️ Nigeriya hukumati O‘rta Sharqdagi keskinlashayotgan mojaroga bog‘liq xavfsizlik muammolari tufayli Isroil va ishg‘ol qilingan G‘arbiy Sohilga barcha ziyoratlarni darhol to‘xtatdi. Qaror Nigeriya nasroniy ziyoratchilar komissiyasi (NCPC) tomonidan e’lon qilindi, bu milliy tashkilot nasroniy ziyoratlarini muvofiqlashtirish uchun mas’ul.
️ Komissiya bayonotida bu chora Nigeriya ziyoratchilarining "xavfsizligi va qulayligi"ni ustuvor qilish uchun zarur ekanligini ta’kidladi. Mo‘tadil O‘rta Sharq bo‘ylab tarqalgan mojaro AQSh va Isroilning Eron ustidan amalga oshirgan zarbalari natijasida yuzaga keldi, bu esa mamlakatning oliy rahbari Oyatulloh Ali Xomeneini o‘ldirdi. Eron Isroil va Fors ko‘rfazidagi AQSh ittifoqchilariga qarshi hujumlar bilan javob berdi.
️ Ko‘plab O‘rta Sharqga parvozlar bekor qilindi, chunki mintaqa bo‘ylab mamlakatlar o‘z havo makonlarini yopdi, bu esa yo‘lovchilarni qoldirdi. Nigeriya nasroniylar assotsiatsiyasidan Rev Jon Hayab BBCga shuni aytdiki, Isroil va G‘arbiy Sohildagi barcha Nigeriya ziyoratchilari - taxminan 600 kishi - mojaro shanba kuni boshlanganidan beri Iordaniyaga, so‘ngra Nigeriyaga evakuatsiya qilindi.
️ Nasroniy ziyoratlarini to‘xtatish davlat tomonidan tashkil etilgan barcha sayohatlarga, shuningdek, xususiy tur operatorlari tomonidan tashkil etilgan sayohatlarga ham tegishli. Rasmiylar taqiq mintaqadagi vaziyat barqarorlashguncha amalda qolishini aytdi. Har yili minglab Nigeriya nasroniylari Quddus, Baytlahm va Nazaretdagi Injil joylariga ziyorat qilishadi. Ko‘pincha davlat hukumatlari tomonidan subsidiyalanadigan yoki muvofiqlashtiriladigan bu sayohatlar Nigeriyaning diniy taqvimining muhim qismidir.
️ Afrika qit’asining eng ko‘p aholisi bo‘lgan Nigeriya, ayniqsa mamlakatning janubida, katta nasroniy aholisiga ega. Ziyoratlar ko‘pchilik tomonidan ruhiy ahamiyatga ega deb hisoblanadi, ko‘plab odamlar sayohatni amalga oshirish uchun yillar davomida pul yig‘adi. Bir oydan keyin bo‘ladigan Pasxa nasroniylar uchun Isroil va G‘arbiy Sohilga borishning eng mashhur vaqtlaridan biridir.
️ Saudiya Arabistonidagi muqaddas Makka shahriga Umra ("kichik" ziyorat) uchun borishga urinayotgan ko‘plab Nigeriya musulmonlari ham mintaqaga parvozlarning bekor qilinishi ta’sirida qoldi. Hajdan farqli o‘laroq, Umra har qanday vaqtda amalga oshirilishi mumkin va qisqaroq diniy marosimlarni o‘z ichiga oladi. Alhaji Zaharaddeen Abubakar Makkada samolyot chiptalari va turar joyni xarid qilgandan so‘ng Nigeriyaning shimolidagi Kano shahrida qolganlardan biridir. U BBC Hausaga: "Men ham u yerda bo‘lishni xohlayman, lekin hozircha mumkin emas. Men hali umid qilmoqdaman", dedi.
️ Kano shtatidagi Murna sayohat agentligi rahbari Alhaji Musa Rabi’u Muhammad BBCga shunday dedi: "Ba’zi odamlarimiz hatto uchishga tayyor samolyotlarga chiqishgan edi, lekin ularni pastga tushirishga majbur bo‘ldilar va endi ular uydalar". Qo‘shimcha hisobot Badamasi Muxtar va Makuochi Okafordan.

️ Власти Нигерии немедленно приостановили все паломничества в Израиль и оккупированный Западный берег, ссылаясь на проблемы безопасности, связанные с эскалацией конфликта на Ближнем Востоке. Решение было объявлено Нигерийской комиссией по христианскому паломничеству (NCPC), национальным органом, ответственным за координацию христианских паломничеств.
️ В заявлении комиссия подчеркнула, что эта мера необходима для приоритизации "безопасности и комфорта" нигерийских паломников. Конфликт распространился по всему Ближнему Востоку после ударов США и Израиля по Ирану, которые привели к гибели верховного лидера страны аятоллы Али Хаменеи. Иран ответил атаками на Израиль и союзные США государства в Персидском заливе.
️ Многие рейсы на Ближний Восток были отменены, поскольку страны региона закрыли свое воздушное пространство, оставив пассажиров в затруднительном положении. Преподобный Джон Хаяб из Христианской ассоциации Нигерии сообщил BBC, что все нигерийские паломники в Израиле и на Западном берегу - около 600 человек - были эвакуированы в Иорданию, а затем обратно в Нигерию с момента начала конфликта в субботу.
️ Приостановка христианских паломничеств распространяется на все поездки, организованные государством, а также на поездки, организованные частными туроператорами. Чиновники заявили, что запрет останется в силе до стабилизации ситуации в регионе. Тысячи нигерийских христиан ежегодно совершают паломничества к библейским местам в Иерусалиме, Вифлееме и Назарете. Эти поездки, часто субсидируемые или координируемые правительствами штатов, являются важной частью религиозного календаря Нигерии.
️ Нигерия, самая густонаселенная страна Африки, является домом для большого христианского населения, особенно на юге страны. Паломничества широко считаются духовно значимыми, многие годами копят на поездку. Пасха, которая наступит через месяц, является одним из самых популярных времен для христиан, чтобы посетить Израиль и Западный берег.
️ Многие нигерийские мусульмане, пытающиеся добраться до священного города Мекки в Саудовской Аравии для умры, также известной как "малое" паломничество, также пострадали от отмены рейсов в регион. В отличие от хаджа, который имеет фиксированные даты раз в году, умру можно совершить в любое время, и она включает более короткий набор религиозных обрядов.
️ Альхаджи Захараддин Абубакар - один из тех, кто застрял в северном нигерийском городе Кано после покупки авиабилетов и бронирования жилья в Мекке. Он рассказал BBC Hausa: "Я тоже хочу быть там, но сейчас не могу. Я все еще надеюсь".
️ Глава туристического агентства Murna в штате Кано Альхаджи Муса Рабиу Мухаммед сообщил BBC: "Некоторые из наших людей уже сели в самолеты, готовые к взлету, но их пришлось высадить, и теперь они дома". Дополнительные репортажи от Бадамиси Мухтара и Макуочи Окафора.