O‘zbekiston Prezidenti tomonidan sog‘liqni saqlash vazirligi rahbariyatida keng ko‘lamli kadr tayinlashlar to‘g‘risidagi qaror imzolandi. Hujjat vazir o‘rinbosarlari tarkibini yangilashni nazarda tutadi.
Sog‘liqni saqlash vazirining birinchi o‘rinbosari etib Otabek Sunnatovich Imomov tayinlandi. Vazirlikda muvofiqlik va ichki korrupsiyaga qarshi nazorat masalalari uchun endi Jaloliddin Sharafutdinovich Asomutdinov javobgar bo‘ladi. U Alisher Shukrullayevich Boboyevning o‘rnini egalladi, Boboyev esa boshqa ishga o‘tganligi munosabati bilan lavozimidan ozod etildi.
Shuningdek, vazirlikni Elvira Irkinovna Basitxonova tark etadi, u ilgari vazir o‘rinbosari lavozimida ishlagan. Yana bir rahbar Farxodjon Muhammadjonovich Toshpo‘latov ham lavozimidan ozod qilindi.
Vazir o‘rinbosari lavozimlariga Adxam Yusupovich Xudoyqulov va Sherzod Dilmurodovich Muhamedov tayinlandi.
Alohida e’tibor Ilhomjon O‘rinboy o‘g‘li Umurzoqovning Sog‘liqni saqlash vaziri o‘rinbosari etib tayinlanishiga qaratilmoqda. Ungacha u Iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari bo‘lib, Davlat-xususiy sheriklikni rivojlantirish departamentiga rahbarlik qilgan. Uning Sog‘liqni saqlash vazirligiga o‘tishi mamlakat tibbiy infratuzilmasida DXSh mexanizmlarini faol joriy etish zarurati bilan bog‘lanmoqda.
Eslatib o‘tamiz, avvalroq prezident farmoni bilan Eldor Adilov Sog‘liqni saqlash vaziri etib tayinlangan edi.

Президент Узбекистана подписал постановление о масштабных кадровых назначениях в руководстве министерства здравоохранения. Документ предусматривает обновление состава заместителей министра, направленное на укрепление ключевых направлений развития медицинской сферы.
Первым заместителем министра здравоохранения назначен Отабек Суннатович Имамов. За вопросы комплаенса и внутреннего антикоррупционного контроля в ведомстве теперь будет отвечать Жалолиддин Шарафутдинович Асамутдинов, занявший пост заместителя министра. Он сменил на этом посту Алишера Шукруллаевича Бобоева, который был освобожден от должности в связи с переходом на другую работу.
Также министерство покидает Эльмира Иркиновна Баситханова, ранее занимавшая пост заместителя министра. Еще одним руководителем, сменившим место работы, стал Фарходжон Мухаммаджонович Ташпулатов, освобожденный от должности.
На должности заместителей министра назначены Адхам Юсупович Худайкулов и Шерзод Дилмуратович Мухамедов.
Особое внимание привлекает назначение Илхомжона Уринбой угли Умурзакова на пост заместителя министра здравоохранения. До этого он работал в должности заместителя министра экономики и финансов, возглавляя Департамент развития государственно-частного партнерства. Его переход в Минздрав связывают с необходимостью активного внедрения механизмов ГЧП в медицинскую инфраструктуру страны.
Напомним, что ранее указом президента Узбекистана Элдор Адилов был назначен на должность министра здравоохранения.