Ispaniyaning Tenerife oroli aholisi MV Hondius kruiz kemasining yaqinlashib kelayotganiga aralash his-tuyg'ular bilan, ba'zida esa g'azab bilan qaramoqda. Kemada hantavirus epidemiyasi aniqlangan va Ispaniya hukumati Jahon sog'liqni saqlash tashkiloti (JSST) bilan kelishib, yo'lovchilarni ushbu hafta oxirida orolga tushirishga ruxsat bergan.
Juma kuni Tenerife port ishchilari Santa-Krusdagi Kanar orollari parlamenti binosi oldida yig'ilib, kemaning kelishi ular uchun sog'liq xavfi tug'dirishi mumkinligi haqida xavotir bildirdi. Ular hushtak chalib, vuvuzelalar chaldi va plakatlar ko'tardi. Mahalliy port ishchilari kasaba uyushmasi vakili Joana Batista: "Biz infektsiyalangan kema yaqinlashayotganda maxsus xavfsizlik choralarisiz ishlashga ruxsat berilishidan norozimiz", dedi.
Ba'zi ishchilar talablari qondirilmasa, kruiz kemasining kelishiga to'sqinlik qilish bilan tahdid qilmoqda. Batista: "Agar kema bu yerda to'xtasa, zarur choralar ko'rilgan holda to'xtasin. Mahalliy aholiga bu ularga qanday ta'sir qilishi, yo'lovchilar qanday tashilishi haqida aytilishi kerak", dedi.
Namoyishni kuzatgan ovqatlanish mutaxassisi Mariya de la Luz Sedeno noroziliklarni qo'llab-quvvatladi va g'azabini yashira olmadi. U Kanar orollari aholisi doimo muammolarga duch kelayotganini, jumladan Shimoliy va G'arbiy Afrikadan minglab hujjatsiz muhojirlarning kelishini eslatdi. Ba'zi orol aholisi muhojirlarni qabul qilishdan faxrlansa, boshqalar uchun bu umidsizlik manbai.
Nodavlat tashkilot Caminando Fronteras ma'lumotlariga ko'ra, 2025-yilda Kanar orollariga yetib borishga urinishda 3000 dan ortiq kishi halok bo'lgan. Rim papasi Leo iyun oyida tashrif buyurib, muhojirlar va ularga yordam beruvchi tashkilotlar bilan uchrashishi kutilmoqda.
Ispaniya hukumati kemaning to'g'ridan-to'g'ri Tenerifega to'xtamasligini, balki dengizda langar tashlab, yo'lovchilar turar joylardan uzoqda joylashgan Granadilla sanoat portiga olib ketilishini ma'lum qildi. Yetib kelgach, ular repatriatsiya qilinadi yoki 14 ispaniyalik yo'lovchi Madridga karantinga olib ketiladi. Rasmiylar yo'lovchilar va mahalliy aholi o'rtasida hech qanday aloqa bo'lmasligini ta'kidlamoqda.
Ba'zi orol aholisi hukumatning harakatlarini ma'qulladi. Pensioner Marialaina Retina Fernandes: "Endi men biroz tinchlandim, chunki ko'proq ma'lumot bor. Bu ideal emas, ammo rasmiylar hech kim yuqtirmasligi uchun hamma narsani qilishlariga umid qilamiz", dedi.
O'ta o'ng Vox partiyasi bu masaladan noqonuniy muhojirlar kelishi bilan taqqoslab, siyosiy foyda olishga urinmoqda. JSST va Ispaniya hukumati vaziyatni Covid pandemiyasi bilan solishtirishni rad etmoqda, biroq ko'plab orol aholisi uchun kruiz kemasi Covidning dastlabki kunlarini eslatadi: La Gomerada birinchi nemis sayyohi aniqlangan va Tenerifedagi mehmonxonada 1000 ga yaqin mehmon va xodim karantinga olingan.

Жители испанского острова Тенерифе с неопределенностью, а в некоторых случаях и с гневом ожидают прибытия круизного лайнера MV Hondius. На судне вспыхнула эпидемия хантавируса, и правительство Испании по согласованию с Всемирной организацией здравоохранения (ВОЗ) разрешило высадку пассажиров в эти выходные. Судно прибывает из Кабо-Верде, откуда трое человек были эвакуированы из-за болезни.
В пятницу портовые рабочие Тенерифе собрались у здания парламента Канарских островов в Санта-Крус, чтобы выразить обеспокоенность тем, что прибытие судна может создать риск для их здоровья. Они свистели, дули в вувузелы и размахивали плакатами. Хоана Батиста, представительница местного профсоюза портовых рабочих, заявила: «Мы недовольны тем, что нам приходится работать в порту без специальных мер безопасности, когда приближается зараженное судно».
Некоторые рабочие пригрозили заблокировать прибытие круизного лайнера, если их требования не будут выполнены. Батиста добавила: «Если судно остановится здесь, пусть это будет с необходимыми мерами. Местные жители должны знать, как это повлияет на них и как будут перевозиться пассажиры».
Наблюдавшая за протестом диетолог Мария де ла Лус Седеньо поддержала требования демонстрантов и едва сдерживала гнев. Она упомянула, что жители Канарских островов постоянно сталкиваются с проблемами, включая прибытие тысяч нелегальных мигрантов из Северной и Западной Африки. Для одних островитян прием мигрантов — предмет гордости, для других — источник разочарования.
По данным НПО Caminando Fronteras, в 2025 году более 3000 человек погибли при попытке достичь Канарских островов. Ожидается, что Папа Лев посетит острова в июне и встретится с мигрантами и организациями, оказывающими им помощь.
Правительство Испании заявило, что судно не будет швартоваться непосредственно у Тенерифе, а встанет на якорь в море, и пассажиров доставят в промышленный порт Гранадилья, расположенный вдали от жилых районов. После прибытия их репатриируют, а 14 испанских пассажиров отправят на карантин в Мадрид. Власти настаивают, что контакта между пассажирами и местными жителями не будет.
Некоторые островитяне одобрили действия правительства. Пенсионерка Мариалайна Ретина Фернандес сказала: «Теперь я немного спокойнее, потому что появилось больше информации. Это не идеально, но будем надеяться, что власти сделают все возможное, чтобы никто не заразился».
Ультраправая партия Vox пытается использовать эту ситуацию в своих целях, проводя параллели с прибытием нелегальных мигрантов. ВОЗ и правительство Испании отрицают эпидемиологические параллели с пандемией COVID-19, однако для многих островитян круизное судно напоминает о первых днях пандемии: немецкий турист на Ла-Гомере стал первым выявленным случаем в Испании, после чего около 1000 гостей и сотрудников были изолированы в отеле на Тенерифе.