️ O‘zbekiston prezidenti Xalqaro ayol sudyalar kuni arafasida mamlakat sud tizimidagi ayol vakillarni mukofotlash to‘g‘risidagi farmonni imzoladi.
️ Mukofotlar ayol sudyalarning sud organlaridagi ko‘p yillik samarali mehnati bilan bog‘liq. Farmon matnida ularning inson qadr-qimmati... va fuqarolarning qonuniy huquq va manfaatlarini himoya qilishdagi beqiyos hissasi alohida ta’kidlangan.
️ Davlat mukofotlari ayollarning qonun ustuvorligini ta’minlash va adolat, xolislik va shaffoflik tamoyillarini amalga oshirishdagi muhim rolini tasdiqlaydi. Mukofotlangan sudyalarning kasbiy mahorati va sadoqati huquqiy sohadagi islohotlarni chuqurlashtirish va aholining sud hokimiyatiga ishonchini oshirishga yordam beradi.
️ Davlat mukofotlari quyidagilarga topshirildi:
️ “Mehnat shuhrati” ordeni – O‘zbekiston sud organlari faxriysi Umsun Astanova.
️ “Do‘stlik” ordeni – O‘zbekiston Konstitutsiyaviy sudi sudyasi Janag‘ul Balkibayeva.
️ “Mardlik” ordeni – O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Muhabbat Rasiyeva.
️ “Jasorat” medali – Qoraqalpog‘iston Respublikasi iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudyasi Guliston Yeshnazarova; O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Elza Shamsutdinova.
️ “Sodiq xizmatlari uchun” medali – Andijon viloyati sudining fuqarolik ishlari bo‘yicha sudyasi Gulnoraxon Asranova; O‘zbekiston Oliy sudi sudyasi Iroda Boltahojayeva.
️ “Shuhrat” medali – Qoraqalpog‘iston Respublikasi Ma’muriy sudi sudyasi Janat Aymaganbetova; Toshkent viloyati sudining iqtisodiy ishlari bo‘yicha sudyasi Maxsuda Dusmatova; Namangan viloyati Yangiqo‘rg‘on tumanlararo fuqarolik ishlari bo‘yicha sudi raisi Soxibaxon Yulchiyeva.
️ Bundan oldin O‘zbekistonda Zulfiya nomidagi Davlat mukofoti laureatlari e’lon qilingan edi. Ularga 8-Mart Xalqaro xotin-qizlar kuni munosabati bilan o‘tkaziladigan tantanali tadbirlarda diplom va ko‘krak nishonlari topshiriladi.

️ The President of Uzbekistan has signed a decree awarding female representatives of the country's judicial system ahead of the International Day of Women Judges on March 10.
️ The awards recognize the long-term productive work of women judges in justice bodies. The decree text particularly... emphasizes their invaluable contribution to strengthening human honor and dignity, as well as to the reliable protection of citizens' legal rights and interests.
️ State awards confirm the important role women play in ensuring the rule of law and implementing principles of justice, impartiality, and transparency. The professional skill and dedication of the awarded judges are noted to contribute to deepening reforms in the legal sphere and increasing public trust in judicial authority.
️ State awards were presented to:
️ Order "Mehnat Shuhrati" – veteran of Uzbekistan's judicial bodies Umsun Astanova.
️ Order "Do‘stlik" – judge of the Constitutional Court of Uzbekistan Janagul Balkibayeva.
️ Order "Mardlik" – judge of the Supreme Court of Uzbekistan Muhabbat Rasiyeva.
️ Medal "Jasorat" – judge for economic cases of the Karakalpakstan court Guliston Yeshnazarova; judge of the Supreme Court of Uzbekistan Elza Shamsutdinova.
️ Medal "Sodiq Xizmatlari Uchun" – judge for civil cases of the Andijan Regional Court Gulnorakhon Asranova; judge of the Supreme Court of Uzbekistan Iroda Boltahojayeva.
️ Medal "Shuhrat" – judge of the Administrative Court of Karakalpakstan Janat Aymaganbetova; judge for economic cases of the Tashkent Regional Court Makhsuda Dusmatova; chairperson of the Yangikurgan Interdistrict Court for Civil Cases of Namangan Region Sokhibakhon Yulchiyeva.
️ Previously, laureates of the Zulfiya State Prize were announced in Uzbekistan. They will receive diplomas and badges as part of ceremonial events in honor of International Women's Day on March 8.