Dushanba kuni tush paytida Asaad Nteel va uning oilasi G‘azoning markaziy qismidagi Mag‘ozi lagerining sharqiy chekkasida yashaydigan uyiga qurolli guruh to‘satdan bostirib kirdi. Oldindan hech qanday ogohlantirish bo‘lmagan. Oila aʼzolari tezda Isroilning shafqatsiz urushi natijasida G‘azo sektorida harakatlanayotgan raqib falastinlik qurolli guruhlar o‘rtasidagi o‘q otishmaning markazida o‘zlarini topdilar.
Dastlab, Nteel va uning oilasi uyiga shiddatli o‘t ochilayotgan paytda kirib kelgan qurolli odamlarni Isroil askarlari deb o‘ylashdi, chunki ular Falastin va Isroil nazorati ostidagi G‘azo hududlarini ajratib turadigan "sariq chiziq"ga juda yaqin yashaydilar. Biroq, qurolli odamlar tezda o‘zlarini "terrorizmga qarshi kurashayotgan Xalq kuchlari" – G‘azoning markaziy qismida faoliyat yurituvchi va Hamasga raqib bo‘lgan qurolli guruh deb tanishtirdilar.
Nteel Al Jazeeraga bergan intervyusida: "Ular eshiklarni sindirib, amakimni va boshqa bir kishini hibsga olib, sariq chiziq yaqinidagi hududga olib ketishdi" dedi. U, uning rafiqasi va kengaytirilgan oilasi, jumladan, yuqori qavatdagi ota-onasi va aka-ukalari, qo‘rquvdan muzlab qolishganini aytdi. "Militiya aʼzolari bizni bitta xonada to‘planishimizni va umuman harakatlanmaslikni buyurishdi" deb tushuntirdi Nteel. "Biz ularga qarshilik ko‘rsatmaslikka qaror qildik, chunki ular bizga yoki biz bilan bo‘lgan bolalar va ayollarga zarar yetkazmasligi uchun."
Oila uyning bitta xonasida to‘planganida, qurolli odamlar derazalar va teshiklar yaqinida o‘rnashib, Hamasga aloqador deb hisoblangan boshqa qurolli odamlar bilan o‘q almashdilar. Oila keyinchalik bu jangda qurolli guruh tomonidan himoya sifatida foydalanilgan mahalladagi to‘rtta uydan biri ekanligini aniqladi. Nteel: "Biz nima bo‘layotganini yoki bu militsiyalar nima xohlayotganini aniq tushunmadik. Biz ular chiqib ketish buyrug‘ini olgunimizcha shunday qoldik" dedi.
Qurolli odamlar ketishdan oldin, Nteelni yaqin atrofdagi aholi orasida Hamasga aloqador kimdir bormi yoki yo‘qmi, haqida uzoq vaqt so‘roq qildilar. Ular, shuningdek, uydagi kameralarni ko‘rib, uni ularni suratga olmoqchi bo‘lganlikda aybladilar. U ularga kameralar ishlamayotganini isbotlashga harakat qildi va urushdan oldin u va uning rafiqasi to‘y suratgarlari bo‘lib ishlaganligini tushuntirdi. "Ular ishonchsiz holda mening hikoyamga ishonishdi va buni otam bilan tasdiqladilar, ammo baribir mening barcha uskunalarimni, kameram va ob‘ektivlarimni musodara qilishdi" dedi u.
Dushanba kuni Nteel oilasini dahshatga solgan o‘q otishma lagerning sharqiy tomonida qurolli to‘dalar tomonidan amalga oshirilgan bir qator reyd va to‘qnashuvlarning faqat bir qismi edi. Al-Aqsa kasalxonasi hisobotlariga ko‘ra, bu jangda kamida 10 falastinlik o‘ldirilgan va o‘sha kuni yana o‘nlab kishi yaralangan. Sog‘liqni saqlash vazirligi ham Mag‘ozidagi zo‘ravonlikda 10 kishi o‘lganini va 44 kishi yaralanganini xabar qildi.
