Kitobning minglab nusxalari allaqachon chop etilgan edi. UQP qarori bir qancha taniqli avstraliyalik yozuvchilarning nashriyot bilan aloqalarini uzishiga sabab bo‘ldi va siyosiy senzura ayblovlarini keltirib chiqardi.
Yanvar oyida Chun o‘zining Substack blogida Bondi otishmasiga jamoatchilik munosabatini tanqid qilgan insho yozgan edi. 14-dekabr kuni ikki qurolli shaxs plyajdagi yahudiy festivalida 15 kishini o‘ldirgan edi. Qurbonlar orasida mahalliy Chabad missiyasi rahbari ravvin Eli Schlanger ham bor edi.
Chun o‘z inshosida “avstraliyalik so‘lni” otishmadan keyin “antisemitizm ayblovlaridan qochishga urinishda” ayblagan va ommaviy axborot vositalarining yoritilishini tanqid qilgan. Shuningdek, u Chabad va Schlangerning Isroilning Falastin hududlaridagi harbiy harakatlari va noqonuniy aholi punktlarini qo‘llab-quvvatlaganini tanqid qilgan.
Kvinslend universiteti BBCga bergan bayonotida Chunning so‘zlarini “hujum qurbonlariga nisbatan jirkanch va nafratli” deb atadi. Universitet “ularni e’tiborsiz qoldira olmaydi yoki kechira olmaydi va ularni ma’qullashni anglatadigan tarzda davom eta olmaydi” dedi.
Universitet qarorning muallif Jazz Moneyga ta’siridan afsusda ekanligini bildirdi. Kitob nusxalari saqlanmoqda va “qayta ishlash variantlari” ko‘rib chiqilmoqda. Yangi Janubiy Uels politsiyasi post bilan bog‘liq holda “Jinoyat va nafrat bo‘limi bilan ishlamoqda”.
Chun Instagramda universitet “uning siyosiy yozuvlaridagi aniq parchalarni aniqlamaganini” yozdi. Money esa UQP bilan munosabatlari “tugaganini” aytdi. U “Bila”ning yo‘q qilinishi “senzura va bekor qilish uchun pretsedent yaratishidan” qo‘rqishini bildirdi.
Money, Wiradjuri ayoli, she’riyati uchun mukofotlarga sazovor bo‘lgan. Uning kitobining bekor qilinishi bir qancha taniqli yozuvchilarning UQPni boykot qilishiga sabab bo‘ldi. Shoira Evelyn Araluen nashriyot bilan barcha shartnomalarini bekor qilganini e’lon qildi. Randa Abdel-Fattah ham kelgusi kitobi “Discipline” UQP bilan “birinchi va oxirgi kitobi” bo‘lishini aytdi.

Издательство Квинслендского университета (UQP) отказалось от публикации детской книги «Bila, A River Cycle» из-за комментариев иллюстратора Мэтта Чуня о стрельбе на пляже Бонди. Издательство заявило, что эти комментарии нарушают его политику в отношении антисемитизма.
Тысячи экземпляров книги уже были напечатаны. Решение UQP вызвало разрыв связей с издательством со стороны нескольких известных австралийских писателей и обвинения в политической цензуре.
В январе Чунь опубликовал эссе в своем блоге на Substack, в котором критиковал реакцию общественности на стрельбу в Бонди. 14 декабря двое вооруженных мужчин убили 15 человек на еврейском фестивале на пляже. Среди жертв был раввин Эли Шлангер, руководитель местной миссии Хабад.
В своем эссе Чунь обвинил «австралийских левых» в попытке «изобразить респектабельность и избежать обвинений в антисемитизме» после стрельбы, а также раскритиковал освещение в СМИ. Он также раскритиковал Хабад и Шлангера за поддержку военных действий Израиля и незаконных поселений на палестинских территориях.
Квинслендский университет в заявлении BBC назвал комментарии Чуня «отвратительными и ненавистными по отношению к невинным жертвам нападения». Университет заявил, что «не может игнорировать или прощать их и не может продолжать работу таким образом, который предполагает одобрение или ассоциацию».
Университет также выразил сожаление по поводу влияния своего решения на автора книги Джаз Мани. Копии книги находятся на хранении, пока рассматриваются «варианты переработки». Полиция Нового Южного Уэльса сообщила BBC, что «работает с отделом по расследованию преступлений на почве ненависти» в связи с этим постом.
Чунь написал в Instagram, что университет «не определил конкретные отрывки или заявления в моих политических текстах, которые нарушают его политику». Мани заявила, что ее отношения с UQP «закончены». Она выразила опасение, что уничтожение «Bila» создаст прецедент для цензуры и отмены.
Мани, женщина из народа вираджури, получила награды за свою поэзию. Отмена ее книги вызвала бойкот UQP со стороны нескольких известных писателей. Поэтесса Эвелин Аралуэн заявила о расторжении всех контрактов с издательством. Ранда Абдель-Фаттах также объявила, что ее следующая книга «Discipline» станет «первой и последней» с UQP.