️ Prezident Shavkat Mirziyoyev Oʻzbekistondagi eng yirik dori vositalari importchilarini mamlakatda mahalliy ishlab chiqarishni yoʻlga qoʻyishga chaqirdi. Ushbu chaqiriq respublika farmatsevtika sanoatini rivojlantirish va importga qaramlikni kamaytirishga qaratilgan boʻlib, prezidentning matbuot kotibi Sherzod Asadov tomonidan eʼlon qilingan yigʻilishda muhokama qilindi.
️ Yigʻilishda taʼkidlanishicha, Oʻzbekistonga dori vositalari importining yarmi atigi 34 ta xorijiy ishlab chiqaruvchiga toʻgʻri keladi, ularning mahsulotlari esa faqat uchta yirik kompaniya tomonidan yetkazib beriladi. Ushbu kompaniyalar 40 dan ortiq xorijiy brendlar mahsulotlarini import qilish boʻyicha eksklyuziv huquqlarga ega, bu esa bozorda monopol holatni shakllantirish xavfini keltirib chiqaradi.
️ Prezident Mirziyoyev ushbu distribyutorlarni ijtimoiy masʼuliyatni namoyish etishga va xorijiy hamkorlarni jalb qilib, Oʻzbekistonda dori ishlab chiqarishni tashkil etishga chaqirdi. U shuningdek, xorijiy farmatsevtika kompaniyalarini respublikada oʻz quvvatlarini ochishga ragʻbatlantirish zarurligini taʼkidladi.
️ Bunga ragʻbat berish maqsadida, brendlar import qilinganda, brendan foydalanish uchun toʻlov soligʻi — royalti — 20 foizdan 5 foizgacha pasaytiriladi, deb prezidentning soʻzlarini Asadov keltirdi. Bu chora mahalliy ishlab chiqarishni jalb qilish va import narxlarini kamaytirishga qaratilgan.
️ Ilgari maʼlum boʻlishicha, Yevropa qayta qurish va taraqqiyot banki Oʻzbekistondagi farmatsevtika ishlab chiqarishini qoʻllab-quvvatlash uchun 20 million yevro ajratadi. Ushbu mablagʻlar ikki farmatsevtika kompaniyasining quvvatlarini modernizatsiya qilish va kengaytirishga yoʻnaltiriladi, bu esa ichki bozorda mahalliy ishlab chiqarilgan dori vositalarining ulushini oshirishga imkon beradi.

️ Президент Шавкат Мирзиёев призвал крупнейших импортёров лекарственных средств организовать производство препаратов на территории Узбекистана. Этот призыв прозвучал на совещании, подробности которого озвучил пресс-секретарь лидера Шерзод Асадов, и направлен на развитие фармацевтической промышленности республики и снижение зависимости от импорта.
️ На совещании уточнялось, что половина всего импорта медикаментов в Узбекистан приходится всего на 34 иностранных производителя, при этом их продукцию поставляют лишь три крупные компании. Эти компании обладают эксклюзивными правами на импорт продукции более чем 40 зарубежных брендов, что создаёт риски монополизации рынка.
️ Президент Мирзиёев призвал этих дистрибьюторов проявить социальную ответственность и стать примером для других, организовав производство лекарств в Узбекистане с привлечением иностранных партнёров. Он также отметил необходимость стимулировать зарубежные фармацевтические компании к открытию собственных мощностей в республике.
️ Для стимулирования этого процесса при ввозе брендов налог на платежи за использование бренда — роялти — снижается с 20% до 5%, как привёл слова президента Асадов. Эта мера призвана привлечь местное производство и снизить затраты на импорт.
️ Ранее сообщалось, что Европейский банк реконструкции и развития выделит 20 миллионов евро на поддержку фармацевтического производства в Узбекистане. Средства будут направлены на модернизацию и расширение мощностей двух фармацевтических компаний, что позволит увеличить долю лекарств отечественного производства на внутреннем рынке.