Birlashgan Millatlar Tashkiloti (BMT) maʼlumotlariga ko‘ra, Andaman dengizida qayiq halokatga uchrab, taxminan 250 ga yaqin Rohingya qochqinlari va Bangladesh fuqarolari yo‘qolgan. BMTning Qochqinlar bo‘yicha Oliy Komissari (UNHCR) o‘tkazgan bayonotida, qayiq og‘ir shamollar, to‘lqinli dengiz va haddan tashqari to‘lib-toshganligi sababli cho‘kkanligi aytilgan.
Bangladesh qirg‘oq qo‘riqlash xizmati (BCG) vakili, leytenant-komandir Sabbir Alam Sujan, 9-aprel kuni Indoneziyaga yo‘l olgan kemasi dengizda suzayotgan bir necha kishini, shu jumladan bir ayolni, qutqarganini maʼlum qildi. Ular suzish uchun bochkalar va loglardan foydalangan holda topilgan. Anadolu axborot agentligi xabariga ko‘ra, qutqarilgan to‘qqiz kishidan oltitasi odam savdosi bilan shug‘ullanuvchi shaxslar bo‘lib, politsiya tomonidan hibsga olingan.
Omon qolganlardan biri Rafiqul Islom, odam savdogarlari tomonidan Malayziyada ish vaʼda qilinib, qayiqga jalb qilinganini aytdi. U: "Bizdan bir qanchasi traulerning saqlash joyida ushlab turilgan, baʼzilari u yerda vafot etgan. Men traulerdan to‘kilgan yog‘ bilan kuydim", deb qo‘shimcha qildi. Qayiq to‘rt kun suzib, keyin cho‘kkan. Ular deyarli 36 soat suzib, kemadan qutqarilgan, va 25-30 kishi haddan tashqari to‘lib-toshganlik va nafas olish qiyinligi sababli vafot etgan.
UNHCR bu voqea "Rohingyalarning uzoq muddatli ko‘chirilishi va barqaror yechimlarning yo‘qligining dahshatli oqibatlarini" aks ettirishini taʼkidladi. Andaman dengizi Myanma, Tailand va Malay yarim orolining g‘arbiy qirg‘oqlari bo‘ylab cho‘zilgan. Malayziya Rohingyalar uchun afzal manzil hisoblanadi, chunki u musulmon ko‘pchilik mamlakat va katta Rohingya diasporasiga ega.
2017-yilda Myanma qurolli kuchlari kamida 730,000 Rohingyani uylaridan quvib, qo‘shni Bangladeshga majburan ko‘chirishga olib kelgan hujumni boshlagan, ular o‘ldirish, ommaviy zo‘rlash va o‘t qo‘yish haqida hikoya qilishgan. Bu voqea mintaqadagi inqirozning davom etayotgan xavfini ko‘rsatmoqda.

По данным Организации Объединенных Наций (ООН), лодка перевернулась в Андаманском море, в результате чего пропали без вести около 250 беженцев-рохинджа и граждан Бангладеш. Верховный комиссар ООН по делам беженцев (УВКБ) в заявлении, опубликованном во вторник, сообщил, что судно затонуло из-за "сильных ветров, бурного моря и перегруженности". Лодка была заполнена мужчинами, женщинами и детьми.
Береговая охрана Бангладеш (БОБ) заявила, что одно из ее судов, направлявшееся в Индонезию, 9 апреля смогло спасти девять человек из моря, включая одну женщину, как сообщает агентство AFP. Представитель БОБ лейтенант-коммандер Саббир Алам Суян сказал, что судно "обнаружило несколько человек, плавающих в море с использованием бочек и бревен, и спасло их из глубоких вод". По данным агентства Anadolu, из девяти спасенных шестеро являются предполагаемыми торговцами людьми, которые были задержаны полицией.
Один из выживших, Рафикул Ислам, рассказал, что его заманили на лодку торговцы людьми, пообещав работу в Малайзии. Он сказал: "Несколько из нас держали в трюме траулера, некоторые умерли там. Я получил ожоги от масла, разлившегося из траулера". Он добавил, что судно плыло четыре дня, прежде чем перевернуться, и они провели в воде почти 36 часов до спасения, при этом от 25 до 30 человек погибли от удушья и скученности.
УВКБ ООН заявило, что этот инцидент отражает "ужасные последствия затяжного перемещения и отсутствия долгосрочных решений для рохинджа". Андаманское море простирается вдоль западных берегов Мьянмы, Таиланда и Малайского полуострова. Малайзия является предпочтительным направлением для рохинджа, поскольку это мусульманская страна с значительной диаспорой рохинджа.
В 2017 году вооруженные силы Мьянмы начали наступление, которое вынудило не менее 730 000 рохинджа покинуть свои дома и бежать в соседний Бангладеш, где они рассказывали об убийствах, массовых изнасилованиях и поджогах. Этот инцидент подчеркивает продолжающийся кризис в регионе и отсутствие эффективных мер по защите уязвимых групп населения.