Davlat xavfsizlik xizmati (DXX) Bosh prokuratura huzuridagi departament va Ichki ishlar vazirligi bilan hamkorlikda korrupsiyaga qarshi bir qator tezkor tadbirlar o‘tkazdi. Natijada bir necha mansabdor shaxslar pora olayotgan vaqtda qo‘lga olindi.
Xorazm viloyatida IIB Jamoat tartibini saqlash boshqarmasi kichik inspektori Xonqa tumanida yashovchi fuqaroning tanishini ichki ishlar tizimiga ishga joylashtirish evaziga 4500 dollar talab qilgan. U so‘ralgan pulning 1800 dollarini va 2,4 million so‘mini olayotgan vaqtida ashyoviy dalillar bilan ushlangan.
Toshkent viloyatida tuman Maktabgacha va maktab ta’limi bo‘limi metodisti xususiy oilaviy bog‘cha ochmoqchi bo‘lgan fuqaroga sanitariya talablariga moslik uchun 1,5 million so‘m, yong‘in xavfsizligi xulosasi uchun esa 200 dollar talab qilgan. Metodist pulni olayotganda ushlangan, keyingi tadbirda esa 200 dollarni undan qabul qilgan tuman Favqulodda vaziyatlar bo‘limi katta inspektori ham qo‘lga olingan.
Qoraqalpog‘istonning Chimboy tumanida yashovchi ayol Kegeyli tumanidagi fuqaroning yoshga doir nafaqasini rasmiylashtirishda ish stajini ko‘paytirib berishni va’da qilib, 7 million so‘m olayotgan vaqtida ushlangan. U bu ishni Kambag‘allikni qisqartirish va bandlik vazirligida mas’ul lavozimda ishlovchi o‘g‘li orqali hal qilmoqchi bo‘lgan.

Служба государственной безопасности (СГБ) совместно с Департаментом при Генеральной прокуратуре и Министерством внутренних дел провела ряд оперативных мероприятий по борьбе с коррупцией. В результате несколько должностных лиц были задержаны при получении взяток.
В Хорезмской области младший инспектор Управления охраны общественного порядка УВД пообещал жителю Ханкинского района трудоустроить его знакомого в систему МВД за 4500 долларов. Используя служебное положение, он требовал указанную сумму и был задержан с поличным при получении 1800 долларов и 2,4 млн сумов.
В Ташкентской области задержан методист районного отдела дошкольного и школьного образования. Он требовал от гражданина, желавшего открыть частный семейный детский сад, 1,5 млн сумов за санитарное заключение и 200 долларов за пожарную безопасность. Методист был задержан при получении денег, а затем в ходе дальнейших мероприятий задержан старший инспектор районного отдела по чрезвычайным ситуациям, получивший от методиста 200 долларов.
В Каракалпакстане, в Чимбайском районе, женщина пообещала жителю Кегейлийского района увеличить трудовой стаж для оформления пенсии по возрасту. Она была задержана сотрудниками СГБ при получении 7 млн сумов. Выяснилось, что она планировала решить вопрос через своего сына, занимающего ответственную должность в Министерстве занятости и сокращения бедности.