Mahalliy aholi qurolli odamlarga Isroil kuchlari tomonidan himoya va yordam ko‘rsatilganini daʼvo qilmoqda. Hujum qurolli guruhlar sariq chiziq tomondan yaqinlashib, tinch aholi uylari va Birlashgan Millatlar Tashkilotining Falastin qochqinlari uchun yordam va ishlar agentligi (UNRWA) tomonidan boshqariladigan va ko‘p sonli ko‘chirilgan odamlarni boshpana qilayotgan Al-Mag‘ozi tayyorgarlik o‘g‘il bolalar maktabiga qarab harakatlana boshlaganida boshlandi. Maktabga o‘q yog‘dirilganda, aholi odamlarni to‘xtatishga harakat qildi, bu esa to‘qnashuvlarni keltirib chiqardi.
Maktabda yashayotgan ko‘chirilgan odamlardan biri bo‘lgan 37 yoshli Muhammad Jouda Al Jazeeraga Al-Aqsa kasalxonasidan bergan intervyusida odamlar o‘q otishdan butunlay ogohsiz qolganini, bu vahima va tartibsizlikni keltirib chiqarganini aytdi. "O‘tning shiddati tufayli biz umuman harakatlana olmadik. Qurolli odamlar maktabga bostirib kirishdi va to‘g‘ridan-to‘g‘ri ichkariga o‘t ocha boshladilar... bu sof vahima va shok edi. Maktab ko‘chirilgan odamlar, bolalar va ayollar bilan to‘la edi. Keyin, bir necha daqiqa o‘tgach, jangchi samolyotlar maktab darvozasini bombardimon qildi... biz har tomondan o‘ralgan edik... har joyda jabrlanuvchilar bor edi." Mahalliy aholi va maktab ichidagi odamlarning qarshiligi hamrohlik qilayotgan Isroil kuchlari tomonidan o‘t himoyasini keltirib chiqardi, bu esa qurolli odamlarga chekinish imkonini berdi.
Mag‘ozining yana bir aholisi Xolid Abu Saqr Al Jazeeraga Dushanba kuni sodir bo‘lgan voqealar aholi va ko‘chirilgan odamlar uchun "katta zarba" bo‘lganini aytdi, chunki lager ko‘chalari "urush zonasi"ga aylandi. "Men taxminan 400 metr uzoqlikda edim. Odamlar reyd bo‘layotganini aya boshladi, keyin Isroil tomonidan qo‘llab-quvvatlanayotgan militsiyalar oldinga siljiyotgani haqida xabarlar tarqaldi" dedi u. "Ko‘p odamlar to‘planishdi, ularning oldinga siljishini to‘xtatishga va og‘ir to‘qnashuvlar davomida ularga qarshi turishga harakat qilishdi. To‘satdan, bir nechta razvedka raketalari otildi." Guvohlarning so‘zlariga ko‘ra, odamlarning katta olomoniga, ayniqsa ko‘chirilgan tinch aholi bilan to‘la maktab yaqinida, o‘q otilgan yoki snaryad yog‘dirilgan.
Abu Saqr Al Jazeeraga: "Men tomosha qilyapman va urilishdan qochish uchun yashirinishga harakat qilyapman. Odamlar qo‘rquvdan yugurishardi, ayollar va bolalar militsiyalardan qochishardi, ko‘chalar esa yarador va o‘liklarni olib ketayotgan mashinalar bilan to‘la edi" dedi. Voqea ijtimoiy tarmoqlarda keng norozilikni keltirib chiqardi, faollar kasalxonalarga olib ketilayotgan jabrlanuvchilarni hujjatlashtirgan videolarni ulashmoqda.
