Rossiya poytaxti Moskvada yillik G‘alaba kuni harbiy paradi boshlandi. Tadbir Ikkinchi jahon urushida fashistlar Germaniyasini mag‘lub etishga bag‘ishlangan bo‘lib, bu yil xavfsizlik sababli qisqartirilgan formatda o‘tkazilmoqda.
Parad mahalliy vaqt bilan soat 10:00 da Qizil Maydonda Rossiya bayrog‘ini ko‘targan harbiy kolonna bilan boshlandi. Prezident Vladimir Putin nutq so‘zlashi kutilayotgan tadbirda xavfsizlik choralari kuchaytirilgan.
Putin, 25 yildan ortiq hokimiyatda bo‘lib, G‘alaba kunidan muntazam ravishda mamlakat harbiy qudratini namoyish etish va Ukrainadagi urushga qo‘llab-quvvatlashni kuchaytirish uchun foydalanadi. Biroq bu yil, deyarli 20 yil ichida birinchi marta, parad tanklar, raketalar va boshqa og‘ir qurollarsiz o‘tmoqda, faqat an’anaviy qiruvchi samolyotlar parvozidan tashqari.
Rasmiylar formatning keskin o‘zgarishini “joriy operativ vaziyat” bilan izohlab, Ukraina hujumlari xavfiga ishora qildi. Kreml matbuot kotibi Dmitriy Peskov hukumat “qo‘shimcha xavfsizlik choralari” ko‘rganini aytdi.
AQSh prezidenti Donald Trump juma kuni Rossiya va Ukraina uning talabiga binoan shanbadan dushanbagacha o‘t ochishni to‘xtatish va mahbuslar almashinuviga kelishganini e’lon qildi. Tramp bu tanaffusni urushning “oxiri boshlanishi” deb atadi.
Zelenskiy, avvalroq Rossiya hukumati “9-may kuni Qizil Maydon ustida dronlar g‘uvillashidan qo‘rqadi” degan edi, Tramp bayonotiga javoban Rossiyaga G‘alaba kunini nishonlashga ruxsat beruvchi farmon chiqardi va Qizil Maydonni Ukraina zarbalari uchun vaqtincha yopiq deb e’lon qildi.
Peskov Zelenskiyning farmonini “ahmoqona hazil” deb rad etdi. “G‘alaba kunimiz bilan faxrlanish uchun hech kimning ruxsatiga muhtoj emasmiz”, dedi Peskov jurnalistlarga.
Rossiya hukumati, agar Ukraina shanba kungi bayramlarni buzishga urinsa, “Kiyev markaziga ommaviy raketa zarbasi” berilishi haqida ogohlantirdi.
G‘alaba kuni Belarus va Qozog‘iston kabi boshqa sobiq Sovet davlatlarida ham nishonlanadi. Sovet Ittifoqi 1941-45 yillarda 27 million kishini yo‘qotgan, bu milliy psixologiyada chuqur iz qoldirgan va kommunistik davrdagi mamlakatning bo‘linuvchi tarixida kamdan-kam uchraydigan konsensus nuqtasi bo‘lib qolmoqda.

В Москве начался ежегодный военный парад в честь Дня Победы, посвященный разгрому нацистской Германии во Второй мировой войне. В этом году из соображений безопасности мероприятие проводится в сокращенном формате.
Парад начался около 10:00 по местному времени на Красной площади с воинского формирования, несущего российский флаг. Усилены меры безопасности, так как ожидается выступление президента Владимира Путина.
Путин, находящийся у власти более четверти века, регулярно использует День Победы для демонстрации военной мощи страны и укрепления поддержки своей войны в Украине, которая идет уже пятый год. Однако в этом году, впервые почти за 20 лет, парад проходит без танков, ракет и другой тяжелой техники, за исключением традиционного пролета боевых самолетов.
Чиновники объяснили резкое изменение формата «текущей оперативной обстановкой», указав на угрозу украинских атак. Пресс-секретарь Кремля Дмитрий Песков заявил, что власти приняли «дополнительные меры безопасности».
Президент США Дональд Трамп в пятницу объявил, что Россия и Украина согласились на его просьбу о прекращении огня с субботы по понедельник и обмене пленными, назвав эту паузу возможным «началом конца» войны.
Зеленский, ранее заявлявший, что российские власти «боятся, что дроны могут жужжать над Красной площадью» 9 мая, в ответ на заявление Трампа издал указ, разрешающий России праздновать День Победы в субботу, объявив Красную площадь временно закрытой для украинских ударов.
Песков отмахнулся от указа Зеленского как от «глупой шутки». «Нам не нужно ничье разрешение, чтобы гордиться нашим Днем Победы», — сказал Песков журналистам.
Российские власти предупредили, что если Украина попытается сорвать субботние торжества, Россия нанесет «массированный ракетный удар по центру Киева».
День Победы также отмечается в других бывших советских республиках, таких как Беларусь и Казахстан. Советский Союз потерял 27 миллионов человек в 1941-45 годах в том, что он называет Великой Отечественной войной, — огромная жертва, оставившая глубокий шрам в национальной психике и остающаяся редкой точкой консенсуса в разделенной истории страны при коммунистическом правлении.