️ Eriell kompaniyasi xodimlari Kun.uz nashriga murojaat qilib, 2025-yil may oyidan boshlab 8 oy davomida maosh olmaganliklaridan shikoyat qilishdi. Xodimlar o‘zlarining murojaatida 2025-yil iyun, iyul, avgust, sentyabr, oktyabr, noyabr, dekabr va 2026-yil yanvar oylari uchun maosh to‘lanmaganligini ta’kidladilar.
️ Xodimlar murojaatida: “Maoshni talab qilganimizda, ishdan bo‘shatish bilan tahdid qilishadi, yig‘ilishlarda telefonlarni tortib olishadi, video yozishga ruxsat bermaydilar. Mas’ul organlarga murojaat qilishga harakat qilganimizda, bizni bir-birimizga yo‘naltiradilar. Hech kim aniq javob bermaydi. Ko‘pchilikning uylarida og‘ir moliyaviy ahvol. Kreditlar bor, jarimalar qo‘shilmoqda. Bizda bolalar bor, lekin ko‘pincha go‘sht sotib olish uchun pul yo‘q. Biz faqat o‘z halol mehnatimiz uchun olinadigan pulni so‘raymiz”, deyilgan.
️ Eriell kompaniyasining matbuot xizmati Kun.uz ning so‘roviga javoban maoshlarning kechikishi muammosi borligini inkor etmadi. Rasmiy izohda: “Kompaniya xodimlariga maosh to‘lanishi amalga oshirilmoqda. Hozirgi vaqtda jarayon davom etmoqda va mavjud qarz yaqin vaqt ichida bosqichma-bosqich to‘lanadi. Kompaniya vaziyatni barqarorlashtirish va xodimlar oldidagi majburiyatlarini bajarish uchun zarur choralarni qabul qilmoqda. Alohida ta’kidlaymizki, kompaniya xodimlarga hech qanday bosim choralarini qo‘llamaydi va jamoa bilan ochiq va konstruktiv muloqotga qiziqadi”, deyilgan.
️ Umuman olganda, maosh kechikishi muammosi Eriell va unga bog‘liq Enter Engineering kompaniyalarida muntazam ravishda yuzaga kelmoqda. Bu kompaniyalar o‘zbekistonlik tadbirkor Baxtiyor Fazilovga tegishli bo‘lib, so‘nggi vaqtlarda unga bevosita yoki bilvosita bog‘liq korxonalar atrofidagi savollar tobora ko‘paymoqda.
️ Bundan tashqari, 2024-yil 1-sentyabrda Surxondaryo viloyati Boysun tumanidagi “25 yil Mustaqillik” gaz konida avariya sodir bo‘ldi, natijada vodorod sulfid chiqishi yuz berdi. Yuzlab odamlar uylarini tashlab, boshqa joylarga ko‘chishga majbur bo‘ldi. Portlashlardan so‘ng konni o‘zlashtirish va yaqinida gaz-kimyo majmuasi qurish loyihalarining taqdiri noma’lum. Loyihada O‘zbekiston hukumati, rus tadbirkori Andrey Filatov va Baxtiyor Fazilovning kompaniyalari investor sifatida ishtirok etgan. Podryad ishlar Fazilovning Eriell va Enter Engineering kompaniyalariga topshirilgan. Hozirgacha bu ikki kompaniya va Gonkongda ro‘yxatdan o‘tgan loyiha operatori konidagi texnogen falokat haqida izoh bermagan.
️ Buxorada “Boqiy Buxoro” turistik markazi loyihasi ham muammolarga duch keldi. Ikki yil oldin markazda 33 gektar maydonda qurilish boshlandi, lekin 2024-yil boshida Enter Engineering tomonidan boshlangan keng ko‘lamli buzish ishlari keyin to‘xtab qoldi. Rasmiylar 470 million dollarlik loyiha “investor mablag‘lari hisobiga” qurilishini da’vo qilgan, ammo keyinchalik manbalar qurilishning to‘xtashi tanlangan “investor”ning moliyaviy muammolari bilan bog‘liqligini bildirgan. O‘tgan yilning yozida Toshkentda davlat tashkilotlari va Enter Engineering o‘rtasida elektr energiyasi va suv uchun qarzlar bo‘yicha sud jarayonlari boshlangan, shuningdek, Enter Engineering xodimlariga maosh to‘lamayotganligi haqida ko‘plab shikoyatlar eshitilgan.