Ushbu guruhlar geografik jihatdan G‘azo bo‘ylab tarqalgan, urush sababli xavfsizlikning susayishi natijasida foydalangan old chiziqlar yaqinida faoliyat yuritmoqda. Tahlilchilarning aytishicha, hisobotlar ular asosan kichik sonlardan iborat ekanligini va anʼanaviy tuzilmalardan tashqarida ishlayotganini ko‘rsatadi. Ulardan biri shimoliy uzoqda, Bayt Lahiyada; ikkinchisi, shuningdek, shimolda, G‘azo shahrining sharqiy qismida, ayniqsa Shujayeada. G‘azoning markaziy qismida, asosan Dayr al-Balohning sharqida, Mag‘ozi hujumi uchun mas’ul bo‘lgan uchinchi guruh mavjud. Janubda, Xon Yunusning sharqida to‘rtinchi guruh bor. Shuningdek, janubda, Rafahda beshinchi guruh mavjud. Mahalliy aholining aytishicha, bu guruhlar "sariq chiziq" bo‘ylab hududlar yaqinida faoliyat yuritayotganga o‘xshaydi.
Mag‘ozidagi Abu Saqrning so‘zlariga ko‘ra, Dushanba kuni sodir bo‘lgan zo‘ravonlik bir yarim soatdan ko‘proq davom etdi, bu esa, u aytishicha, bu guruhlarni qo‘llab-quvvatlamaydigan aholiga juda katta azob-uqubat olib keldi. "Xavfsizlik kuchlari va ko‘plab tinch aholi militsiyalarga qarshi turishga harakat qildi. Odamlar ularni qatʼiy rad etishdi va har qanday yo‘l bilan ularni to‘xtatishga harakat qilishdi, ammo ular bombardimon qilindi... manzara qirg‘inga o‘xshardi" dedi u. "Ular tinchlik va o‘t ochmaslik haqida gapirishadi... bu hammasi yolg‘on. Bombardimon qilish, o‘ldirish va qon to‘kilishi hech qachon to‘xtamaydi. Biz charchaganmiz."
Darhaqiqat, Isroil va Hamas o‘rtasidagi o‘t ochmaslik 11-oktabrda boshlangan deb daʼvo qilinganidan beri, G‘azoda taxminan 733 falastinlik o‘ldirilgan va 2,034 kishi yaralangan. Bunga qo‘shimcha ravishda 759 jasad topilgan. Falastin Inson Huquqlari Markazi Isroilning zich aholi punktlari va mahallalarda operatsiyalarni amalga oshirish uchun ushbu guruhlarni tobora ko‘proq qo‘llab-quvvatlayotganini daʼvo qilmoqda. U Dushanba kuni qurolli dronlar to‘g‘ridan-to‘g‘ri yordam ko‘rsatganini, qurolli odamlarga chekinishda yordam berish uchun lagerdagi tor ko‘chalarga og‘ir va tasodifiy o‘t ochganini aytdi.
Markaz, shuningdek, Isroil armiyasining himoyasi yoki yordami bilan yordam karavanlarini talon-toroj qilish, o‘g‘irlash, qiynoqqa solish va o‘ldirishni o‘z ichiga olgan ushbu guruhlarning oldingi zo‘ravonliklarini hujjatlashtirganini qo‘shdi. Huquqiy jihatdan, u shunday qurolli guruhlarni tashkil etish va qo‘llab-quvvatlash 1949-yilgi To‘rtinchi Jeneva Konvensiyasini buzish hisoblanadi, deb taʼkidladi. Isroil Jeneva Konvensiyalarini 1951-yilda ratifikatsiya qilgan. Inson huquqlari guruhi aytishicha, G‘azoda ushbu qurolli guruhlarning paydo bo‘lishi "xavfli keskinlashish va huquqiy mas’uliyatdan qochish"ni ifodalaydi. U xalqaro hamjamiyat va Birlashgan Millatlar Tashkilotini shoshilinch mustaqil tergov o‘tkazishga, javobgarlarni jazolashga va tinch aholi uchun samarali himoyani taʼminlashga chaqirdi.

