️ Mintaqadagi vaziyat keskin o‘zgarib, AQSh va Isroilning Eronga aviazarba berishi va Eronning javobiy hujumlari natijasida Saudiya Arabistoni, BAA, Qatar, Kuvayt va Isroildan 28-fevraldan 2-martgacha bo‘lgan davrda jami 1681 nafar yo‘lovchi O‘zbekistonga uchib kela olmadi. Bu holat fuqarolarni qaytarish bo‘yicha favqulodda choralar ko‘rishni talab qildi.
️ Prezident Shavkat Mirziyoyevning topshirig‘iga binoan, Transport vazirligi mahalliy va xorijiy aviakompaniyalar bilan hamkorlikda aniq rejalar ishlab chiqdi va “O‘zaviatsiya” agentligida tunu-kun ishlaydigan shtab tashkil etildi. Vazirlik vaziyatning doimiy o‘zgarishi va mintaqa davlatlari aviatsiya ma’muriyatlari bilan muzokaralar natijasida barcha aviakompaniyalar uchun talablar belgilab qo‘yilganini ta’kidladi.
️ 2-martdan boshlab O‘zbekistondan Yaqin Sharq mamlakatlariga va aksincha barcha oddiy yo‘lovchi reyslari taqiqlandi, shu jumladan Umra ziyorati dasturi ham to‘xtatildi. Faqat repatriatsiya (qaytish) maqsadidagi reyslarga ruxsat berilmoqda. Transport vazirligi yo‘lovchilarni so‘nggi paytlarda olib chiqishni va’da qilayotgan shaxslar faollashganidan ogohlantirib, ma’lumot olish uchun faqat aviakompaniyalar vakolatxonalariga murojaat qilish kerakligini eslatdi.
️ Yo‘lovchilarga yordam ko‘rsatish maqsadida “O‘zaviatsiya” agentligida koll-markaz ishlamoqda: +998−78−120−00−72, +998−71−200−07−65. Bundan tashqari, ilgari O‘zbekistonning Yaqin Sharq mamlakatlaridagi diplomatik vakolatxonalari aloqa raqamlari ro‘yxati ham e’lon qilingan edi.

️ Министерство транспорта Узбекистана 4 марта сообщило, что авиакомпании страны к 28 февраля вернули на родину 4948 пассажиров из Саудовской Аравии (города Медина и Джидда) с помощью 21 рейса, а также 235 граждан из Дубая (ОАЭ). Эти действия были предприняты в условиях закрытия воздушного пространства на Ближнем Востоке с 28 февраля, что вызвало трудности с возвращением пассажиров.
️ Ситуация в регионе резко изменилась из-за авиаударов США и Израиля по Ирану и ответных атак Ирана, в результате чего с 28 февраля по 2 марта в общей сложности 1681 пассажир из Саудовской Аравии, ОАЭ, Катара, Кувейта и Израиля не смог вылететь в Узбекистан. Это потребовало срочных мер по репатриации граждан.
️ По поручению президента Шавката Мирзиёева Министерство транспорта разработало конкретные планы в сотрудничестве с местными и иностранными авиакомпаниями, а в агентстве «Узавиация» был создан круглосуточный штаб. Министерство подчеркнуло, что с учётом постоянных изменений ситуации и соглашений, достигнутых в ходе переговоров с авиационными администрациями стран региона, были установлены требования для всех авиакомпаний.
️ С 2 марта все регулярные пассажирские рейсы из Узбекистана в страны Ближнего Востока и обратно были запрещены, включая приостановку программы умры. Разрешены только репатриационные рейсы. Министерство транспорта предупредило об активизации лиц, обещающих вывоз в последнее время, и напомнило, что для получения информации следует обращаться только в представительства авиакомпаний.
️ Для помощи пассажирам в агентстве «Узавиация» работает колл-центр: +998−78−120−00−72, +998−71−200−07−65. Ранее также был опубликован список контактов дипломатических представительств Узбекистана в странах Ближнего Востока.