FIFA futbol boshqaruvi organi, 2026-yilgi Jahon chempionati AQSh, Kanada va Meksikada o‘tkazilishi arafasida, AQSh Prezidenti Donald Trumptan turnir davrida immigratsiya va bojxona nazorati (ICE) reydlarini to‘xtatish haqida murojaat qilishni ko‘rib chiqmoqda. The Athletic nashri ma’lumotlariga ko‘ra, FIFA rahbarlari prezident Gianni Infantinoga bu masalani Trump bilan muhokama qilish taklifini berishgan, chunki turnirga dunyoning yuzlab mamlakatlaridan keladigan muxlislar AQSh immigratsiya organlarining qattiq choralaridan xavotirda.
Infantino o‘zining Trump bilan yaqin munosabatlaridan foydalanib, to‘liq moratoriy iltimos qilishi mumkin. Biroq, AQSh ma’muriyati bu borada muzokaralar haqida gapirmay, faqat turnirning iqtisodiy foydasini ta’kidlaydi. Oq uy matbuot kotibi Davis Ingle: “Prezident Trump rahbarligida FIFA Jahon chempionati 2026 AQShda insoniyat tarixidagi eng buyuk va ajoyib tadbirlardan biri bo‘ladi”, deb aytdi, ammo immigratsiya masalasiga to‘xtalmadi.
Trump ma’muriyati avvalroq Jahon chempionati o‘yinlarida ICE agentlarining ishtirok etishi mumkinligini bildirgan. O‘tgan yilning may oyida vitse-prezident JD Vens tadbirda yuzlab mamlakatlardan kelgan mehmonlar bo‘lishini aytib, ularning viza shartlariga rioya qilishlarini ta’kidlagan va sobiq Ichki xavfsizlik vaziri Kristi Noemni ko‘rsatgan. Noem Trumpning deportatsiya dasturlarini boshqargan va Minnesota shtatidagi zo‘ravonlik hodisalari uchun tanqid qilingan.
Yaqinda ICE vakili Todd Lays Kongress qo‘mitasiga bergan bayonotida, ular Jahon chempionati tadbirlarida xavfsizlik apparatining bir qismi sifatida ishtirok etishini tasdiqladi va reydlarni to‘xtatishga kafolat bermadi. FIFA o‘tgan yilgi Klublar o‘rtasidagi jahon chempionatida ICE va Bojxona nazorati (CBP) agentlarining ishtiroki haqidagi shikoyatlar haqida xabardor, ammo AQSh ma’muriyati bunday harakatlarni rad etgan.
Tanqidchilar Infantinoning Trump bilan yaqin aloqasini, jumladan, fevral oyida “Tinchlik kengashi” yig‘ilishida ishtirok etishi va dekabr oyida Trumpga birinchi FIFA Tinchlik mukofotini topshirishi sababli FIFA betarafligiga shubha bildirmoqda. Huquq himoyachi guruhi FIFA etika qo‘mitasiga shikoyat bilan murojaat qilib, mukofotni “FIFA betaraflik burchini buzishi” deb atadi. Bu holat Jahon chempionati davrida muxlislarning xavfsizligi va qulayligi haqidagi savollarni kuchaytirmoqda.

Руководство ФИФА, международного футбольного органа, рассматривает возможность обращения к президенту США Дональду Трампу с просьбой о введении полного моратория на рейды иммиграционной и таможенной полиции (ICE) во время чемпионата мира 2026 года, который пройдет в США, Канаде и Мексике. По данным издания The Athletic, исполнительные директора ФИФА предложили президенту организации Джанни Инфантино обсудить этот вопрос с Трампом, поскольку болельщики из сотен стран могут столкнуться с жесткими мерами американских иммиграционных властей.
Инфантино, как сообщается, может использовать свои близкие отношения с Трампом для успокоения опасений, связанных с иммиграцией. Однако администрация США отказалась комментировать переговоры с ФИФА, лишь подчеркнув экономические выгоды турнира. Пресс-секретарь Белого дома Дэвис Ингл заявил: «Благодаря лидерству президента Трампа чемпионат мира ФИФА 2026 станет одним из величайших и самых зрелищных событий в истории человечества прямо здесь, в Соединенных Штатах Америки», но не упомянул иммиграционную политику.
Администрация Трампа ранее намекала на возможное присутствие агентов ICE на матчах чемпионата мира. В мае прошлого года вице-президент Джей Ди Вэнс на заседании рабочей группы по ЧМ отметил, что на мероприятии будут гости из сотен стран, но подчеркнул необходимость соблюдения визовых условий, указав на присутствие тогдашнего министра внутренней безопасности Кристи Ноэм. Ноэм, уволенная в марте, курировала депортационные программы Трампа и критиковалась за жесткую позицию, включая инцидент со стрельбой в Миннесоте.
Недавно исполняющий обязанности директора ICE Тодд Лайонс подтвердил комитету Палаты представителей, что его ведомство будет задействовано в мероприятиях ЧМ, но отказался гарантировать приостановку операций. «ICE, в частности Управление расследований внутренней безопасности, является ключевой частью общего аппарата безопасности для чемпионата мира», — заявил он. ФИФА осведомлена о жалобах во время клубного чемпионата мира в США прошлого года, где сообщалось о присутствии агентов ICE и CBP, хотя администрация Трампа это отрицала.
Критики ставят под сомнение безопасность и гостеприимство для болельщиков на предстоящем турнире, ссылаясь на иммиграционную политику США. Близкие отношения Инфантино с Трампом, включая совместное посещение мероприятий, вручение Трампу первой премии ФИФА «За мир» в декабре и участие в «Совете мира» в феврале, вызвали споры о нейтральности ФИФА. Правозащитная группа подала жалобу в этический комитет ФИФА, назвав премию «явным нарушением долга нейтральности ФИФА».