️ O‘zbekiston prezidenti Xalqaro ayol sudyalar kuni arafasida mamlakat sud tizimidagi ayol vakillarni mukofotlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
️ Mukofotlar ayol sudyalarning sud organlaridagi ko‘p yillik samarali mehnati bilan bog‘liq. Farmon matnida ularning inson qadr-qimmati... va fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilishdagi beqiyos hissasi alohida ta’kidlangan.
️ Davlat mukofotlari ayollarning qonun ustuvorligini ta’minlash va adolat, xolislik va shaffoflik tamoyillarini amalga oshirishdagi muhim rolini tasdiqlaydi. Mukofotlangan sudyalarning kasbiy mahorati va sadoqati huquqiy sohadagi islohotlarni chuqurlashtirish va aholining sud hokimiyatiga ishonchini oshirishga yordam beradi.
️ Davlat mukofotlari quyidagilarga topshirildi:
️ “Mehnat shuhrati” ordeni – O‘zbekiston sud organlari faxriysi Umsun Astanova.
️ “Do‘stlik” ordeni – O‘zbekiston Konstitutsiyaviy sudi sudyasi Janag‘ul Balkibayeva.
️ “Mardlik” ordeni – O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Muhabbat Rasiyeva.
️ “Jasorat” medali – Qoraqalpog‘iston Respublikasi iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudyasi Guliston Yeshnazarova; O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Elza Shamsutdinova.
️ “Sodiq xizmatlari uchun” medali – Andijon viloyati sudining fuqarolik ishlari bo‘yicha sudyasi Gulnoraxon Asranova; O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Iroda Boltahojayeva.
️ “Shuhrat” medali – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ma’muriy sudi sudyasi Janat Aymaganbetova; Toshkent viloyati sudining iqtisodiy ishlari bo‘yicha sudyasi Maxsuda Dusmatova; Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanlararo fuqarolik ishlari bo‘yicha sudi raisi Soxibaxon Yulchiyeva.
️ Bundan oldin O‘zbekistonda Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti laureatlari e’lon qilingan edi. Ularga 8-Mart Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkaziladigan tantanali tadbirlarda diplom va ko‘krak nishonlari topshiriladi.

️ Президент Узбекистана подписал указ о награждении представительниц судебной системы страны накануне Международного дня женщин-судей.
️ Награды связаны с многолетним... плодотворным трудом женщин-судей в органах правосудия. В тексте указа особо подчеркивается их неоценимый вклад в укрепление чести и достоинства человека, а также в защиту законных прав и интересов граждан.
️ Государственные награды подтверждают важную роль, которую женщины играют в обеспечении верховенства закона и реализации принципов справедливости, беспристрастности и прозрачности. Профессиональное мастерство и преданность делу награжденных судей способствуют углублению реформ в правовой сфере и повышению доверия населения к судебной власти.
️ Государственные награды получили:
️ Орден «Меҳнат шуҳрати» – ветеран судебных органов Узбекистана Умсун Астанова.
️ Орден «Дўстлик» – судья Конституционного суда Узбекистана Жанагул Балкибаева.
️ Орден «Мардлик» – судья Верховного суда Узбекистана Мухаббат Рабиева.
️ Медаль «Жасорат» – судья по экономическим делам суда Каракалпакстана Гулистан Ешназарова; судья Верховного суда Узбекистана Эльза Шамсутдинова.
️ Медаль «Содиқ хизматлари учун» – судья по гражданским делам Андижанского областного суда Гулнорахон Асранова; судья Верховного суда Узбекистана Ирода Болтаходжаева.
️ Медаль «Шуҳрат» – судья Административного суда Каракалпакстана Жанат Аймаганбетова; судья по экономическим делам Ташкентского областного суда Махсуда Дусматова; председатель Янгикурганского межрайонного суда по гражданским делам Наманганской области Сохибахон Юлчиева.
️ Ранее в Узбекистане были объявлены лауреаты Государственной премии имени Зульфии. Им будут вручены дипломы и нагрудные знаки в рамках торжественных мероприятий в честь Международного женского дня 8 Марта.