В понедельник в полдень Асаад Нтил и его семья были в ужасе, когда группа вооруженных людей внезапно ворвалась в их дом в восточной части лагеря Магхази в центральной части Газы. Предварительного предупреждения не было. Члены семьи быстро оказались в центре перестрелки между враждующими вооруженными палестинскими группировками, которые в настоящее время действуют в секторе Газа на фоне жестокой войны Израиля.
Сначала Нтил и его семья подумали, что вооруженные люди, ворвавшиеся в их дом, пока снаружи гремела интенсивная стрельба, должны быть израильскими солдатами, поскольку они живут очень близко к «желтой линии», разделяющей палестинские и израильские контролируемые районы Газы. Однако вооруженные люди быстро представились семье как «Народные силы, борющиеся с терроризмом» – вооруженная группировка и соперник ХАМАСа, действующая в центральной части Газы.
Нтил рассказал Al Jazeera: «Они сломали двери, задержали моего дядю и другого мужчину и увели их в направлении района возле желтой линии». Он, его жена и их расширенная семья, включая родителей и братьев с сестрами в квартире наверху, говорят, что замерли от страха. «Члены ополчения приказали нам собраться в одной комнате и не двигаться вообще», – пояснил Нтил. «Мы решили не сопротивляться, чтобы они не причинили вреда нам или детям и женщинам, которые были с нами».
Пока семья теснилась в одной комнате дома, вооруженные люди расположились у окон и проемов, обмениваясь огнем с другими боевиками, которые, как полагают, связаны с ХАМАСом. Позже семья обнаружила, что их дом был одним из четырех в районе, которые вооруженная группировка использовала в качестве укрытия во время этого конкретного боя. Нтил сказал: «Мы не понимали, что именно происходит или чего хотят эти ополченцы. Мы оставались так, пока они не получили приказ отступить».
Перед уходом боевики долго допрашивали Нтила о том, есть ли среди соседей лица, связанные с ХАМАСом. Они также обвинили его в попытке снять их на видео, заметив камеры в доме. Он пытался убедить их, что камеры не работают, и объяснил, что он и его жена работали свадебными фотографами до войны. «Они неохотно поверили моей истории и подтвердили ее у моего отца, но все равно конфисковали все мое оборудование, мои камеры и объективы», – сказал он.
Перестрелка, в которую страшно попала семья Нтила в понедельник, была лишь частью серии рейдов и столкновений, осуществленных вооруженными бандами на восточной стороне лагеря, в результате которых, согласно отчетам больницы Аль-Акса, в тот день было убито не менее 10 палестинцев и десятки получили ранения. Министерство здравоохранения также сообщило о 10 погибших в результате насилия в Магхази, а также о 44 раненых в понедельник.
Местные жители утверждают, что вооруженным людям была предоставлена поддержка и прикрытие израильскими силами. Атака началась, когда вооруженные группировки приблизились со стороны желтой линии, двигаясь в сторону жилых домов и подготовительной школы для мальчиков Аль-Магхази, управляемой Ближневосточным агентством ООН для помощи палестинским беженцам и организации работ (БАПОР), в которой укрывается большое число перемещенных лиц. Когда по школе был открыт огонь, жители попытались остановить боевиков, что спровоцировало столкновения.
37-летний Мухаммад Джуда, один из перемещенных лиц, проживающих в школе, рассказал Al Jazeera из больницы Аль-Акса, что люди были полностью застигнуты врасплох стрельбой, что вызвало панику и хаос. «Мы не могли двигаться вообще из-за интенсивности огня. Вооруженные люди ворвались в школу и начали стрелять прямо внутри… это была чистая паника и шок. Школа полна перемещенных лиц, детей и женщин. Затем, через несколько минут, военные самолеты нанесли удар по воротам школы… мы были окружены со всех сторон… повсюду были жертвы». Сопротивление местных жителей и людей внутри школы спровоцировало огневое прикрытие со стороны сопровождающих израильских сил, что позволило вооруженным людям отступить.
