Janubiy Atlantikadagi Muqaddas Yelena orolida hantavirus aniqlangan kruiz kemasidan tushgan o‘nlab odamlarni kuzatish uchun sog‘liqni saqlash organlari poyga qilmoqda.
Gollandiyaning MV Hondius kemasi operatorining ma’lum qilishicha, 24 aprel kuni kamida 12 turli millat vakillaridan iborat 29 yo‘lovchi kemani tark etgan. Gollandiya hukumati esa bu raqamni 40 deb ko‘rsatgan.
Ular orasida keyinchalik Janubiy Afrikada vafot etgan 69 yoshli gollandiyalik ayol ham bor edi. Yana ikki kishi kemada vafot etgan, ularning o‘limi hozirda tekshirilmoqda. Kema bir oy oldin Argentina janubidan jo‘nagan edi.
Payshanba kuni Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) hantavirusga shubha qilingan sakkiz holatdan beshtasi tasdiqlanganini ma’lum qildi. Biroq, JSST bu jiddiy bo‘lsa-da, “jamoat salomatligi uchun xavfni past” deb baholadi.
Gollandiya hukumati, shuningdek, hantavirus tashxisi qo‘yilgan Shveytsariya fuqarosi ham Britaniyaning chet el hududidagi kruizni tark etganlar qatorida bo‘lganini aytdi.
Yana uch kishi – britaniyalik, gollandiyalik va nemis fuqarolari – chorshanba kuni kemadan evakuatsiya qilingan. Britaniyalik 56 yoshli Martin Ansti barqaror ahvolda ekani aytilgan.
Oceanwide Expeditions kompaniyasi 24 aprel kuni 30 kishi, jumladan, vafot etgan mehmonlardan birining jasadi tushirilganini ma’lum qildi. Bu yetti britaniyalik va olti amerikalikni, shuningdek, Kanada, Germaniya, Singapur, Turkiya va Shveytsariyadan kelgan mehmonlarni o‘z ichiga olgan.
Kompaniya hantavirusning birinchi tasdiqlangan holati 4 maygacha xabar qilinmaganini va kemani tark etgan barcha mehmonlar bilan bog‘langanini qo‘shimcha qildi.
JSST Bosh direktori doktor Tedros Gebreyesus matbuot anjumanida birinchi ikki holat “kemiruvchilar turi mavjud bo‘lgan joylarga tashrif buyurishni o‘z ichiga olgan qushlarni kuzatish safari davomida Argentina, Chili va Urugvay orqali sayohat qilganini” aytdi.
U kasallikning inkubatsiya davri olti haftagacha bo‘lishi mumkinligini hisobga olib, qo‘shimcha holatlar paydo bo‘lishi mumkinligini ta’kidladi.
Gollandiya hukumati kemaning Kabo-Verde yo‘lida Muqaddas Yelena orolida to‘xtaganini aytdi. 69 yoshli gollandiyalik ayol 24 aprel kuni kruizni tark etib, Janubiy Afrikaga sayohat qilgan va ikki kundan keyin vafot etgan.
Uning eri 11 aprel kuni kemada vafot etgan, ammo hantavirus bilan bog‘liq emas. Gollandiya hukumati ayol o‘limidan oldin KLM reysiga chiqqanini, biroq kasal bo‘lib qolganini ma’lum qildi.
Niderlandiya Milliy sog‘liqni saqlash va atrof-muhit instituti ushbu reys yo‘lovchilariga xat yuborib, “kuzatuv uchun mavjud” bo‘lishlarini so‘ragan.
Gollandiya ommaviy axborot vositalari payshanba kuni vafot etgan ayol bilan aloqada bo‘lgan KLM styuardessasi Amsterdamdagi kasalxonaga hantavirus alomatlari bilan yotqizilgani haqida xabar berdi.
Uchinchi o‘lim – nemis ayolining – ham tasdiqlanmagan. Uning jasadi kemada qolmoqda.
Singapur Yuqumli kasalliklar agentligi Muqaddas Yelena orolida kemani tark etgan ikki erkakni izolyatsiya qilayotgani va tekshirayotgani ma’lum qildi. Ular vafot etgan 69 yoshli ayol bilan bir xil reysda bo‘lgan.
