Toshkent shahar hokimligi poytaxtning markaziy qismini, xususan, “Brodvey” nomi bilan tanilgan Sayilgoh ko‘chasi va unga tutash hududlarni kompleks rivojlantirish rejalarini e’lon qildi. Loyiha piyodalar infratuzilmasi, sayr qilish zonalari, yashil maydonlar va xavfsiz jamoat joylarini yaxshilashga qaratilgan.
Reja doirasida Sayilgoh ko‘chasi, unga tutash xiyobon, yashil zonalar va piyodalar o‘tish yo‘laklari qamrab olinadi. Shahar infratuzilmasi elementlari – yoritish, sug‘orish va xavfsizlik tizimlari ham yangilanadi. Hokimlik loyiha “Yagona dizayn kod va hududni kompleks rivojlantirish tamoyillariga asoslangan”ligini ta’kidlab, tayyorgarlik jarayonida aholi va professional hamjamiyat takliflari o‘rganilishini ma’lum qildi.
“Hudud ochiq shahar muhiti xususiyatini saqlab qoladi. Ko‘cha rassomlari va ijodiy jamoatchilik vakillari ushbu makonning bir qismi bo‘lib qolaveradi. Loyihaning vazifasi jonli shahar faolligini yo‘qotish emas, balki uni tartibga solish, muhitni qulay, hammabop va xavfsiz qilishdir”, – deya qo‘shimcha qildi ma’muriyat.
Loyiha doirasida mavjud daraxtlar tekshiruvdan o‘tkazilib, mutaxassislar nazoratida saqlanadi. Shuningdek, kamida 1000 tup yangi daraxt, buta va manzarali o‘simliklar ekish rejalashtirilgan. “Brodvey” va xiyobonni “zebra” o‘rniga qurilgan ikkita yerosti o‘tish yo‘lagi ajratib turadi.
Eslatib o‘tamiz, mart-aprel oylarida Sayilgoh ko‘chasi boshlanadigan Amir Temur xiyoboni rekonstruksiya qilingan edi. Biroq xiyobon Brodvey va uning atrofidagi trotuarlardan yerosti o‘tish yo‘llari bilan ajratib qo‘yilgan. Gazeta shahar markazini haqiqatda piyodalarga mo‘ljallangan hududga aylantirish uchun qulay va xavfsiz (qisqa va svetoforli) yerusti o‘tish yo‘laklarini qaytarishga hokimlikni chaqirgan edi.

Хокимият Ташкента объявил о планах комплексного развития центральной части города, в частности, улицы Сайилгох, известной как «Бродвей», и прилегающих к ней территорий. Проект направлен на улучшение пешеходной инфраструктуры, прогулочных зон, зеленых насаждений и создание безопасных общественных пространств.
План охватывает улицу Сайилгох, прилегающий бульвар, зеленые зоны и пешеходные переходы. Также будут обновлены элементы городской инфраструктуры – освещение, орошение и системы безопасности. Хокимият подчеркнул, что проект основан на «Едином дизайн-коде и принципах комплексного развития территории», и в процессе подготовки будут изучены предложения жителей и профессионального сообщества.
«Территория сохранит характер открытой городской среды. Уличные художники и представители творческих сообществ останутся частью этого пространства. Задача проекта – не потерять живую городскую активность, а упорядочить ее, сделать среду удобной, доступной и безопасной», – добавили в администрации.
В рамках проекта предусмотрено обследование существующих деревьев под контролем специалистов, а также посадка не менее 1000 новых деревьев, кустарников и декоративных растений. «Бродвей» и бульвар разделяют два подземных перехода, построенных вместо «зебры».
Напомним, в марте-апреле была проведена реконструкция сквера Амира Темура, откуда начинается улица Сайилгох. Однако сквер оказался отделен от «Бродвея» и прилегающих тротуаров подземными переходами. Ранее Gazeta призывала хокимият вернуть удобные и безопасные (короткие и со светофорами) наземные переходы, чтобы превратить центр города в действительно пешеходную зону.