Eron va Amerika Qo‘shma Shtatlari o‘rtasidagi mojaroda ikki tomon ham g‘alaba da'vo qilmoqda, chunki ular AQSh prezidenti Donald Trampning Eron "sivilizatsiyasini" yo‘q qilish haqidagi qo‘rqinchli muddatidan oldin ikki haftalik o‘t ochmaslik kelishuvini qabul qilishdi. 28-fevraldan boshlangan AQSh-Isroil zarbalarida kamida 2,076 kishi halok bo‘ldi, mintaqada esa minglab odamlar o‘ldirildi. Urush global energiya ta'minotini ham buzdi, neft tankerlarini qoldirib, sanoat tarixidagi eng katta zarba deb atalayotgan narxlarning keskin oshishiga sabab bo‘ldi.
Tramp Truth Social platformasida o‘zining seshanba kungi postida AQSh Eronni bombardimon qilishni to‘xtatishini e'lon qildi, chunki u "ishlab chiqilishi mumkin" deb hisoblagan 10 bandli o‘t ochmaslik taklifini olgan. AQSh prezidenti shuningdek, "oldingi nizoli masalalarning deyarli barchasi kelishilgan" deb qo‘shimcha qildi. Eron ham Fors ko‘rfazi bo‘g‘ozidagi kemalar harakatini boshlashga ruxsat berishini aytdi, garchi mamlakatda ba'zilar o‘z hukumatining bosimga bo‘ysunishini qattiq qoralagan bo‘lsa ham.
Ikki tomon juma kuni Pokiston vositachiligidagi muzokaralarni Islomoboddan davom ettirishlari kutilmoqda. Biroq, rasmiy da'volariga qaramay, AQSh va Eron ham o‘zlarining oldingi qizil chiziqlaridan chetga chiqib, seshanba kungi kelishuvga rozi bo‘lishdi. Tahlilchilarning fikricha, bu qat'iy nuqtalar keyingi muzokaralarni murakkablashtirish uchun qayta paydo bo‘lishi mumkin. Eron tashqi ishlar vaziri Abbos Aragchi Eron ham "himoya operatsiyalarini" to‘xtatishini va qurolli kuchlari Fors ko‘rfazi bo‘g‘ozidan xavfsiz o‘tishga ruxsat berishini aytdi.
Biroq, Eronning ko‘pchiligi AQShga nisbatan ishonchsizlik oshgani sababli, o‘t ochmaslik kelishuviga javob bergani uchun Tehranni ayblab, g‘azab bildirishdi. Tehron universiteti professori Foad Izadi Al Jazeeraga bergan intervyusida: "Eron pessimizmi boshqa joylarga qaraganda ko‘proq, chunki biz muzokaralar davomida ikki marta hujumga uchraganmiz" dedi. U iyunda AQSh-Isroil bilan 12 kunlik urush va 28-fevraldagi zarbalarga ishora qilgan.
Pokiston Bosh vaziri Shahbaz Sharif o‘zining vositachilik qilgan o‘t ochmaslik Livan hamni qamrab olishini aytgan bo‘lsa-da, Isroil Bosh vaziri Benyamin Netanyaxu AQSh-Eron kelishuvi Livanni o‘z ichiga olmasligini aytdi. Soatlar o‘tgach, Isroil urushning eng katta bombardimon kampaniyasini Livanda amalga oshirdi, poytaxt Bayrutni urdi va livan ma'murlarining ma'lumotlariga ko‘ra, yuzlab odamlar o‘ldi va yaralandi. Tahlilchilar, bu masala kelajakdagi muzokaralarda asosiy to‘siq bo‘lishi mumkinligini ta'kidlamoqda.

Иран и Соединённые Штаты Америки заявили о победе в своём конфликте, поскольку обе стороны приняли двухнедельное прекращение огня непосредственно перед апокалиптическим ультиматумом президента США Дональда Трампа об уничтожении иранской «цивилизации», если Тегеран не согласится на сделку. В результате ударов США и Израиля по Ирану, начавшихся 28 февраля, погибло не менее 2076 человек, тысячи других были убиты по всему региону. Война также нарушила глобальные поставки энергоресурсов, заблокировав нефтяные танкеры и вызвав резкий рост цен, что называют крупнейшим шоком для отрасли в истории.
Трамп в своём посте во вторник в Truth Social заявил, что США приостановят бомбардировки Ирана после получения 10-пунктного предложения о прекращении огня, которое он назвал «работоспособным». Президент США добавил, что «практически все различные пункты прошлых разногласий были согласованы». Иран также заявил, что разрешит судам начать движение через Ормузский пролив, хотя некоторые в стране гневно осудили уступки своего правительства под давлением.
Ожидается, что обе стороны продолжат переговоры при посредничестве Пакистана в Исламабаде с пятницы. Однако, несмотря на официальную риторику, и США, и Иран, по-видимому, отошли от некоторых своих ранее заявленных «красных линий», чтобы согласиться на вторничную сделку. Аналитики отмечают, что эти спорные моменты могут вновь возникнуть и осложнить предстоящие переговоры. Иранский министр иностранных дел Аббас Араги заявил, что Иран также прекратит «оборонительные операции», если атаки на страну будут остановлены, и что вооружённые силы Ирана обеспечат безопасный проход через Ормузский пролив.
Тем не менее, многие в Иране выразили гнев и винят Тегеран за согласие на перемирие, поскольку недоверие к США в стране резко возросло. Профессор Тегеранского университета Фоад Изади в интервью Al Jazeera отметил: «Пессимизм в Иране, вероятно, больше, чем где-либо ещё, потому что мы подверглись нападению дважды в ходе переговоров». Он ссылался на бомбардировки США в ходе 12-дневной войны с Израилем в июне и удары США и Израиля 28 февраля, которые произошли во время продолжающихся переговоров.
Хотя премьер-министр Пакистана Шахбаз Шариф, излагая условия прекращения огня, заявил, что оно будет распространяться и на Ливан, премьер-министр Израиля Биньямин Нетаньяху в своём выступлении утверждал, что соглашение США и Ирана не включает Ливан. Спустя несколько часов Израиль начал самую масштабную бомбардировку войны по Ливану, ударив по столице Бейруту и, по данным ливанских властей, убив и ранив сотни людей. Аналитики подчёркивают, что этот вопрос может стать ключевым препятствием на предстоящих переговорах.