AQShning Jorjiya va Arizona shtatlari kemani tark etgan uch yo‘lovchini kuzatayotganini tasdiqladi. Hech kimda alomatlar yo‘q.
Tristan da Kunya mahalliy hukumati “Buyuk Britaniya sog‘liqni saqlash xavfsizligi agentligi (UKHSA) va boshqa xalqaro hamkorlar bilan vaziyatni baholash va boshqarish uchun yaqindan ishlamoqda” dedi.
Argentina sog‘liqni saqlash vazirligi kema 1 aprel kuni jo‘nagan Ushuaya shahridagi kemiruvchilarni tekshirishni boshlaganini ma’lum qildi.

Органы здравоохранения спешно разыскивают десятки человек, сошедших с круизного лайнера, зараженного хантавирусом, на острове Святой Елены в Южной Атлантике.
Оператор голландского судна MV Hondius сообщил, что 29 пассажиров как минимум 12 национальностей покинули лайнер 24 апреля. Правительство Нидерландов назвало другую цифру — 40.
Среди них была 69-летняя голландка, впоследствии скончавшаяся в ЮАР. Еще два человека умерли на борту, их смерти расследуются. Судно отправилось из южной Аргентины месяц назад.
В четверг Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) сообщила, что пять из восьми подозрительных случаев хантавируса подтверждены. Однако ВОЗ оценила риск для общественного здоровья как низкий.
Правительство Нидерландов также сообщило, что гражданин Швейцарии, у которого диагностирован хантавирус, также был среди покинувших круиз на британской заморской территории.
Еще три человека — граждане Великобритании, Нидерландов и Германии — были эвакуированы с судна в среду. 56-летний британец Мартин Ансти находится в стабильном состоянии.
Oceanwide Expeditions сообщила, что 30 человек, включая тело одного из умерших гостей, сошли на берег 24 апреля. Среди них были семеро британцев, шестеро американцев, а также гости из Канады, Германии, Сингапура, Турции и Швейцарии.
Компания добавила, что первый подтвержденный случай хантавируса был зарегистрирован только 4 мая, и все гости, покинувшие судно, были ею уведомлены.
Генеральный директор ВОЗ д-р Тедрос Гебрейесус на пресс-конференции заявил, что первые два случая «путешествовали через Аргентину, Чили и Уругвай в рамках орнитологической экскурсии, которая включала посещение мест, где обитает вид крыс, известный как переносчик вируса».
Он отметил, что инкубационный период болезни может достигать шести недель, поэтому возможны новые случаи.
Правительство Нидерландов сообщило, что судно остановилось на острове Святой Елены на пути к Кабо-Верде. 69-летняя голландка покинула круиз 24 апреля, отправилась в ЮАР и умерла через два дня.
Ее муж умер на борту 11 апреля, но его случай не связан с хантавирусом. Перед смертью женщина села на рейс KLM из Йоханнесбурга в Нидерланды, но заболела до вылета.
Национальный институт общественного здоровья и окружающей среды Нидерландов направит письма пассажирам этого рейса с просьбой оставаться «доступными для наблюдения».
Нидерландские СМИ сообщили, что стюардесса KLM, контактировавшая с умершей, госпитализирована в Амстердаме с симптомами хантавируса.
Третий погибший — гражданка Германии — также не подтвержден. Ее тело остается на судне.
Агентство по инфекционным заболеваниям Сингапура изолирует и тестирует двух мужчин, сошедших с судна на острове Святой Елены. Они летели тем же рейсом, что и умершая 69-летняя женщина.
Штаты Джорджия и Аризона подтвердили, что наблюдают за тремя пассажирами, вернувшимися в США. Симптомов нет.
Местное правительство Тристан-да-Кунья заявило, что «тесно сотрудничает с Агентством по безопасности здравоохранения Великобритании (UKHSA) и другими международными партнерами для оценки и управления ситуацией».
Министерство здравоохранения Аргентины начало тестирование грызунов в городе Ушуайя, откуда судно отправилось 1 апреля.