishlarga ishonishni osonlashtirgan bir qator omillar mavjud. Masalan, Livon bosh vaziri 12-aprelda AQShga Isroil bilan muzokaralar uchun borishni rad etdi, buni ba’zi kuzatuvchilar to‘ntarish bilan kurashish belgisi deb hisobladi. Shuningdek, Hizbullohning o‘rta darajadagi a’zolari Zoom chaqiruvi paytida o‘z joylashuvlarini ochib qo‘ygani va Isroil ularni nishonga olgani haqida mish-mishlar tarqaldi, ammo Zoom vakili bu ma’lumotni rad etdi.
Hizbulloh Livonda katta rol o‘ynaydi, mamlakatning 30% aholisini tashkil etuvchi shia musulmonlarini namoyish etadi va “davlat ichidagi davlat” deb ta’riflanadi. U Livon suverenitetini himoya qiluvchi sifatida o‘zini namoyish qilsa-da, u ham Eron bilan yaqin ittifoqdosh. Hizbullohning tanqidchilari uni Livonni chet el kuchlari nomidan urushga tortayotganlikda ayblaydi.
Hozirgi vaqtda Livon va Isroil o‘rtasidagi muzokaralar Vashingtonda boshlangan. Hizbullohning Livondagi roli muhokama qilinmoqda. Kardiff universiteti olimi Amol Saadning ta’kidlashicha, Hizbulloh hozirgi vaqtda to‘ntarishni amalga oshirishga qiziqmaydi, chunki bu fuqarolar urushiga olib kelishi mumkin. 2008-yilda Hizbulloh jangchilari Beyrutning g‘arbiy qismini nazorat qila olgan bo‘lsa-da, sobiq Isroil mudofaa amaldori hozirgi vaziyat boshqacha ekanligini aytdi.
Haqiqiy bo‘lsin yoki bo‘lmasin, Hizbulloh to‘ntarishi haqidagi da’volar Livonda bahs mavzusiga aylanib, mamlakatni siyosiy jihatdan bo‘lib qo‘ydi. Amerika universiteti professori Makrom Rabahning yozishicha, mamlakat tinchlik imkoniyati bilan uyg‘ongan, ammo Hizbulloh bosh vazirni ag‘darishga intilayotganga o‘xshaydi. Boshqa tomondan, Liba News nashri Isroilning to‘ntarish da’vosi haddan tashqari bombardimon uchun bahona ekanligini ta’kidladi.

Израильская атака на Ливан на прошлой неделе привела к гибели более 300 человек и ранению более 2000. Некоторые консервативные комментаторы утверждают, что эта атака сорвала потенциальный политический заговор по свержению ливанского правительства. Американский комментатор Эрик Стейкелбек на своем YouTube-канале заявил: “Похоже, Израиль раскрыл план “Хезболлы” по свержению ливанского правительства, и Ливан, по-видимому, избежал крупной катастрофы благодаря израильским ВВС”.
Однако утверждения о плане “Хезболлы” по свержению правительства не подтверждены ни “Хезболлой”, ни ливанскими, ни израильскими властями. Запросы DW в министерство обороны Израиля и военные структуры остались без ответа к моменту публикации. Слухи изначально появились в израильских СМИ, но на самом деле они были распространены пользователем социальных сетей Суфьяном ас-Самарраи, известным своими провокационными антииранскими и произраильскими комментариями.
В Ливане сообщения о “бейрутском перевороте” были далее распространены региональными СМИ, включая арабо- и франкоязычные издания. MTV Ливан на следующий день после атаки написал: “По данным информированных источников, “Хезболла” планировала арестовать министров, членов парламента и политических деятелей, а также нацелиться на премьер-министра путем бомбардировки Гранд Сераля или его резиденции”.
Ряд факторов сделал историю о перевороте правдоподобной. Например, премьер-министр Ливана 12 апреля отказался от поездки в США для переговоров с Израилем, что некоторые наблюдатели расценили как признак борьбы с переворотом. Также ходили слухи, что Израиль смог нацелиться на средних членов “Хезболлы” во время Zoom-звонка, но представитель Zoom опроверг эту информацию.
“Хезболла” играет значительную роль в Ливане, представляя шиитских мусульман, составляющих около 30% населения, и часто описывается как “государство в государстве”. Она позиционирует себя как защитник ливанского суверенитета, но также тесно связана с Ираном. Критики “Хезболлы” обвиняют ее в вовлечении Ливана в войну от имени иностранной державы.
В настоящее время переговоры между Ливаном и Израилем начались в Вашингтоне, где обсуждается роль “Хезболлы” в Ливане. Эксперт по “Хезболле” Амаль Саад из Кардиффского университета отмечает, что “Хезболла” в настоящее время не заинтересована в перевороте из-за риска гражданской войны. В 2008 году боевики “Хезболлы” смогли взять под контроль части Западного Бейрута, но бывший высокопоставленный израильский оборонный чиновник заявил, что сейчас ситуация иная.
Реальны ли слухи или нет, предполагаемый переворот “Хезболлы” стал предметом дебатов в Ливане, расколов страну по политическим линиям. Профессор Американского университета Бейрута Макрам Рабах пишет, что страна проснулась с возможностью мира, но “Хезболла”, похоже, сосредоточена на свержении правительства. С другой стороны, издание Liba News утверждает, что израильский рассказ о перевороте является предлогом для непропорциональной бомбардировки Ливана.