️ Ispaniya Bosh Vaziri Pedro Sanches AQSh prezidenti Donald Trampning mamlakat bilan savdo aloqalarini to'xtatish tahdidiga qattiq javob berdi. Sanches o'zining 10 daqiqalik televizion nutqida urushlarga qarshi pozitsiyasini qayta ta'kidlab, xususan Ukrainadagi va G'azodagi mojarolarni, shuningdek 20 yildan ortiq vaqt oldingi Iroq urushini eslatdi. U ispan hukumati pozitsiyasini "urushga yo'q" deb umumlashtirdi.
️ Tramp Ispaniyaning Moron va Rota shaharlaridagi qo'shma harbiy bazalardan Eronni zarba berish uchun foydalanishga ruxsat bermagani uchun to'liq savdo embargo joriy qilish bilan tahdid qilgan edi. AQSh prezidenti Ispaniyani "dahshatli sherik" deb atab, NATOdagi mudofaa byudjetini YaIMning 5 foizigacha oshirish majburiyatini bajarmagani uchun tanqid qildi. Sanches bu tahdidlarga javoban bevosita Trampni tilga olmagan bo'lsa-da, mojaroning ispanlarga ta'sirini bartaraf etish uchun iqtisodiy choralarni o'rganayotganini aytdi.
️ Sanches o'z nutqida "Savol bizning oyatullohlar (Eron ruhoniylari) tomonida ekanligimiz emas - hech kim ular tomonida emas. Savol tinchlik va xalqaro qonuniylik tarafdori ekanligimizdir" deb ta'kidladi. U "Bitta noqonuniylikni boshqasi bilan javob berib bo'lmaydi, chunki insoniyatning buyuk falokatlari shunday boshlanadi" degan fikrni ilgari surdi. Ispaniya rahbari bu pozitsiyani Ukrainadagi va G'azodagi vaziyatlarga nisbatan tutgan nuqtai nazari bilan solishtirdi.
️ Ispaniya hukumati G'azodagi vaziyat bo'yicha Yevropadagi eng ochiq gapiruvchi hukumatlardan biri bo'lib, Isroil harakatlarini "genotsid" deb atadi va boshqa ko'plab YI a'zolaridan oldin Falastin davlatini tan oldi. Sanches 2003 yilgi Iroq bosqiniga ham murojaat qilib, uning maqsadlariga erisha olmaganligini va oddiy odamlar hayotini yomonlashtirganini ta'kidladi. U Eronga hujumlarning millionlab odamlar uchun shunga o'xshash iqtisodiy ta'sirga ega bo'lishi mumkinligi haqida ogohlantirdi.

️ Премьер-министр Испании Педро Санчес дал жесткий ответ на угрозы президента США Дональда Трампа прекратить торговлю с Испанией. В своем 10-минутном телеобращении Санчес подтвердил антивоенную позицию правительства, сославшись на войны в Украине и Газе, а также на вторжение в Ирак более 20 лет назад. Он заявил, что позицию испанского правительства можно резюмировать как "нет войне".
️ Трамп угрожал ввести полное торговое эмбарго против Испании в ответ на отказ разрешить США использовать совместные базы в Мороне и Роте для ударов по Ирану. Американский президент назвал Испанию "ужасным партнером" в НАТО за невыполнение обязательства по увеличению оборонного бюджета до 5% ВВП. Санчес в ответ, не упоминая напрямую Трампа, сообщил, что правительство изучает экономические меры для смягчения последствий конфликта для испанцев.
️ В своем обращении Санчес подчеркнул: "Вопрос не в том, на чьей мы стороне - аятоллов [духовных лидеров Ирана] - никто не на их стороне. Вопрос в том, выступаем ли мы за мир и международную законность". Он добавил: "Нельзя отвечать на одну незаконность другой, потому что именно так начинаются великие катастрофы человечества". Премьер-министр сравнил эту позицию с подходом Испании к ситуациям в Украине и Газе.
️ Испания была одним из самых откровенных правительств Европы по вопросу Газы, назвав действия Израиля "геноцидом" и признав палестинское государство раньше многих других членов ЕС. Санчес также напомнил о вторжении в Ирак в 2003 году, которое, по его словам, не достигло своих целей и ухудшило жизнь простых людей. Он предупредил, что удары по Ирану могут иметь аналогичные экономические последствия для миллионов.
️ Позиция испанского лидера резко контрастирует с заявлением канцлера Германии Фридриха Мерца, который заявил, что смена режима в Иране сделает мир "немного лучше", хотя и признал связанные с этим риски. В отличие от союзников по НАТО - Великобритании, Франции и Греции - Испания еще не взяла на себя обязательств по военному участию в ответ на войну. Санчес также выразил солидарность испанского народа со странами, "незаконно атакованными иранским режимом".