Еще один житель Магхази Халид Абу Сакр рассказал Al Jazeera, что события понедельника стали «большим шоком» для жителей и перемещенных лиц, поскольку улицы лагеря превратились в «зону боевых действий». «Я был примерно в 400 метрах. Люди начали говорить, что идет рейд, затем распространились новости о том, что поддерживаемые Израилем ополченцы продвигаются», – сказал он. «Многие люди собрались, пытаясь противостоять им и остановить их продвижение в ходе тяжелых столкновений. Внезапно было выпущено несколько разведывательных ракет». По словам очевидцев, по большим скоплениям людей, особенно возле школы, заполненной перемещенными мирными жителями, был открыт огонь или они подверглись обстрелу.
Абу Сакр рассказал Al Jazeera: «Я наблюдал и пытался спрятаться, чтобы избежать попадания. Люди бежали в страхе, женщины и дети бежали от ополченцев, а улицы заполнились машинами, перевозившими раненых и мертвых». Инцидент вызвал широкое возмущение в социальных сетях, активисты делятся видео, документирующими доставку жертв в больницы.
Эти группировки географически разбросаны по Газе, действуя вблизи линий фронта, где они воспользовались крахом безопасности, вызванным войной. Аналитики говорят, что отчеты указывают на то, что они в основном состоят из небольшого числа людей и действуют вне традиционных структур. Одна находится на крайнем севере, в Бейт-Лахии; вторая, также на севере, в восточной части города Газа, особенно в Шуджаии. В центральной части Газы, в основном к востоку от Дейр-эль-Балаха, находится третья группировка, ответственная за атаку в Магхази. На юге есть четвертая группировка в восточном Хан-Юнисе. Также есть пятая группировка на юге, в Рафахе. Местные жители говорят, что эти группировки, по-видимому, действуют вблизи районов вдоль «желтой линии».
По словам Абу Сакра из Магхази, насилие в понедельник длилось более полутора часов, причинив крайние страдания жителям, которые, как он говорит, не поддерживают эти группировки. «Силы безопасности и многие мирные жители пытались противостоять ополченцам. Люди решительно отвергают их и пытались остановить их любыми средствами, но они были обстреляны… сцена была похожа на резню». «Они говорят, что есть перемирие и прекращение огня… все это ложь. Бомбардировки, убийства и кровопролитие никогда не прекращаются. Мы истощены».
Действительно, с тех пор как прекращение огня между Израилем и ХАМАСом якобы началось 11 октября, в Газе было убито около 733 палестинцев и 2034 получили ранения. В дополнение к этому было обнаружено 759 тел. Палестинский центр по правам человека утверждает, что Израиль все больше поддерживает эти группировки в проведении операций в густонаселенных лагерях и районах. Он заявил, что в понедельник вооруженные дроны оказали прямую поддержку, интенсивно и беспорядочно обстреливая переулки в лагере, чтобы помочь отступлению вооруженных людей.
Центр добавил, что задокументировал предыдущие акты насилия со стороны этих группировок, включая разграбление гуманитарных конвоев, похищения, пытки и убийства, при поддержке или прикрытии израильской армии. Юридически он указал, что формирование и поддержка таких вооруженных группировок представляет собой нарушение Четвертой Женевской конвенции 1949 года. Израиль ратифицировал Женевские конвенции в 1951 году. Появление этих вооруженных группировок в Газе представляет собой «опасную эскалацию и уклонение от юридической ответственности», заявила правозащитная группа. Она призвала международное сообщество и Организацию Объединенных Наций начать срочное независимое расследование, привлечь виновных к ответственности и обеспечить эффективную защиту гражданского населения.