Ispaniya hukumati Kabo-Verde qirg‘oqlarida to‘xtab qolgan va hantavirus epidemiyasiga uchragan hashamatli kruiz kemasiga Kanar orollariga suzib borishga ruxsat berdi. Bu haqda Ispaniya Sog‘liqni saqlash vazirligi seshanba kuni kechqurun ma’lum qildi.
Vazirlik bayonotida Jahon sog‘liqni saqlash tashkiloti (JSST) Kabo-Verde G‘arbiy Afrikadagi kemadagi 147 kishini qabul qila olmasligini tushuntirgani aytiladi. “Kanar orollari zarur imkoniyatlarga ega eng yaqin joy. Ispaniyaning bu odamlarga yordam berish uchun ma’naviy va qonuniy majburiyati bor, ular orasida bir necha ispan fuqarolari ham bor”, deyiladi bayonotda.
Vazirlik, shuningdek, Gollandiya hukumati rasmiy so‘rovidan so‘ng, og‘ir ahvolda bo‘lgan kema shifokori (golland fuqarosi)ni olib keladigan tibbiy reysni qabul qilishini ma’lum qildi. Aprel oyi boshida kemada gollandiyalik er-xotin va germaniyalik bir fuqaro noyob kasallikdan vafot etgan. Britaniyalik bir fuqaro esa Janubiy Afrikadagi intensiv terapiya bo‘limida davolanmoqda.
Kema operatori Oceanwide Expeditions ma’lumotiga ko‘ra, ikki ekipaj a’zosi shoshilinch tibbiy yordamga muhtoj. Yana bir gumon qilinayotgan holat faqat engil isitma bilan kechmoqda. Ispaniya Sog‘liqni saqlash vazirligi MV Hondius kemasi evakuatsiya qilinishi kerak bo‘lganlar tushirilgach, Kanar orollariga yo‘l olishini bildirdi.
Gollandiya hukumati evakuatsiya qilingan yo‘lovchilarni qabul qilishga tayyorlanayotganini ma’lum qildi. Oceanwide Expeditions kemaning Kanar orollariga uch kunlik suzib borishini va Gran Kanariya yoki Tenerifega to‘xtashini aytdi. Qolgan ekipaj va yo‘lovchilar Kanar orollariga yetib borgach, tekshiriladi, davolanadi va o‘z mamlakatlariga qaytariladi.
JSST mutaxassisi Mariya Van Kerkxovning aytishicha, kemada odamdan odamga yuqishning kamdan-kam holatlari kuzatilgan bo‘lishi mumkin. “Biz haqiqatan ham yaqin aloqadagilar, er-xotinlar, bir kabinada yashovchilar o‘rtasida odamdan odamga yuqish bo‘lgan deb hisoblaymiz”, dedi u. Biroq JSST keng jamoatchilik uchun xavf pastligini va kemada kalamushlar yo‘qligini ta’kidladi.
Kema asosan britaniyalik, amerikalik va ispaniyalik yo‘lovchilarni olib, Argentinaning janubiy uchidan mart oyi oxirida jo‘nagan. Sayohat Antarktida yarim oroli, Janubiy Jorjiya va Tristan-da-Kunya kabi eng uzoq orollarni o‘z ichiga olgan. Kemadagi joylar 14 000 dan 22 000 yevrogacha (16 000-25 000 dollar) baholangan.

Испания предоставила разрешение роскошному круизному судну MV Hondius, пораженному смертельной вспышкой хантавируса и стоящему на якоре у берегов Кабо-Верде, проследовать к Канарским островам. Об этом говорится в заявлении Министерства здравоохранения Испании, опубликованном поздно вечером во вторник.
Ведомство сообщило, что Всемирная организация здравоохранения (ВОЗ) пояснила, что Кабо-Верде в Западной Африке не в состоянии принять 147 членов экипажа и пассажиров MV Hondius. «Канарские острова — ближайшее место с необходимыми возможностями. У Испании есть моральное и юридическое обязательство помочь этим людям, среди которых также несколько испанских граждан», — говорится в заявлении.
Министерство также сообщило, что примет медицинский рейс с тяжелобольным судовым врачом, гражданином Нидерландов, после официального запроса голландского правительства. В начале апреля на борту от редкого заболевания скончались голландская пара и гражданин Германии. Гражданин Великобритании, эвакуированный с судна, находится в реанимации в ЮАР.
По данным оператора судна Oceanwide Expeditions, два члена экипажа нуждаются в срочной медицинской помощи. Еще один человек с подозрением на заражение имеет лишь легкую лихорадку. Минздрав Испании заявил, что MV Hondius отправится на Канарские острова после того, как нуждающиеся в эвакуации будут сняты с судна.
Правительство Нидерландов ранее заявило, что готовится принять эвакуированных пассажиров. Oceanwide Expeditions сообщила, что переход к Канарским островам займет три дня, и судно пришвартуется либо на Гран-Канарии, либо на Тенерифе. По прибытии оставшиеся пассажиры и экипаж будут обследованы, пролечены и репатриированы.
Представитель ВОЗ Мария Ван Керкхове заявила, что, возможно, имела место редкая передача вируса от человека к человеку среди близких контактов на борту. «Мы полагаем, что могла произойти передача от человека к человеку среди супружеских пар и тех, кто делил каюты», — сказала она. Однако ВОЗ подчеркнула низкий риск для широкой общественности и отсутствие крыс на судне.
Судно, на борту которого в основном британские, американские и испанские пассажиры, отправилось из южной оконечности Аргентины в конце марта. Маршрут включал Антарктический полуостров, Южную Георгию и Тристан-да-Кунья. Цены на места варьировались от 14 000 до 22 000 евро (16 000–25 000 долларов).