️ Сотрудники компании Eriell обратились в редакцию Kun.uz с жалобой на невыплату заработной платы в течение 8 месяцев, начиная с мая 2025 года. В своем обращении работники отметили, что им не выплачивали зарплату за июнь, июль, август, сентябрь, октябрь, ноябрь, декабрь 2025 года и январь 2026 года.
️ В обращении сотрудников говорится: “Когда мы требуем зарплату, нам угрожают увольнением, на собраниях отбирают телефоны, не разрешают снимать видео. При попытке обратиться в ответственные органы нас отправляют по кругу. Никто не дает конкретного ответа. У многих дома тяжелое финансовое положение. Есть кредиты, начисляются пени. У нас — дети, но часто не на что купить мяса. Мы всего лишь просим свои честно заработанные деньги”.
️ Пресс-служба компании Eriell в ответ на запрос Kun.uz не отрицала наличия проблемы с задержкой зарплат. В официальном комментарии заявлено: “Выплата заработной платы сотрудникам компании производится. В настоящее время процесс продолжается, и имеющаяся задолженность будет поэтапно погашена в ближайшее время. Компания принимает все необходимые меры для стабилизации ситуации и выполнения обязательств перед сотрудниками. Особо подчеркиваем, что компания не применяет к сотрудникам никаких мер давления и заинтересована в открытом и конструктивном диалоге с коллективом”.
️ В целом проблема с задержкой зарплаты регулярно возникает у компании Eriell и аффилированной с ней Enter Engineering. Эти фирмы принадлежат узбекистанскому предпринимателю Бахтиёру Фазылову, и в последнее время вопросов вокруг предприятий, прямо или косвенно с ним связанных, становится всё больше.
️ Кроме того, 1 сентября 2024 года на газовом месторождении “25 лет Независимости” в Байсунском районе Сурхандарьинской области произошла авария, в результате которой произошла утечка сероводорода. Сотни людей были вынуждены покинуть свои дома и перебраться в другие места. После произошедших взрывов судьба проектов по освоению месторождения и строительству рядом газохимического комплекса остается неизвестной. В проекте участвовали правительство Узбекистана, компании российского бизнесмена Андрея Филатова и Бахтиёра Фазылова в качестве инвесторов. Подрядные работы были поручены компаниям Фазылова Eriell и Enter Engineering. До сих пор эти две компании и оператор проекта, зарегистрированный в Гонконге, не комментируют техногенную катастрофу на месторождении.
️ Проект туристического центра “Боқий Бухоро” в Бухаре также столкнулся с проблемами. Два года назад в центре на площади 33 гектара началось строительство, но масштабные работы по сносу, начатые Enter Engineering в начале 2024 года, вскоре остановились. Официальные лица заявляли, что строительство центра стоимостью 470 млн долларов будет осуществляться “за счет средств инвестора”, однако позже источники связали остановку работ с финансовыми проблемами у выбранного “инвестора”. Летом прошлого года в Ташкенте начались судебные разбирательства между государственными организациями и Enter Engineering по поводу задолженности за электроэнергию и воду, а также неоднократно звучали жалобы на невыплату зарплаты сотрудникам Enter Engineering.
️ Кроме того, хоккейный клуб “Хумо”, которым руководит Бахтиёр Фазылов как глава Федерации хоккея Узбекистана, также столкнулся с экономическими проблемами. Белорусский нападающий Данила Карабан в интервью рассказал, что с января по апрель 2025 года хоккеистам не платили зарплату.