️ Afinadagi apellyatsiya sudi 2020-yilda neo-natsist Oltin Tong partiyasiga aloqador 42 kishiga nisbatan qo‘yilgan ayblovlarni tasdiqladi. Sud asoschisi Nikos Mixalolyakos va partiyaning olti nafar yetakchi amaldorini “siyosiy partiya ko‘rinishidagi jinoyatchilik tashkilotiga a’zolik va uni boshqarish”da aybladi.
️ Yana 24 kishi, jumladan 11 nafar sobiq deputat, ushbu tashkilotga qo‘shilganlikda ayblangan. Sud, shuningdek, 2013-yilda chap qanot musiqachi va faol Pavlos Fissasning o‘ldirilishi hamda Afinada bir guruh misrlik baliqchilarga nisbatan qilingan shafqatsiz hujum uchun ayblovlarni ham qo‘llab-quvvatladi. Ayblanuvchilar 15 yilgacha qamoq jazosiga hukm qilinishi mumkin, ammo apellyatsiyada ishtirok etgan 42 kishidan faqat ikkitasi sud zalida edi.
️ Sud binosi tashqarisida 200 dan ortiq odam to‘planishib, ayblov hukmlarini olqishladi. Apellyatsiya jarayoni 2022-yilda boshlangan va o‘tgan yil dekabr oyida prokuror Kiryaki Stefanatu suddan dastlabki ayblov hukmlarini tasdiqlashni so‘ragan edi. Uning so‘zlariga ko‘ra, Oltin Tong “natsist mafkurasi haqiqiy farzandi bo‘lib, ularning harakatlari shu bilan motivlangan”.
️ Oltin Tong 2012-yilda, Gretsiyaning iqtisodiy inqirozi cho‘qqisida, saylovda uchinchi o‘rinni egallab, parlamentga 18 deputat bilan kirgan. Partiya korrupsiya va an’anaviy siyosiy partiyalarning noto‘g‘ri boshqaruvi, shuningdek, xalqaro kreditorlar tomonidan majburiy qilingan qat’iy tejash choralari va Evropa Ittifoqiga immigratsiya oqimining oshishi natijasida kuchaygan norozilikdan foydalangan.
️ 2013-yilda deputat Ilias Panagiotaros BBCga bergan intervyusida Gretsiya jamiyati “yangi turdagi fuqarolar urushi uchun tayyor” ekanligini aytgan edi. Fissasning o‘ldirilishidan so‘ng partiyaning obro‘si tez pasayib ketdi, bu voqea uchun 22 nafar a’zo, jumladan olti deputat va partiya rahbari Mixalolyakos hibsga olingan. Mixalolyakos o‘z partiyasi “siyosiy mas’uliyatni” qabul qilishini, lekin “jinoyat mas’uliyatini” rad etishini bildirgan.
️ Oltin Tong tarafdori Yorgos Rupakias Fissasni o‘ldirganini tan olgan va hozirda qamoqda bo‘lgan kam sonli partiya a’zolaridan biridir. Sud uning qotillik ayblovini tasdiqlagan va shuningdek, uni jinoyatchilik tashkilotiga a’zolikda ayblagan. Holokostni inkor etuvchi Mixalolyakos 2025-yil sentyabr oyida sog‘lig‘i sababli qamoqdan ozod qilingan, bu uning 13 yillik jazosining yarmidan ham kamroq muddati edi. Fissas oilasining advokatlari bu qarorni “janjalli” deb atashgan.
️ Oltin Tong 2019-yildan beri parlamentga hech qanday deputat saylay olmagan. So‘nggi paytlarda “Spartaliklar” deb nomlangan o‘ng qanot partiyasi paydo bo‘ldi. Hozirda qamoqda bo‘lgan sobiq Oltin Tong matbuot kotibi Ilias Kasidiaris ushbu partiyani qo‘llab-quvvatlagan, ular hozirda Gretsiya parlamentida ikkita o‘rinni egallamoqda.

️ Апелляционный суд в Афинах подтвердил обвинительные приговоры 2020 года в отношении 42 подсудимых, связанных с неонацистской партией «Золотая Заря». Основатель Никос Михалолиакос и шесть других ведущих функционеров партии были признаны виновными в «принадлежности и руководстве преступной организацией» под видом политической партии.
️ Ещё 24 подсудимых, включая 11 бывших депутатов, были признаны виновными в участии в этой организации. Суд также поддержал обвинения по делу об убийстве в 2013 году левого музыканта и активиста Павлоса Фиссаса и жестоком избиении группы египетских рыбаков в Афинах. Подсудимым грозят сроки лишения свободы до 15 лет, хотя только двое из 42 участников апелляции присутствовали в зале суда для оглашения вердикта.
️ Более 200 человек собрались у здания суда и приветствовали обвинительные приговоры. Апелляционный процесс начался в 2022 году, и в декабре прошлого года прокурор Кириаки Стефанату призвала суд поддержать первоначальные обвинительные вердикты. По её словам, «Золотая Заря» является «подлинным детищем нацистской идеологии, и это мотивация их действий».
️ «Золотая Заря» вошла в греческий парламент в 2012 году на пике экономического кризиса в Греции, заняв третье место на выборах с 18 избранными депутатами. Партия воспользовалась растущим общественным недовольством, вызванным коррупцией и некомпетентным управлением со стороны традиционных политических партий, а также жёсткими мерами экономии, навязанными международными кредиторами, и ростом иммиграции в Европейский союз.
️ В 2013 году депутат Илиас Панагиотарос заявил в интервью BBC, что греческое общество «готово... [к] новому типу гражданской войны. С одной стороны будут националисты, такие как мы, и греки, которые хотят, чтобы наша страна была такой, как раньше. С другой — нелегальные иммигранты и анархисты». Популярность «Золотой Зари» быстро снизилась после убийства Фиссаса, по которому были арестованы около 22 членов партии, включая шестерых депутатов и лидера партии Михалолиакоса.
️ Михалолиакос заявил, что его партия принимает «политическую ответственность» за убийство, но отвергает «уголовную ответственность». Сторонник «Золотой Зари» Йоргос Рупакиас признался в убийстве Фиссаса и является одним из немногих членов партии, находящихся в настоящее время в тюрьме. Суд подтвердил его обвинительный приговор за убийство, а также признал его виновным в членстве в преступной организации.
️ Отрицающий Холокост Михалолиакос был освобождён из тюрьмы по состоянию здоровья в сентябре 2025 года, отбыв менее половины своего 13-летнего срока. Адвокаты семьи Фиссаса назвали это решение «скандальным». С 2019 года «Золотая Заря» не смогла провести ни одного депутата в парламент.
️ С тех пор появилась ультраправая партия «Спартанцы». Находящийся в настоящее время под стражей бывший пресс-секретарь «Золотой Зари» Илиас Касидиарис поддержал «Спартанцев», которые сейчас имеют два места в греческом парламенте.