2025-yilda Sidneydagi mashhur Bondi-Bich plyajida yahudiylarning Hanuka bayramida sodir etilgan ommaviy qotillik bo‘yicha 24 yoshli Naveed A.ga qarshi 19 ta qo‘shimcha ayblov ilgari surildi. Ushbu hujumda 15 kishi halok bo‘lgan edi.
Naveed A. avvalroq 59 ta ayblov bilan to‘qnash kelgan, jumladan, qotillikka urinish va terroristik harakat sodir etish. Yangi ayblovlar qatoriga 10 ta qasddan o‘ldirish maqsadida o‘q otish, o‘ldirish niyatida yaralash va 6 ta hibsga olishga qarshilik ko‘rsatish maqsadida qurol ishlatish kiradi.
Hujum Avstraliya tarixidagi eng yirik terroristik hujum va 30 yil ichidagi eng halokatli ommaviy qotillik sifatida baholanmoqda. Politsiya ma’lumotlariga ko‘ra, otishma “Islomiy Davlat (ID)” guruhidan ilhomlangan.
Qurbanlar orasida 87 yoshli Xolokostdan omon qolgan shaxs, hujumchilarga qarshi chiqqan er-xotin va 10 yoshli qizcha bor. Hujumchilar bir necha oy davomida hujumni puxta rejalashtirgan va qishloq joylarda o‘q otish mashg‘ulotlarini o‘tkazgan.
Naveed A. hozirda yuqori xavfsizlikdagi qamoqxonada saqlanmoqda va aybiga iqror bo‘lishi talab qilinmagan. Sud majlisi videokonferensiya orqali o‘tkazilishi kutilmoqda.

24-летнему мужчине, обвиняемому в совершении смертоносного массового расстрела во время еврейского праздника в 2025 году, предъявлены 19 дополнительных обвинений. Нападение произошло на культовом пляже Бонди-Бич в Сиднее.
Австралиец, обвиняемый в убийстве 15 человек в результате антисемитского расстрела на Бонди-Бич, столкнется с новыми обвинениями, сообщили судебные чиновники. Нaveed A. уже обвиняется по 59 пунктам, включая покушение на убийство и совершение теракта.
Судья огласил новые обвинения: 10 пунктов за стрельбу с намерением убить, нанесение ранений с намерением убить и 6 за стрельбу из огнестрельного оружия с намерением помешать аресту. Массовое убийство стало крупнейшим терактом в истории Австралии и самым смертоносным за три десятилетия.
По данным полиции, стрельба была вдохновлена группировкой «Исламское государство (ИГ)». Среди погибших — 87-летний переживший Холокост, пара, противостоявшая нападавшим, и 10-летняя девочка.
Документы полиции показывают, что отец и сын прошли «огневую подготовку» в сельской местности и тщательно планировали атаку в течение месяцев. Подозреваемые также записали видео в октябре, где критиковали «сионистов» на фоне флага ИГ.
Нaveed A. содержится в тюрьме строгого режима и еще не должен был давать показания. Ожидается, что он предстанет перед судом по видеосвязи.