O‘zbekistonning tog‘ oldi va tog‘li hududlarida 8-maydan 12-maygacha kuchli yomg‘irlar kutilmoqda. Bu haqda O‘zgidromet xabar berdi.
Xususan, Qashqadaryo, Surxondaryo, Samarqand, Navoiy, Jizzax, Toshkent, Namangan, Farg‘ona va Andijon viloyatlarida sel va suv toshqini xavfi yuqori. Mutaxassislar o‘nlab tumanlarni sanab o‘tgan.
Aholi, sayyohlar va haydovchilar ehtiyot choralarini ko‘rishga chaqirilgan. Tog‘ oldi va tog‘li hududlarda yashovchi fuqarolarga alohida ogohlantirish berilgan.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq Toshkent hokimligi “Chorsu” metro bekati suv ostida qolishiga irrigatsiya-drenaj tizimidagi jiddiy nosozliklar sabab bo‘lganini ma’lum qilgan edi. Hokimlik yangi liniyalar qurilishini e’lon qilgan.

С 8 по 12 мая в предгорных и горных районах девяти областей Узбекистана ожидаются сильные дожди, сообщает Узгидромет. Возможны селе-паводковые явления и подтопления территорий.
Под угрозой находятся Кашкадарьинская, Сурхандарьинская, Самаркандская, Навоийская, Джизакская, Ташкентская, Наманганская, Ферганская и Андижанская области. Ведомство перечислило десятки районов, где возможен сход селей и скопление дождевой воды.
Граждан, проживающих в предгорных и горных районах, отдыхающих и водителей призвали соблюдать меры предосторожности.
Ранее в хокимияте Ташкента назвали причины подтопления станции метро «Чорсу». Отмечается, что это произошло из-за критических нарушений в работе ирригационно-дренажной системы. Власти анонсировали строительство новых линий.