️ O‘zbekiston farmatsevtika sanoatini rivojlantirish dasturi doirasida Andijon viloyatida jami 203 million dollarga teng 16 ta investitsion loyiha amalga oshirilishi rejalashtirilgan. Asosiy loyihalardan biri 30 million dollarga qon plazmasidan inson albuminini ishlab chiqarish bo‘lib, bu O‘zbekiston farmatsevtika tarixidagi birinchi shunday korxona bo‘ladi.
️ Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligidagi videoselektor yig‘ilishida ma’lum qilinganidek, Sirdaryo viloyatiga ham 2024 yilda 188 million dollarlik loyihalar jalb qilinishi kutilmoqda. Bu loyihalar orasida Afg‘oniston bozoriga 50 million dollarlik dori-darmonlar eksport qilish rejalari alohida e’tiborga molik.
️ Biroq, yig‘ilishda Navoiy, Qashqadaryo va Surxondaryo viloyatlari rahbarlarining investitsion takliflari 100 million dollargacha ham yetmaganligi ta’kidlandi. Bu holat ushbu hududlarning iqtisodiy salohiyatidan to‘liq foydalanilmayotganini ko‘rsatib, loyiha portfelini shakllantirish yondashuvlarini qayta ko‘rib chiqish zarurligini anglatadi.
️ Shu sababli, mas’ul vazirliklarga viloyatlarning taqdim etgan rejalarini iqtisodiy samaradorlik jihatidan har tomonlama baholash, quvvatidan to‘liq foydalanmayotgan yoki banklar balansida turgan korxonalarni sog‘lomlashtirish dasturini ishga tushirish, shuningdek, importga qaramlikni kamaytirishga qaratilgan tasdiqlangan tashabbuslarni amaliyotga joriy etishni tezlashtirish vazifasi yuklatildi.

️ В рамках программы развития фармацевтической отрасли Узбекистана в Андижанской области планируется реализовать 16 инвестиционных проектов на общую сумму 203 миллиона долларов. Ключевым объектом станет производство человеческого альбумина из плазмы крови стоимостью 30 миллионов долларов, которое станет первым предприятием такого профиля в истории фармацевтики страны.
️ Как стало известно на видеоселекторном совещании под председательством президента Шавката Мирзиёева, в Сырдарьинскую область также привлекут инвестиции на 188 миллионов долларов в текущем году. Среди приоритетов обозначен экспорт, в частности, планируются поставки лекарственных средств на рынок Афганистана на сумму 50 миллионов долларов.
️ Однако на совещании было отмечено недостаточное использование потенциала в ряде других регионов. Инвестиционные предложения глав Навоийской, Кашкадарьинской и Сурхандарьинской областей не достигли даже 100 миллионов долларов, что свидетельствует о необходимости пересмотра подходов к формированию портфеля проектов в этих областях.
️ В связи с этим ответственным ведомствам поручено провести всестороннюю оценку экономической эффективности планов, представленных регионами, запустить программу оздоровления для предприятий, работающих на неполную мощность или находящихся на балансе банков, а также ускорить практическую реализацию одобренных инициатив, направленных на снижение импортозависимости.