Dunyo bo'ylab minglab maktab va universitetlar tomonidan foydalaniladigan ta'lim platformasi Canvas xalqaro kiberhujumdan so'ng qisman tiklangan. Hujum talabalar yakuniy imtihonlarga tayyorgarlik ko'rayotgan bir paytda yuz berdi.
ShinyHunters nomli xakerlik guruhi Instructure kompaniyasi tomonidan yaratilgan Canvas platformasiga hujum qilganliklarini da'vo qilmoqda. Guruh 3,5 terabayt ma'lumotni, jumladan ismlar, elektron pochta manzillari, talaba ID raqamlari va shaxsiy xabarlarni o'g'irlaganini bildirgan.
Xakerlar 12-maygacha to'lov talab qilgan va agar to'lanmasa, ma'lumotlarni oshkor qilish bilan tahdid qilgan. Instructure veb-sayti shanba kuni Canvas ko'pchilik foydalanuvchilar uchun mavjudligini va hech qanday hodisa qayd etilmaganligini ma'lum qildi. To'lov amalga oshirilganmi yoki yo'qmi noma'lum.
Sidney universiteti Canvas tiklanganini, ammo xodimlar va talabalar uchun hali ochiq emasligini, chunki tekshiruvlar davom etayotganini xabar qildi. Kanadaning Alberta universiteti esa Canvas qisman tiklanganini, lekin funksionallik cheklanganligini ta'kidladi.
Hujumdan ta'sirlangan davlatlar qatorida AQSh, Niderlandiya, Shvetsiya, Avstraliya va Buyuk Britaniya bor. Canvas ma'lumotlariga ko'ra, tizimdan dunyo bo'ylab 30 millionga yaqin kishi foydalanadi. Hujum 9000 ga yaqin ta'lim muassasasiga qaratilgan.
AQSh Federal Qidiruv Byurosi (FQB) juma kuni ta'lim tizimiga ta'sir qilgan xizmat uzilishidan xabardor ekanligini, ammo Canvas nomini tilga olmagan holda ma'lum qildi. Al Jazeera muxbiri Fil Lavellning ta'kidlashicha, hujum eng noqulay vaqtda, ko'plab maktablarda imtihon mavsumi qizg'in pallada sodir bo'lgan.
Penn State, Garvard, Illinoys, Kolumbiya va Jorjtaun kabi nufuzli universitetlar imtihon muddatlarini uzaytirish yoki o'zgartirishga majbur bo'lgan. Garvard Crimson talabalar gazetasi payshanbadan beri platformaga kira olmaganini, Kembrij universiteti esa juma kuni Canvasga kirishni vaqtincha to'xtatganini bildirdi.
Reuters agentligi xabariga ko'ra, 5-may kuni guruh Instructure bilan muzokaralar olib borilmaganini va talab qilingan to'lov kutilganidan past ekanligini bildirgan. ShinyHunters 2019-yilda tashkil etilgan xalqaro kiberjinoyat sindikati bo'lib, ilgari Rockstar Games kabi yirik kompaniyalarga hujum qilgan.

Образовательная платформа Canvas, используемая тысячами школ и университетов по всему миру, была частично восстановлена после международной кибератаки, вызвавшей серьезные проблемы в период подготовки студентов к выпускным экзаменам.
Хакерская группа ShinyHunters взяла на себя ответственность за атаку на веб-платформу Canvas, созданную технологической компанией Instructure. Группа заявила, что похитила 3,5 терабайта данных, включая имена, адреса электронной почты, идентификационные номера студентов и личные сообщения.
Хакеры пригрозили опубликовать данные, если выкуп не будет выплачен к 12 мая. На сайте Instructure в субботу сообщалось, что Canvas «доступен для большинства пользователей», а инцидентов не зафиксировано. Неясно, был ли выплачен выкуп.
Сиднейский университет сообщил в субботу, что Canvas восстановлен, но еще не доступен для сотрудников и студентов, так как требуются проверки. Университет Альберты в Канаде заявил, что Canvas частично восстановлен с «ограниченной функциональностью».
Среди пострадавших стран — США, Нидерланды, Швеция, Австралия и Великобритания. По данным Canvas, системой пользуются около 30 миллионов человек по всему миру. Атака затронула почти 9000 учебных заведений.
Федеральное бюро расследований США (ФБР) в пятницу заявило, что «осведомлено о сбое в работе», затронувшем образовательную систему, не называя Canvas. Корреспондент Al Jazeera во Флориде Фил Лавелл отметил, что атака произошла «в самое неподходящее время», так как многие школы США находятся в разгаре экзаменационного сезона.
Такие учреждения, как Пенсильванский университет, Гарвард, Иллинойс, Колумбия и Джорджтаун, вынуждены продлевать или изменять сроки экзаменов. Студенческая газета Harvard Crimson сообщила, что не может получить доступ к платформе с четверга, а Кембриджский университет также «временно приостановил доступ» к Canvas в пятницу.
По данным Reuters, 5 мая группа опубликовала сообщение о том, что Instructure «даже не потрудилась поговорить с ними», чтобы предотвратить утечку данных, и что их требование «было не таким высоким, как можно подумать». ShinyHunters — международный киберпреступный синдикат, основанный в 2019 году, ранее атаковавший Rockstar Games.