Nemis kompaniyasi BioNTech, COVID-19 pandemiyasi davrida birinchi mRNK koronavirus vaksinalaridan birini yaratgan, ishlab chiqarishni to‘xtatish va asosiy e’tiborni tadqiqotga qaratish rejasini e’lon qildi. Kompaniya vaksina ishlab chiqarishni butunlay to‘xtatib, bu jarayonni amerikalik hamkori Pfizer’ga topshirmoqda.
Kompaniya vakili Reuters’ga bergan bayonotida: “Bu yil davomida Germaniyada so‘nggi dozalarni ishlab chiqaramiz”, dedi. Qayta tuzilish doirasida Idar-Oberstein, Marburg, Singapur va Tübingen’dagi (CureVac’ga tegishli bo‘lgan) zavodlar yopiladi. Yopilish jarayoni 2027 yil oxirigacha yakunlanishi kutilmoqda.
BioNTech o‘tgan yili 950 dan 1,350 gacha to‘liq ish o‘rinlarini qisqartirishni rejalashtirgan edi. Kengaytirilgan qayta tuzilish natijasida jami 1,860 tagacha ish o‘rni qisqarishi mumkin. Kompaniya COVID-19 vaksinalariga talabning sezilarli darajada pasayganini sabab qilib ko‘rsatmoqda.
Hozirda vaksinalar asosan keksalar va yuqori xavf guruhidagi odamlarga tavsiya etiladi. BioNTech asosiy e’tiborni saraton va boshqa kasalliklarni davolash bo‘yicha tadqiqotlarga qaratmoqda. Kompaniya bosh ofisini Maynsda saqlab qoladi, Berlin va Myunxenda esa faqat ofis binolarini qoldiradi.
BioNTech’ning birinchi chorakdagi daromadi 118,1 million yevrodan (taxminan 138 million dollar) 182,8 million yevroga tushdi. Yil davomidagi sof zarar esa 531,9 million yevroni tashkil etdi. Bu xarajatlar, asosan, saratonni davolashda ko‘p maqsadli foydalanish mumkin bo‘lgan Pumitamig antikorini o‘z ichiga olgan tadqiqot va ishlanmalarga sarflangan.
BioNTech asoschilari Ugur Sahin va Özlem Türeci mart oyida yangi loyiha boshlash uchun o‘z lavozimlaridan ketishlarini e’lon qilgan edi.

Немецкая компания BioNTech, ставшая известной во время пандемии COVID-19 благодаря созданию одной из первых мРНК-вакцин, объявила о радикальной реструктуризации. Компания полностью сворачивает производство вакцины от COVID-19, передавая его американскому партнеру Pfizer.
«В течение этого года мы произведем последние дозы здесь, в Германии», — заявила представитель компании агентству Reuters. В рамках реструктуризации закрываются производственные центры в Идар-Оберштайне, Марбурге, Сингапуре и Тюбингене (принадлежавший CureVac). Закрытие должно завершиться к концу 2027 года, компания рассматривает возможность продажи этих объектов.
BioNTech в прошлом году объявила о сокращении от 950 до 1350 рабочих мест в течение двух лет. В результате расширенной реструктуризации может быть затронуто до 1860 рабочих мест. Компания объясняет это резким снижением спроса на вакцины от COVID-19.
Сейчас вакцины в основном рекомендуются пожилым людям и группам высокого риска. BioNTech переориентируется на исследования в области лечения рака и других заболеваний. Компания сохранит главный офис в Майнце, а также офисные помещения только в Берлине и Мюнхене.
Выручка BioNTech в первом квартале этого года упала до 118,1 млн евро (около $138 млн) по сравнению с 182,8 млн евро за аналогичный период 2025 года. Чистый убыток за год вырос до 531,9 млн евро. Эти расходы связаны с инвестициями в исследования и разработки, в частности, антитела Pumitamig, которое может использоваться для лечения рака и находится на второй фазе глобальных испытаний.
Основатели BioNTech Угур Шахин и Озлем Тюречи в марте объявили о своем уходе для запуска нового предприятия.